Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 maja 2023 r.
11:43

Bałaban: Lubelskie zasługuje na operę

0 A A
Bartłomiej Bałaban
Bartłomiej Bałaban (fot. Piotr Michalski)

Gdyby wszystko działało dobrze, nie byłoby potrzeby zmian. Nikt nie straci pracy, nie będzie zarabiał także mniej niż do tej pory – o połączeniu CSK, Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego mówi Bartłomiej Bałaban, członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dlaczego Marszałek i Zarząd Województwa Lubelskiego chcą, żeby zamiast trzech samorządowych instytucji kultury w Lublinie: Teatru Muzycznego, Filharmonii i Centrum Spotkania Kultur powstała Opera i Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego? W piątek włodarze województwa podjęli decyzję o skierowaniu na sesję Sejmiku uchwały w sprawie zamiaru połączenia tych instytucji.

- Chcemy wzmocnienia kultury w województwie poprzez utworzenie prestiżowej jednostki, jaką będzie Opera i Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Nasz region zasługuje na taką instytucję. Ten zamiar pojawiał się już wcześniej, przy przebudowie „Teatru w budowie”. Przecież największa, najpiękniejsza sala widowiskowa w regionie na 1000 osób w CSK nosi nazwę Sali Operowej.

Ten obiekt od początku połączony był fizycznie i kulturowo, ale nie ekonomicznie i infrastrukturalnie. Stąd ta propozycja. Dotychczas w tym miejscu lokatorów było trzech: CSK, Teatr Muzyczny i Filharmonia, teraz będzie jeden.

Po co zmieniać coś, co wydawałoby się, że działa dobrze od wielu lat?

- Gdyby działało dobrze, nie byłoby potrzeby zmian. Powodów jest kilka. Istotnym czynnikiem jest to, że dzięki tej fuzji lepiej będzie wykorzystana infrastruktura oraz wyposażenie instytucji, które zostaną połączone. Tak do tej pory nie było. Dziś sala operowa należy do CSK, a garderoby do Teatru Muzycznego. Za każdym razem CSK musi zwracać się z prośbą o ich udostępnienie. Z kolei CSK jest właścicielem sali baletowej, nie mając stałego zespołu. Teatr Muzyczny balet ma i … w sali baletowej może ćwiczyć kilka godzin w tygodniu. Przed dwoma tygodniami „La Traviata”, opera Giuseppe Verdiego musiała „dusić się” w niewielkim Teatrze Muzycznym, a artyści występowali na scenie dzień po dniu. Zainteresowanie było ogromne, ale miejsc na widowni tylko 333, a na Sali Operowej to wybitne dzieło jednorazowo mogłoby obejrzeć, aż trzy razy więcej osób, przez co tańsze byłyby także i bilety.

Zdarzało się, że jednego dnia w obiekcie odbywało się kilka wydarzeń, które uniemożliwiały wykonanie zadań dla którejś z jednostek. Zyskają miłośnicy kultury, którzy nie będą musieli w danym momencie dokonywać wyboru, w jakim wydarzeniu uczestniczyć, a z którego zrezygnować. W ten sposób Teatr Muzyczny, Filharmonia i CSK nie będą też podbierały sobie publiczności.

Jakie jeszcze będą plusy utworzenia Opery i Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego?

-  Zwiększymy optymalizację kosztów zakupów w ramach zamówień publicznych dotyczących technicznej strony całego obiektu, który został pomyślany jako całość. Teraz każda z trzech instytucji „sama sobie rzepkę skrobie”. Powstanie Opery i Filharmonii znacznie zwiększy też możliwości i potencjał aplikowania o dużo większe środki zewnętrzne. Jako pojedyncze instytucje nie miały szansy ubiegać się o pieniądze w wielu programach - dodaje.

Pomysł połączenia Centrum Spotkania Kultur, Teatru Muzycznego i Filharmonii budzi jednak wiele kontrowersji zwłaszcza wśród pracowników tej ostatniej instytucji.

Zupełnie niepotrzebnie. Z naszych analiz wynika, że połączenie nie będzie miało negatywnego wpływu na kontynuowanie podstawowej działalności, a tym samym na realizacje misji działań, które prowadzą dziś CSK, Teatr Muzyczny i Filharmonia. Zamysł jest taki, że wszystkie instytucje zachowują swoją funkcjonalność. Filharmonia nadal będzie miała swojego dyrektora i dotychczasową artystyczną niezależność, a muzycy będą mogli korzystać z całej infrastruktury obiektu, na przykład prowadzić próby na deskach mniejszego Teatru Muzycznego. Będą mogli zarabiać więcej i pracować w ramach większych projektów, choćby gdy w Sali Operowej będzie odbywało się wielkie wydarzenie, będą mogli być „doangażowywani” do orkiestry. Nikt nie straci pracy, nie będzie zarabiał także mniej niż do tej pory.

Uchwała o utworzeniu

Opery i Filharmonii im,. Henryka Wieniawskiego trafi 30 maja pod obrady Semiku Województwa. W przypadku gdy radni dadzą zielone światło, kolejne kroki będą wynikać z przepisów prawa – łącznie  z procesem konsultacji społecznych projektu statutu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie  z planem 1 stycznia 2024 roku koncert noworoczny będzie mógł odbyć się już w Operze i Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

Trasy narciarskie w Siwej Dolinie są piękne, jednak możliwość korzystania z nich w dużej mierze zależy od pogody. Budowa nowoczesnego ośrodka mogłaby to zmienić

To będzie narciarska stolica wschodniej Polski? Na tę inwestycję potrzeba milionów

Połowa pieniędzy jest już zabezpieczona. Drugą trzeba będzie znaleźć. Tomaszów Lubelski zamierza ubiegać się o kolejne dotacje, by zrealizować budowę profesjonalnych tras do narciarstwa biegowego w Siwej Dolinie.

W ostatnim meczu pierwszej rundy beniaminek Astra Leśniowice pokonała na wyjeździe Hetman Żółkiewka 3:2 i przypieczętowała tytuł mistrza jesieni

Astra Leśniowice mistrzem jesieni chełmskiej okręgówki. "Zakładaliśmy, że nie będziemy chłopcem do bicia"

Po wyjazdowej wygranej z Hetmanem Żółkiewka Astra Leśniowice utrzymała pierwsze miejsce w tabeli. Sparta Rejowiec Fabryczny lepsza od Frassatiego Fajsławice. Włodawianka Włodawa pokonała Unię Rejowiec, a GKS Łopiennik Brata Siennica Nadolna. Podział punktów w spotkaniu Ogniwa Wierzbica z Ruchem Izbica

Mafia: Edycja Ostateczna
GRAMY
film

Mafia: Edycja Ostateczna. Odbierz grę, czyli propozycja nie do odrzucenia

Tym bardziej, że dostaniemy też Doom Eternal, Bioshock Remastered i kilkadziesiąt innych gier. Nie licząc dostępu do filmów i seriali.

81. rocznica akcji „Erntefest”

81. rocznica akcji „Erntefest”

Dziś, 4 listopada, w 81. rocznicę akcji „Erntefest” tradycyjnie przy rowach egzekucyjnych, o godz. 12 oddano hołd ofiarom niemieckiego terroru. Wyjątkowo na czas uroczystości udostępniono Droga Hołdu i Pamięci.

McDonald`s kupuje działkę przy wlocie do Tomaszowa. Kiedy powstanie restauracja?

McDonald`s kupuje działkę przy wlocie do Tomaszowa. Kiedy powstanie restauracja?

Z wyjściowej stawki ok. 1,7 do 3,4 mln zł brutto doszła w trakcie przetargu cena za mniej więcej hektarową działkę przy ul. Robotniczej w Tomaszowie Lubelskim. Ziemię kupiła spółka McDonald`s Polska.

KS Red Sielczyk wygrał z Unią Krzywda

Czerwony mecz w Krzywdzie, wygrana ŁKS Łazy i reszta wyników 14. kolejki bialskiej okręgówki

ŁKS Łazy pokonał Absolwenta Domaszewnica, a debiutujący w lidze okręgowej KS Red Sielczyk okazał się lepszy od Unii Krzywda. Gospodarze tego spotkania kończyli je z trzema czerwonymi kartkami

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty