Kieszonkowcy najczęściej grasują w autobusach nr 10, 26, 57, 18, 31 i 32 oraz w trolejbusach nr 151 i 155.
- Policjanci z tego zespołu będą po cywilnemu kontrolować najbardziej zagrożone kradzieżami kieszonkowymi miejsca i linie autobusowe - mówi Witold Laskowski z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
Z 33 osób poszkodowanych w ciągu ostatnich dwóch tygodni, zdecydowana większość to kobiety, którym skradziono z torebek portmonetki z dokumentami i pieniędzmi oraz telefony komórkowe. Jednej z kobiet jadącej "dziesiątką” kieszonkowiec na al. 1000-lecia wyjął z torby laptop.
Kieszonkowcy często upatrują sobie ofiary już na przystankach autobusowych. Pojawiają się tam, gdzie jest największy ruch. Pasażerowie, którzy systematycznie wsiadają na przystankach przy al. 1000-lecia, przy dworcu PKS, w centrum przy pl. Litewskim oraz na przystankach przy Al. Racławickich, doskonale znają twarze złodziei grasujących w autobusach. Na tych przystankach zatrzymują się "ulubione” przez kieszonkowców autobusy nr 10, 26, 57, 18, 31 i 32 oraz trolejbusy nr 151 i 155.
Z policyjnych statystyk wynika, że kradzieży kieszonkowych jest tyle samo, zarówno w lecie, jak i w zimie, kiedy wydawałoby się, że złodziejom trudniej dobrać się do portfeli ukrytych w grubych ubraniach. Kieszonkowcy zdają sobie sprawę, że nawet w razie wpadki nie zawsze grozi im wysoka kara. Kradzież portfela, w którym jest mniej niż 250 zł to wykroczenie, karane grzywną bądź co najwyżej krótkim aresztem.
Gorzej dla złodzieja, gdy skradzionych pieniędzy jest więcej. Wtedy odpowiada za przestępstwo. W praktyce, w przypadku kolejnej wpadki, dostaje wyrok bez zawieszenia.
W pojazdach MPK pojawi się wkrótce opracowany przez policjantów zbiór podstawowych zasad, jak uniknąć kradzieży kieszonkowej.
Jak się nie dać złodziejowi?
- Zwracać szczególną uwagę na osoby, które tworzą tzw. sztuczny tłok.
- Nie demonstrować zawartości portfela.
- Pieniądze trzymać przy sobie w dwóch miejscach, co pozwoli zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty.
- Torby i pakunki trzymać zawsze przed sobą.
- W sytuacji zagrożenia - usiłowania kradzieży kieszonkowej - wszczynać alarm.