Brakuje osocza ozdrowieńców, które w ramach terapii dostawali pacjenci z Covid-19 w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. - Dawcy po prostu przestali się zgłaszać, prosimy o pomoc - apeluje dyrekcja szpitala.
- Mamy ogromny problem z osoczem ozdrowieńców, które stosujemy w leczeniu pacjentów z Covid-19. Dawcy przestali się praktycznie zgłaszać do centrum krwiodawstwa, przez co nie ma aktualnie żadnych zapasów - przyznaje Marek Majewski, zastępca dyrektora SPSK1 ds. medycznych w Lublinie i apeluje: prosimy osoby, które pokonały koronawirusa, żeby nam pomogły, tak jak przy pierwszej fali epidemii.
Przed epidemią koronawirusa, osocze ozdrowieńców było m.in. stosowane w przypadku infekcji wirusem Ebola. Teraz podaje się go również pacjentom z ciężkim przebiegiem Covid-19. Po jego podaniu obserwuje się efekty działania zbliżone do podawania innych leków takich jak remdesivir, którego również brakuje - dodaje Majewski.
Dlaczego spadła liczba ozdrowieńców, którzy decydują się na oddanie osocza? - Sądzę, że ludzie przyzwyczaili się w pewnym sensie do tego, że jest epidemia, a temat osoczoterapii i oddawania osocza przez osoby, które pokonały chorobę, ostatnio przycichł. Problemem może być więc brak informacji - uważa dyr. Majewski.
Podkreśla, że Klinika Chorób Zakaźnych oraz Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii przy ul. Staszica, w których leczeni są pacjenci z Covid-19, czekają na najmniejsze nawet dawki osocza, bo sytuacja jest coraz poważniejsza.
- Od kilkunastu dni mamy non-stop pełne obłożenie w obu klinikach. Na intensywnej terapii uruchomiliśmy dwa dodatkowe miejsca i mamy aktualnie 8 łóżek dedykowanych pacjentom z Covid-19, które cały czas są zajęte - podkreśla dyr. Majewski. Dodaje: - Ostatnio mamy sytuację, że leczonych jest aż czterech pacjentów podłączonych do ECMO - tzw. płucoserca. Pacjentów jest coraz więcej, a spodziewamy się, że będzie jeszcze gorzej, bo liczba nowych zakażeń cały czas rośnie.
Szczegółowe informacje dotyczące oddawania osocza można znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie www.rckik.lublin.pl w zakładce „Ważne informacje dla ozdrowieńców” i dzwoniąc pod numer telefonu: 509 169 059.