Pochówków nie znaleziono, ale archeolodzy z IPN rozpoczną badania wytypowanych miejsc na górkach czechowskich. Częściowo wyjaśniła się także sprawa znalezionych tam fragmentów kostnych.
Znamy wyniki ekspertyzy kości znalezionych na górkach czechowskich przez pracowników Lubelskiego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. 13 maja archeolodzy z IPN przeprowadzili wizję lokalną tego terenu. Postronna osoba odnalazła trzy fragmenty szczątków kostnych, kolejne dwa odkryto podczas wizji lokalnej.
– Szczątków kostnych nie da się powiązać z informacjami o grobach na terenie górek czechowskich. Zbadane wykopy zawierają gruz nawieziony najprawdopodobniej z pobliskich terenów miejskich, być może w związku z usuwaniem wojennych zniszczeń miasta. Odnalezione drobne fragmenty kostne – rozdrobnione i przesuszone, z dużym prawdopodobieństwem zostały nawiezione wraz z gruzem – informuje IPN.
Po znalezieniu szczątki zostały zabezpieczone przez policję i przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie. Po wstępnych oględzinach biegłych stwierdzono, że fragmenty kostne są zbyt małe, aby można było określić, czy są kości ludzkie, bądź zwierzęce.
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie zamierza jednak zweryfikować przeprowadzić weryfikację archeologiczną lokalizacji wytypowanych w oparciu o zdjęcia lotnicze z 1944 r.
– Mamy wytypowane dwie lokalizacje. Po uzyskaniu pozwoleń rozpoczniemy prace odkrywkowe. Mamy nadzieję, że na teren odkrywek wejdziemy jeszcze tego lata – mówi Artur Piekarz, naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwania i Identyfikacji IPN w Lublinie.
Niezależnie od tych działań IPN przypomina, że konieczne jest zapewnienia specjalistycznego nadzoru archeologicznego podczas prowadzenia prac ziemnych na tym terenie. Pozwoli to uniknąć ryzyka zniszczenia ewentualnych istniejących tam jeszcze miejsc pochówków.
Przypomnijmy, że w latach 1940-1942 na terenie górek czechowskich Niemcy przeprowadzili co najmniej sześć egzekucji. Co najmniej w dwóch z nich (26 i 28 marca 1942 r.) rozstrzelano więźniów narodowości żydowskiej przetrzymywanych w więzieniu na Zamku w Lublinie. Od 9 grudnia 1947 do 5 stycznia 1948 r. przeprowadzono tu osiem ekshumacji, w trakcie których wydobyto 231 ciał. Ofiary pozostały w większości nierozpoznane. Szczątki ekshumowanych ofiar zostały pochowane na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.
Według niepotwierdzonych informacji na terenie Czechowa mieli zostać pochowani także żołnierze niemieccy, rzekomo rozstrzelani za odmowę wykonania rozkazów. Istnieją również przesłanki, że na górkach czechowskich mogło dojść do ukrycia ciał ofiar zbrodni komunistycznych (niepublikowana relacja funkcjonariusza WUBP w Lublinie dot. śledztwa przeciwko członkom AK oskarżonym o udział w akcji na Izbę Skarbową w Lublinie 7 kwietnia 1945 r.).