Zakończyła się już budowa Lubelskiego Centrum Konferencyjnego i nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego u zbiegu Al. Racławickich i ul. Grottgera. Oba budynki mają zostać oddane do użytku do końca roku.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Uwagę zwraca zwłaszcza budynek LCK, którego szklaną fasadę widać od strony Al. Racławickich. Równie efektownie jest w środku. Po wejściu do atrium gości wita multimedialna fontanna.
– Z tego co wiem, jest to jedyna tego typu fontanna w Polsce. Umożliwia ona wyświetlanie grafik i napisów poprzez sterowanie swobodnie spadającym strumieniem wody i jego podświetleniem – mówi Artur Wasilewski, kierownik kontraktu z firmy Budimex.
Tuż po otwarciu LCK na fontannie ma być wyświetlany logotyp województwa lubelskiego. – Jesteśmy przygotowani, że będziemy rozszerzać katalog w zależności od potrzeb klientów. Jeśli chcemy przyjmować duże kongresy, to musimy oferować zaplecze na najwyższym poziomie. Do tej pory w Lublinie nie było centrum konferencyjnego, które spełniałoby najwyższe standardy – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.
– Cały budynek jest nietypowy. To projekt zrobiony na indywidualne zamówienie, nie ma tu żadnych tradycyjnych rozwiązań. Szklana fasada wykonana z podwójnego szkła jest jedyna w Polsce, również konstrukcja i oświetlenie są wykonane w nowoczesny sposób – dodaje Wasilewski.
W czwartek mają się rozpocząć odbiory techniczne. Centrum powinno zostać otwarte pod koniec tego roku. Jego budowa pochłonęła ok. 54 mln zł i w połowie została pokryta z dotacji europejskich. Dzięki takiemu zakresowi unijnego dofinansowania budynek będzie mógł mieć charakter komercyjny.
Z kolei budowa nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego pochłonęła nieco ponad 60 mln i w całości została sfinansowana przez samorząd. W najbliższych miesiącach przeniosą się tu biura i departamenty z lokali, których wynajem jest obecnie finansowany z budżetu województwa. Przy Al. Racławickich będą więc pracować urzędnicy z ul. Spokojnej i Lubomelskiej oraz z Departamentu Polityki Regionalnej z ul. Stefczyka. Pozostałe wydziały mieszczące się w tej ostatniej lokalizacji oraz Departament Europejskiego Funduszu Społecznego przy Czechowskiej, które wynajmowane są za pieniądze unijne, pozostaną na swoich miejscach. W sumie miejsce pracy zmieni około 700 urzędników.
– Pierwsi urzędnicy powinni przenieść się na przełomie września i października. Natomiast cała przeprowadzkę powinniśmy zakończyć do końca roku – mówi Górka.