Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 października 2014 r.
20:31
Edytuj ten wpis

Budżet obywatelski. Wygrało schronisko dla zwierząt i bezpłatny internet. Co jeszcze?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Pomysł rozmieszczenia w Lublinie stu punktów bezpłatnego i bezprzewodowego dostępu do internetu zebrał najwięcej głosów w kategorii projektów małych. Wśród dużych zdecydowanym liderem był pomysł na polepszenie warunków w lubelskim schronisku dla zwierząt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do realizacji trafią te projekty, które uzyskały największą liczbę głosów i zmieściły się w kwocie przeznaczonej na budżet obywatelski. Przypomnijmy: na duże projekty miasto zarezerwowało 4,5 miliona zł, a na małe 5,5 miliona.

Teoretycznie wszyscy mieli takie same szanse na wygraną. Ale w praktyce łatwiej było dużym dzielnicom. Najbardziej widać to na liście zwycięzców w głosowaniu na duże projekty. W finansowej puli zmieściły się trzy, z czego dwa dotyczą dzielnicy Czuby. W przypadku projektów małych dominacja nie jest już tak jaskrawa, choć blisko 20 proc. zwycięzców to projekty właśnie z tej dzielnicy.

- Rzeczywiście wymaga przejrzenia sama procedura, ponieważ duże dzielnice w głosowaniach wygrywają - przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Na przyszły rok zaproponujemy sobie publiczną dyskusję, jak uchronić się przed taką ewentualnością - dodaje.
W grę może wchodzić podzielenie miasta na rejony i przypisanie każdemu z nich określonej kwoty, co zapobiegłoby - obrazowo mówiąc - ściąganiu kołdry z jednej dzielnicy przez mieszkańców drugiej. Ratusz nie przesądza jeszcze, że właśnie taką metodę wybierze. Żuk zapowiada, że weźmie pod lupę rozwiązania stosowane w innych miastach.

Część projektów, które uzyskały za mało głosów i tak trafi do realizacji. - Chciałbym dokonać przeglądu tych projektów, bo w niektórych przypadkach warto pomyśleć, by móc je wykonać w przyszłym roku już poza budżetem obywatelskim - mówi Żuk. Prezydent potwierdził w czwartek, że jednym z takich pomysłów będzie budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Krochmalnej i Diamentowej.

Budżet obywatelski był w Lublinie dzielony po raz pierwszy. Głosowanie trwało dwa tygodnie. - Wzięło w nim udział 40 tys. osób - mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Część głosów została odrzucona podczas weryfikacji. - Był głos oddany przez osobę zmarłą, czy też przez osoby mieszkające poza Lublinem - dodaje Choroś. Zastrzega jednak, że usunięcie tych głosów nie miało wpływu na ostateczny ranking. - Nawet jeden projekt nie był z tego powodu przesunięty w dół lub w górę - zapewnia.

Kto wygrał głosowanie na budżet obywatelski w Lublinie

Spośród wszystkich zgłoszonych projektów najwięcej głosów zdobył ten, który umożliwi poprawę warunków w lubelskim schronisku dla zwierząt przy ul. Metalurgicznej. To jeden z trzech dużych projektów, które w wyniku głosowania zakwalifikowały się do realizacji w przyszłym roku.

- Schronisko było obarczone pewnymi błędami już na etapie projektowania i budowy. Tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale są poważne sprawy do wykonania - mówi Bożena Kiedrowska, która kieruje miejskim schroniskiem. - Dachy ciekną, nie ma izolacji, poprawy wymagają wszystkie budynki administracyjne, łącznie z kociarnią i kwarantanną.

A to i tak nie wszystko. - Dla nas jest też bardzo ważne przystosowanie pomieszczenia przeznaczonego na edukację. Nie ma tam ogrzewania, a spotykamy się z dużą liczbą uczniów - podkreśla Kiedrowska. - Ważna jest też rozbudowa kwarantanny. Przyjmujemy więcej zwierząt, potrzebujemy więcej pomieszczeń szpitalnych, obecna baza nie spełnia wymogów. Trzeba też wymienić sprzęt, bo się zużył.

Na ten projekt miasto wyłoży w przyszłym roku 1,5 miliona złotych. To maksymalna kwota, na jaką mógł opiewać wniosek. Schronisko startowało z górnego pułapu, bo do zrobienia jest sporo.

Pozostałe dwa zakwalifikowane projekty duże dotyczą dzielnicy Czuby. Dzięki poparciu mieszkańców w przyszłym roku zrealizowany ma być remont ul. Dziewanny wraz z budową łącznika między Dziewanny a Różaną (4802 głosy, proj. D-19). Brak takiego łącznika sprawia, że trzeba okrążać sporą część osiedla Ruta, żeby przejechać między stojącymi dość blisko siebie budynkami.

Trzeci i ostatni z dużych projektów, które doczekają się realizacji to remont głównego ciągu pieszego w os. Skarpa (3954 głosy, proj. D-9). Wcześniej mieszkańcom Czubów - choć nie w trybie budżetu obywatelskiego - udało się wywalczyć przebudowę pełniących podobną rolę długich chodników w os. Łęgi i os. Ruta. Osiedla Skarpa jeszcze się tego nie doczekało.

Wśród projektów małych liderem jest pomysł rozbudowy sieci hot-spotów umożliwiających bezpłatny dostęp do internetu (5645 głosów, proj. M-175). W całym mieście miałoby się znaleźć nawet 100 takich punktów z bezprzewodowym internetem. Wartość projektu została określona na 340 tys. złotych.
Drugie miejsce zajmuje budowa przyłącza energetycznego do altany w parku im. Jana Pawła II (5420 głosów, proj. M-38), a trzecie budowa miejsc parkingowych między ul. Jana Pawła II a Szmaragdową (5133 głosy, proj. M-14).

Wśród małych projektów, którym poszczęściło się w głosowaniu jest "Żyjący plac zabaw”, który powstanie kosztem niespełna 80 tys. na zaniedbanym i zniechęcającym do zatrzymania się placyku pomiędzy budynkami przy ul. Puchaczej i Krańcowej. - Będziemy mieli ściankę wspinaczkową, będziemy mieli piaskownicę, która jest prawdziwą piaskownicą, nie taką jak ta - Przemysław Buksiński wskazuje na kilkudziesięcioletnią szarzyznę.

Do realizacji zakwalifikował się także projekt usprawnienia ruchu rowerowego zakładający - w największym uproszczeniu - dopuszczenie ruchu rowerowego "pod prąd” na wszystkich istniejących w Lublinie ulicach jednokierunkowych.

Pozostałe zakwalifikowane projekty małe to:

• Remont istniejącego i budowa brakującego odcinka chodnika od Różanej do kładki nad ul. Filaretów (4803 głosy, proj. M-72)
• Budowa zatok parkingowych przy ul. Perłowej i Agatowej (4116 głosów, proj. M-74)
• Rozbudowa systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego (3857 głosów, proj. M-116)
• Usprawnienie ruchu rowerowego (kontrapasy) (2899 głosów, proj. M-149)
• Kosze na psie odchody i dzielnicowe wybiegi dla psów (2705 głosów, proj. M-144)
• Posadzenie 1000 drzew (2115 głosów, proj. M-246)
• 300 tys. zł na dodatkowe śmietniki na ulicach (1839 głosów, proj. M-24)
• Czytelnia i kino przy Domu Kultury Kolejarza (1778 głosów, proj. M-251)
• Plac do ćwiczeń gimnastycznych na Czubach (1761 głosów, proj. M-57)
• "Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń dzielnicy Dziesiąta” (1666 głosów, proj. M-250)
• Remont chodnika wzdłuż ul. Zana (1572 głosy, proj. M-28)
• Wymiana chodnika przy ul. Staffa (1514 głosów, proj. M-159)
• Światła na przejściu koło budynku ul. Nowy Świat 36 (1428 głosów, proj. M-237)
• Budowa chodników w ul. Dąbrowskiej (1366 głosów, proj. M-1)
• Park Czechów Północ (1355 głosów, proj. M-68)
• Place do ćwiczeń street workoutu (1281 głosów, proj. M-67)
• Bronowice - żyjący plac zabaw (1370 głosów, proj. M-69)
• 130 nowych miejsc parkingowych dla Kalinowszczyzny (1330 głosów, proj. M-102)
• Sprzątam po moim psie - kampania w mediach (1290 głosów, proj. M-39)
• Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1276 głosów, proj. M-157)
• Wieża dla jerzyków (1279 głosów, proj. M-190)
• Trakt pieszo-rowerowy łączący os. Lipniak z Węglinem Północnym (1236 głosów, proj. M-95)
• Biegiem po Lublinie (1227 głosów, proj. M-233)
• Zielony zakątek - miejsca do wypoczynku na Dziesiątej (1180 głosów, proj. M-197)

Pozostałe informacje

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty