Od czego się zaczęło… W 1961 r., w prawie stutysięcznym mieście Rubaix na północy Francji, Gerard Mulliez otworzył pierwszy sklep. Dlaczego nazwa Auchan? Tak nazywała się dzielnica, w której otwarto sklep. Nazwę dzielnicy po francusku pisze się Hauts Champs, a czyta właśnie OSZĄ.
Kolejne sklepy powstały najpierw we Francji, a potem w innych krajach. Pod koniec 2015 roku Grupa Auchan prowadzi działalność w 16 krajach. Posiada 1 064 hipermarkety, 2 889 supermarketów, 384 centra handlowe i zatrudnia 330 700 współpracowników.
Niebawem Auchan będzie obchodził dwudzieste urodziny swojej obecności w Polsce. Pierwszy hipermarket powstał w 1996r. w podwarszawskim Piasecznie. Dziś Auchan Polska ma 49 sklepów i zatrudnia 13 000 pracowników. Firma rodzinna Auchan od początku swojego istnienia pozostaje niezależną firmą rodzinną, nienotowaną na Giełdzie.
Właścicielami firmy są w 88% Stowarzyszenie Rodziny Mulliez oraz w 12% pracownicy Auchan, w ramach akcjonariatu pracowniczego. To ewenement wśród firm o zasięgu międzynarodowym. Akcjonariat wprowadził w roku 1997 we Francji założyciel firmy, dając wszystkim pracownikom firmy - od kasjera po dyrektora - udział w wypracowanych przez firmę zyskach poprzez zakup akcji. W Auchan Polska akcjonariat pracowniczy został wprowadzony w 2001 roku.
Pracodawca
Uruchomienie jednego centrum handlowego Auchan generuje około 2 000 nowych miejsc pracy, zarówno bezpośrednio w handlu, jak i pośrednio u lokalnych dostawców. Zasadą naczelną jest przy tym rekrutacja pracowników w porozumieniu z Urzędami Pracy oraz lokalne zatrudnienie.
Zatrudniając pracownika firma chce się z nim związać na dłużej, proponując umowę o pracę! Oferując dobre warunki pracy wymaga w zamian zaangażowania, kreatywności i umiejętności pracy zespołowej. Pracownik sklepu jest w Auchan najważniejszy. To on ma bezpośredni kontakt z klientem, zna jego potrzeby, potrafi na nie znaleźć odpowiedź. Przeszkolony pracownik składa zamówienia, zna zasady ułożenia towaru na półkach, określa poziom cen oraz buduje ofertę, która odpowiada na potrzeby klienta. Rozwój pracownika jest sprawą priorytetową. Od momentu zatrudnienia, poprzez staż integracyjny, pierwsze szkolenia, aż po Bilans roczny – pracownik uczestniczy aktywnie w kole rozwoju Deminga.
Myśl globalnie, działaj lokalnie
Jedną z wartości Auchan jest dzielenie się. W tym obszarze warto podkreślić działania Fundacji Auchan na rzecz młodzieży, która wspiera wiele lokalnych programów adresowanych do dzieci i młodzieży. W firmie szeroko rozpowszechniony jest wolontariat pracowniczy. Opis projektów, realizowanych przez pracowników na rzecz lokalnych społeczności można odnaleźć na stronie www.auchan.pl w zakładce Życie Auchan.
Auchan Lublin
20 marca 2014 otwarty został pierwszy hipermarket Auchan w Lublinie na terenie Centrum Handlowego Atrium Felicity, tworząc tym samym blisko 300 nowych miejsc pracy na Lubelszczyźnie. Ekipę Auchan Lublin stanowią przede wszystkich osoby mieszkające w Lublinie i okolicznych miejscowościach. Obecnie Auchan Lublin zatrudnia 350 pracowników. Dla 26% ekipy jest to pierwsza praca. Auchan Lublin oferuje również przyuczenie do zawodu w ramach płatnych staży managerskich oraz praktyki zawodowe dla uczniów w zawodzie cukiernika w ramach podjętej od września 2015 r. współpracy z jedną ze szkół lubelskich. Auchan Lublin oferuje pracownikom pracę na umowę o pracę i atrakcyjny pakiet socjalny, a także możliwość bycia akcjonariuszem firmy. W 2015r. 100% uprawnionej ekipy stało się współwłaścicielem Auchan.
Oprócz dużej ilości szkoleń (średnio 1,5 tys. godzin szkoleń/miesiąc) pracownicy mogą angażować się w różne projekty w ramach zrównoważonego rozwoju – od darowizn dla lokalnych stowarzyszeń po akcje ogólnopolskie. Od początku funkcjonowania Auchan Lublin oferuje pomoc osobom i instytucjom potrzebującym wsparcia. Beneficjentami działań Auchan Lublin były Parafie, Świetlice Środowiskowe, Szkoły Podstawowe, Fundacje działające na rzecz Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo w Auchan Lublin przeprowadzonych zostało kilkadziesiąt zbiórek i kwest pieniężnych do na cele statutowe poszczególnych Fundacji. Na przykład dzięki zbiórce wśród klientów hipermarketu placówka Nasz Dom zebrała artykuły szkolne i biurowe, środki ze sprzedaży charytatywnej rolady na rzecz Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu zostały przeznaczone na pomoc dla Dzieci i Młodzieży z rodzin ubogich, natomiast Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zbierała środki pieniężne na wsparcie swoich wychowanków w rozwoju edukacyjnym.
W maju 2014 roku Auchan Lublin rozpoczął współpracę z Hospicjum dla Dzieci, do sierpnia 2015 roku dzięki zbiórce zorganizowanej wśród pracowników udało się zebrać blisko 250 kg nakrętek. Wówczas również sklep nawiązał regularną współpracę z Wojewódzką Stacją Krwiodawstwa, dotychczas odbyły się trzy akcje zbiórki krwi. We współpracy z Policją zorganizowana została akcja „Bezpiecznie z Auchan i Policją”, w ramach ogólnofirmowego programu: Bezpieczny powrót do szkoły. Podczas dwóch, zrealizowanych dotychczas akcji Policja prowadziła działania edukacyjne na rzecz bezpieczeń- stwa na drogach, tłumacząc jak być bezpiecznym i widocznym na ulicy. Podczas spotkań rozdawane były odblaskowe breloki z logo Auchan oraz ulotki Policji. Naturalnie największą atrakcją akcji okazał się Miś „Poli”. Kolejną odsłonę akcji zaplanowano na październik 2015r. - wizytację Policji w jednym z lubelskich przedszkoli.
Auchan zaprasza klientów nie tylko na zakupy ale również do udziału w przyszłych projektach i wspólnego zmieniania świata na plus.