Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 sierpnia 2008 r.
14:48
Edytuj ten wpis

Być albo nie być

0 0 A A

Specjalnie dla Dziennika Wschodniego. Rozmowa z liderem opozycji gruzińskiej GIORGI TARGAMADZE, najpopularniejszym dziennikarzem w Gruzji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co się dzieje w Gruzji?

- Mamy stan wojny z Rosją, która zdecydowała się na globalizację konfliktu wokół enklaw etnicznych Osetii Południowej i Abchazji i podjęła przeciwko nam agresję militarną. Bombardowane i ostrzeliwane są miasta i wsie, giną ludzie. Rozgrywa się dramat humanitarny.

• Cierpią jednak nie tylko Gruzini, ale także Osetyjczycy. Prezydent Miheil Saakaszwili w nocy z 7 na 8 sierpnia br. postanowił bowiem siłowo przejąć kontrolę nad Osetią Południową i zdobyć ich stolicę Cchinweli, akurat w dniu rozpoczęcia olimpiady w Pekinie. Blitzkrieg się nie udał, natomiast ruszyła na was Rosja. Georgi Chaindrawa, inny lider opozycyjny, nazwał Saakaszwilego wprost "idiotą i przestępcą”, bo nie potrafił przewidzieć skutkow swego ruchu.

- Przede wszystkim to nie jest żaden lider. Chaindrawa to były kolega i minister Saakaszwilego. Kiedy się pokłócili i Saakaszwili wyrzucił go z gabinetu, atakuje go, gdzie może. Jak widać także i w tej sytuacji. Tak dojrzała, odpowiedzialna opozycja nie postępuje.

• A jak?

- Kiedy jest wojna, trzeba solidarnie stanąć przeciwko zagrożeniu i nie osłabiać się wewnętrzną walką polityczną. Na analizę i rozliczenie kryzysu przyjdzie czas, gdy wróg zostanie odejdzie od naszych drzwi. Od tego jest parlament.

• Uważa pan, że Saakaszwili miał rację wkraczając do Osetii?

- Sednem problemu jest to, że Osetia Południowa jest integralną częścią terytorium Gruzji, czego przytłaczająca większość Osetyjczyków nie przyjmuje do wiadomości i przeciwko czemu występuje oraz chce przyłączyć się do Rosji. Rosja to aktywnie i konsekwentnie wspiera. Problem nabrzmiewa latami i wymaga rozwiązania. Ideałem jest oczywiście, aby dokonywało się to drogą pokojową.

• Wierzy pan, że to jest jeszcze możliwe? Co się powinno stać, aby to było możliwe?

- Wierzę! W tej chwili najważniejsze jest zaangażowanie społeczności międzynarodowej, w tym przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. Powinno dojść do jak najszybszego zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów z udziałem ONZ i Unii Europejskiej. Deklarację gotowości zawieszenia broni i rozmów rząd gruziński już przekazał.

• Broni pan prezydenta, którego niedawno jeszcze tak pan zwalczał?

- Opozycja jest bardzo krytyczna wobec Saakaszwilego. Nikt chyba nie podejrzewa, że moje osobiste uczucia są teraz inne niż 7 listopada ubiegłego roku, kiedy studio Imedi TV zostało najechane przez oddział "specnazu” z bronią maszynową, a nadawanie stacji brutalnie przerwane. To zresztą spowodowało, że włączyłem się aktywnie do polityki. Powtórzę jednak raz jeszcze: teraz potrzeba zjednoczenia w sytuacji zagrożenia. To, co się dzieje, to jest być, albo nie dla niepodległej Gruzji! Na tym trzeba skupić wszystkie siły. Jak przetrwamy, pozałatwiamy swoje sprawy.

• Jest pan członkiem partii chrześcijańsko-demokratycznej. Czym charakteryzuje się wasz segment opozycyjny?

- Jest to wiara w tradycyjne i ważne dla naszego społeczeństwa wartości: Kościół, sąd, wybory i media. Uważamy, że władza nie ma prawa instrumentalnie traktować żadnej z nich. Jeśli tak się dzieje, nie ma mowy o demokracji.

• Wróćmy do wojny? Czy znana jest liczba jej ofiar?

- Dokładna liczba jest trudna do ustalenia. Ja słyszałem dane mówiące o 300 ofiarach.

• Działaniami objęta jest już także Abchazja, autonomiczna republika, podobnie jak Osetia Południowa nie uznająca zwierzchności gruzińskiej. Walki trwają w wąwozie Kodori...

- Na razie tylko w nim. Posiada on duże znaczenie strategiczne, bo biegnie nim najkrótsza droga do stolicy Abchazji Suchumi. Jest kontrolowany przez nasze wojska. Rosjanie chcą je stamtąd wypchnąć. Łątwo sobie wyobrazić, że chodzi o opanowanie całej Abchazji. To rozszerzyłoby niebezpiecznie i zeskalowało wojnę.

• Gdy rozmawiamy, w Tbilisi jest niedzielny wieczór. W okolicy lotniska słychać wybuchy. Wiadomo, co przyniesie poniedziałek?

- Będziemy chcieli doprowadzić do zebrania parlamentu, aby zaanalizować rozwój sytuacji. Miejmy nadzieję, że dojdzie do odpowiedzi Rosji na naszą notę i przerwie swoje działania wojenne wobec Gruzji. Przede wszystkim liczymy jednak na pomoc społeczności międzynarodowej i jej zaangażowanie w powstrzymanie rozlewu krwi. Jako dziennikarz nie mogę też nie zwrócić się z apelem o pomoc do opinii publicznej. To też czynię... Dziękuję również tradycyjnie nam przyjaznym Polakom za wszelkie gesty solidarności i poparcia w tak ciężkiej dla nas sytuacji.

Rozmawiał: Waldemar Piasecki

GIORGI TARAGMADZE
Ma 35 lat. Jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie w Tbilisi. Był deputowanym do parlamentu kadencji 1999-2004. Zaangażowany w tworzenie wolnych mediów gruzińskich. Jego kariera zawodowa i wielka popularność rozkwitły w niezależnej Imedia TV, gdzie prowadził swój własny program często atakujący władzę. Popierał "rewolucję róż” która wyniosła do władzy Mikheila Saakaszwili. Gdy Imedia zaczęła go krytykować, władza dokonał najazdu na studio i zamknęła telewizję. W akcie protestu najlepsi dziennikarze odeszli. W lutym br. Targamadze utworzył Partię Chrześcijańsko-Demokratyczną, która w wyborach do parlamentu uzyskała niespełna 9 procent głosów. Należy do największych krytyków Saakaszwilego, przede wszystkim jego autorytarnych i niedemokratycznych skłonności i poczynań. Zwolennik zbliżenia z Patriarchatem Gruzji i oparcia funkcjonowania państwa na podstawowych wartościach moralnych i swobodach obywatelskich. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych Gruzinów na świecie.


FOT. "THE MESSENGER”, TBILISI (SPECJALNIE DLA DZIENNIKA WSCHODNIEGO)
Giorgi Targamadze: W obliczu zagrożenia Gruzji, najważniejsza jest jedność. Czas rozliczeń przyjdzie potem...



Pozostałe informacje

Ciężarówka nie wyhamowała na przejeździe kolejowym

Ciężarówka nie wyhamowała na przejeździe kolejowym

Ciężarówka uderzyła w pociąg. Do zdarzenia doszło dzisiaj nad ranem w Długim Kącie.

Kolarze opanują Lublin. Kierowców czekają utrudnienia

Kolarze opanują Lublin. Kierowców czekają utrudnienia

W piątek na ulicach Lublina rozegra się pierwszy etap wyścigu Tour de Pologne Women. Kierowcy i mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pavol Stano (pierwszy z prawej) będzie tymczasowo pełnić rolę dyrektora sportowego

Podwójna rola trenera Pavola Stano w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna szuka wzmocnień przed kolejnym sezonem, nie tylko na boisku, ale i w klubowych gabinetach. Po odejściu z Łęcznej klubowej legendy – Veljko Nikitovicia – drużyna nadal nie ma dyrektora sportowego. Dlatego tymczasowo tę rolę na swoje barki ma wziąć Pavol Stano

Dachowanie mitsubishi skończyło się tragicznie dla motorowerzysty

Dachowanie mitsubishi skończyło się tragicznie dla motorowerzysty

Tragiczny wypadek w Nieliszu. Zginął 64-letni motorowerzysta.

Chrzest świadków Jehowy w 2019 roku

Na trybunach zamiast kibiców świadkowie Jehowy

Głośmy dobrą nowinę - to hasło tegorocznego Kongresu świadków Jehowy, który odbędzie się w najbliższy weekend (28-30 czerwca) w Lublinie. Nowi wyznawcy przyjmą wtedy chrzest.

Paweł Danielczuk (pierwszy z prawej) serdecznie zaprasza kibiców do dopingowania na arenach, na których rozgrywana jest Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

Pierwsze medale podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży przyznane

W województwie lubelskim trwa Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich. W zmaganiach bierze udział blisko 6 tys. uczestników

Monika Pawłowska ogłosiła w mediach społecznościowych, że wstąpiła do klubu PiS

Wcześniej "wyklęta", teraz Pawłowska wraca do PiS

Posłanka z Lubelszczyzny, Monika Pawłowska, która objęła mandat po Mariuszu Kamińskim, dołączyła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej politycy tej partii utrzymywali, że objęła mandat nielegalnie.

Ile powinien ważyć dobry rower?

Ile powinien ważyć dobry rower?

Od czego zależy waga roweru? Od różnych czynników, przede wszystkim wykorzystanych materiałów i komponentów. Różnić się ona będzie także w zależności od typu roweru i jego przeznaczenia. Ma ona spore znaczenie, bo wpływa na osiągane wyniki, ma przełożenie na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

dr Kamil Mazurek
Dzień Wschodzi
film

Farma insektów, czyli pomysły młodych przedsiębiorców na biznes

Dzień wschodzi z nowymi możliwościami dla przedsiębiorczych umysłów dzięki projektowi AccEnt, który wspiera młode talenty z całego świata. Dr Kamil Mazurek z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS – koordynator projektu opowiedział nam o inicjatywie, która łączy naukę z biznesem, oferując kompleksowe wsparcie dla przyszłych przedsiębiorców.

Dzisiaj (czwartek, 27 czerwca) z kąpieliska nad zalewem miejskim w Zamościu korzystać nie można

Trzeba poprawić jakość wody. Kąpielisko zamknięte

Formalnie sanepid kąpieliska nad zalewem nie zamknął, ale administrujący nim Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu wydał komunikat, że dzisiaj (27 czerwca) będzie ono zamknięte.

Żar leje się z nieba. Piekielne upały w Lubelskiem

Żar leje się z nieba. Piekielne upały w Lubelskiem

Żar leje się z nieba. Synoptycy zapowiadają nawet 33 stopnie na termometrach.

Bartosz Kitliński to jeden z kandydatów do medalu w Bydgoszczy

Setne mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce startują w czwartek. O medale i minima do Paryża

Jak przystało na jubileuszowe, setne mistrzostwa Polski impreza w Bydgoszczy będzie wyjątkowa. Zawodnicy nie tylko powalczą o medale i tytuły, ale i o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie. To będzie ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet do Paryża. W imprezie, która potrwa do soboty wystąpi niemal 700 osób, w tym 53 z województwa lubelskiego.

ulica Kościuszki zamknięta dla ruchu
biała podlaska

Ulica do przebudowy, drzewa do wycinki

Rusza przebudowa ulicy Kościuszki. Nie obędzie się bez wycinki, przeciwko której kilka miesięcy temu protestowali mieszkańcy. Ale urzędnicy obiecują, że tam, gdzie system korzeniowy pozwoli, drzewa będą ocalone. Na razie, szykują się utrudnienia dla kierowców.

Odkrywcy Ziemi Włodawskiej pokazują swoje perełki w ratuszu
Zdjęcia
galeria

Odkrywcy Ziemi Włodawskiej pokazują swoje perełki w ratuszu

W holu Urzędu Miejskiego we Włodawie można oglądać niezwykłą wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej. Na ekspozycji zobaczymy stare fotografie, hełmy strażackie, menażkę cesarską sygnowaną na 1913 r. i wiele artefaktów odkrytych w takcie prowadzonych przez stowarzyszenie poszukiwań.

Marek Bartos może być pierwszym wzmocnieniem Motoru Lublin

Obrońca ze Słowacji pierwszym transferem Motoru Lublin? Napastnik nie dla beniaminka

Motor Lublin jest bliski pozyskania pierwszego zawodnika w letnim okienku transferowym. Według plotek beniaminek PKO BP Ekstraklasy podpisze umowę ze słowackim obrońcą Markiem Bartosem z klubu FK Zeleziarne Podbrezova.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

225,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

420,00 zł

Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

39,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

140,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

35,00 zł

Komunikaty