Zwiedzanie kaplicy Św. Trójcy z darmowym przewodnikiem; gadżety z motywami z obrazu Stanisława Wyspiańskiego w Empiku; pierwsze wydarzenia z nowego cyklu „Galeria Postaci” – to wiosenne nowości w ofercie Muzeum Lubelskiego
Muzeum Lubelskie obchodzi w tym roku swoje 110-lecie. Z tej okazji za kilka tygodni pojawią się billboardy, a na ulice wyjadą autobusy obklejone reprodukcją jednego z obrazów, który wisi w Galerii Malarstwa Obcego.
– Nie wiadomo jeszcze ile będzie takich pojazdów, ale widomo, że „Trzy boginie” z płótna z warsztatu Simona Vouet’a będą mówić w komiksowych dymkach: „Wpadaj do muzeum” (na zdjęciu). Chcemy pokazać, że jesteśmy instytucją nowoczesną, otwartą na młodzież – tłumaczy Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, dyrektor muzeum.
Niebawem w sklepach Empik pojawią się kubki, lusterka i inne przedmioty z motywem z obrazu Stanisława Wyspiańskiego ze zbiorów lubelskiego muzeum. Inny pomysł promocyjny to sobotnie zwiedzanie kaplicy Świętej Trójcy. Za bilet wstępu trzeba zapłacić (10 i 12 zł), ale za przewodnika już nie. Tak będzie w każdą kwietniową sobotę o godz. 10 i 12.
Marzec, Nancy, Ravensbruck
Do 8 maja na zamku można oglądać prace ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Wystawę „Bezpośrednie mówienie snu. Beksiński – malarstwo i fotografia” od 26 lutego obejrzało już 5,5 tysiąca osób.
– Przychodzi bardzo dużo młodzieży, studentów, uczniów szkół artystycznych. Ludzi, których zwykle można spotkać w galeriach, ale nie w muzeum – przyznaje Mieczkowska-Czerniak.
Dyrektor ma nadzieję, że podobnym zainteresowaniem będą się cieszyć także inne planowane w tym roku duże wystawy czasowe.
Ta najbliższa to „Wszystko i nic” - retrospektywna wystawa Sławomira Marca i „Lublin-Warszawa-Nancy. Parantele” (87 prac 46 artystów polskich i francuskich). Wernisaż 1 kwietnia). Trwa właśnie montaż prac (malarstwo, grafika, kolaże, fotomontaże, wideo). Z tego powodu Galeria Malarstwa Obcego XVII-XIX w. jest obecnie nieczynna.
Z kolei od 5 kwietnia na zamkowym dziedzińcu „Tajne nauczanie Polek w KL Ravensbruck” (a 10 kwietnia w Kinie Zamkowym projekcja filmu „Króliki z Ravensbruck” w reż. Sebastiana Bartkowskiego).
Muzyka i nauka
„Galeria Postaci” to nowy cykl comiesięcznych spotkań, którego pomysłodawca jest lubelski bard Jan Kondrak, któremu zależy na to by pokazać co współcześnie dzieje się w piosence lubelskiej. Prezentować młodych artystów, ale też tych co "już się najeździli po festiwalach". Chce żeby nie była to tylko piosenka poetycka, ale też literacka.
Koncertom mają towarzyszyć swoiste „kazania” o literaturze prowadzone przez przedstawicieli środowiska akademickiego. I tak na pierwszym spotkaniu, 3 kwietnia, o Sienkiewiczu będzie opowiadał Prof. Krzysztof Stępnik. A wystąpią: Monika Kowalczyk, Kinga Suchora i Marcin Piotrowski (godz. 17, Galeria Malarstwa XVII-XIX w., wstęp wolny).
Latem „salon” przeniesie się na zamkowy dziedziniec. Lipcowe spotkanie będzie poświęcone będzie Bułatowi Okudżawie, a sierpniowe Edwardowi Stachurze.