Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 września 2016 r.
21:47

Będą prześwietlać życiorysy z tabliczek ulic. Patroni nie wszystkim odpowiadają

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
66 29 A A
Henryk Raabe był organizatorem i pierwszym rektorem UMCS. Przy ulicy jego imienia mieści się m.in. lubelski oddział Telewizji Polskiej
Henryk Raabe był organizatorem i pierwszym rektorem UMCS. Przy ulicy jego imienia mieści się m.in. lubelski oddział Telewizji Polskiej

We wtorek odbędzie się w Lublinie pierwszy sąd nad nazwami czterech ulic, których patroni nie wszystkim odpowiadają. Takich ulic może być więcej, a „niesłuszne” nazwy są też w innych miastach regionu, które już zabierają się za przeglądanie mapy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Życiorysy czterech osób prześwietlać ma we wtorek zespół ds. nazewnictwa działający przy prezydencie Lublina. Chodzi o Jana Hempla, Lucynę Herc, Henryka Raabego i Michała Wójtowicza. – To osoby związane z minionym systemem – ocenia Tomasz Dyzma, prezes oddziału Związku Piłsudczyków, który zawnioskował o zmianę nazw ulic. – Skoro jest wniosek, musimy się nim zająć – stwierdza Halina Danczowska, szefowa zespołu mającego tylko głos doradczy, bo ostatnie zdanie mają tu radni.

Na radnych w całym kraju spoczął 2 września obowiązek zmiany nazw sprzecznych z ustawą dekomunizacyjną: upamiętniających ikony komunizmu i to, co symbolizuje „niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”. W ustawie nie ma jednak listy niesłusznych nazw, a ocena należy do samorządów. – Lokalna społeczność zna swoje symbole – podkreśla Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

Brak oficjalnej listy otwiera dyskusje o życiorysach, choćby Henryka Raabego, który był marksistą, ale też pierwszym rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Powinniśmy wysłuchać stanowiska tej największej lubelskiej uczelni – uważa Marin Nowak, radny Lublina i członek zespołu ds. nazewnictwa. Takiego stanowiska na razie nie ma. – Temat może być omówiony na poniedziałkowym kolegium rektorskim – zapowiada Aneta Adamska, rzecznik UMCS.

Za Henryka Raabego piłsudczycy proponują Jurka Bitschana, za Lucynę Herc – Hankę Ordonównę, za Wójtowicza – Emila Czaplińskiego. Czwarta ulica... nie zmieniłaby nazwy, bo Jana Hempla, założyciela LSS Społem zastąpiłby Jan Hempel, geograf.

Karuzela zmian może w Lublinie przyspieszyć, bo są też inne ulice, których patroni mogą komuś wadzić, np. Władysław Broniewski i Gustaw Morcinek. – W Krakowie wystąpiono nawet o zmianę nazwy Juliana Przybosia – zauważa Danczowska.

Takiego problemu nie ma Świdnik. – Tego typu zmiany zostały już dokonane na początku lat 90. – wyjaśnia Aleksandra Dyjak z Urzędu Miasta. Wtedy też wiele ulic przemianował Lublin, w tym ul. Hanki Sawickiej i Karola Świerczewskiego, które to nazwiska nadal widać na mapie Ryk i nie są tu jedynymi reliktami PRL.

– Myślę, że w przypadku Ryk będzie trzeba zmienić nazwy czterech ulic – ocenia burmistrz Jarosław Żaczek. W Kraśniku mowa jest o dwóch lub trzech miejscach. – Mamy na przykład plac Surdackiego – przyznaje Emilia Łukasik z kraśnickiego magistratu. Z kolei w Puławach, gdzie powołano nawet specjalną podkomisję, z mapy na pewno zniknie ul. Armii Ludowej, zaś wątpliwości są co do ul. 4 Pułku Piechoty WP. – Ta ulicamiała związek z pomnikiem braterstwa broni – mówi Paweł Wójcik z Urzędu Miasta.

W rozwiewaniu wątpliwości pomagać ma samorządom oddział Instytutu Pamięci Narodowej. – Będziemy przygotowywać ekspertyzy historyczne – zapowiada Agata Fijuth, rzecznik IPN w Lublinie. Ekspertyzy będą pisane na prośbę gmin, a takich próśb jeszcze nie było.

Samorządy muszą zmienić nazwy w ciągu roku, inaczej wyręczą ich w tym wojewodowie.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty