Rozmowa z red. Adamem Sikorskim, autorem popularnego programu historycznego
• Czy zmieni się charakter programu emitowanego w „dwójce”?
– Oczywiście nadal emitujemy nasz program w TVP Historia, w takiej formie, jak do tej pory. Będziemy biegli dwoma równoległymi produkcjami, ale o tym samym charakterze. „Dwójka” zaoferowała nam trochę więcej techniki, trochę więcej możliwości formalnych. Natomiast treść pozostaje stała i niezmienna. Nie będzie specjalnych inscenizacji, fabularyzacji. Naszym źródłem wiedzy jest zwykły człowiek. „Było, nie minęło” pozostanie programem uprawiającym mikrohistorię, mierzącym się z pytaniami nurtującymi małe środowiska, poszczególnych ludzi. Staramy się im pomóc w rozwikłaniu rodzinnych lub środowiskowych zagadek. To takie „nieprofesorskie” opowiadanie historii.
• Najbliższe plany?
– Duże poszukiwania sztandaru 71. Pułku Piechoty z Zambrowa. Niezwykły pułk z 18. Dywizji Piechoty, który nigdy nie skapitulował przed Niemcami, zresztą tak, jak i dywizja. Bili się do końca. Część poległa na polach Andrzejewa, w okolicach Zambrowa, część rozproszyła się. Wiemy, że chorąży zakopał sztandar. Spróbujemy tego sztandaru szukać. Podejmiemy próbę ustalenia przebiegu bitwy, która miała przełamać niemieckie okrążenie.
• A coś z lubelskich tematów?
– Mamy ochotę ponownie podejść do poszukiwań w okolicach Kocka. Mam wrażenie, że historia Kleberczyków powoli „odpływa”. Chcielibyśmy wydobyć z ziemi trochę pamiątek, bo dla nas legenda Kleberczyków jest wręcz święta.
• Kiedy emisja nowego programu w „dwójce”?
– 2 września, w sobotę.
Rozmawiał: Paweł Puzio
Adam Sikorski, rocznik 1948. Lubelski dziennikarz, poeta, kierowca rajdowy, scenarzysta, człowiek wielu talentów. Był też autorem tekstów do przebojów Budki Suflera, jak „Sen o dolinie” czy „Memu miastu na do widzenia”. Od 2004 roku realizuje popularny program historyczny „Było, nie minęło”. Jest również twórcą wielu dokumentalnych filmów historycznych: „Polacy w Bitwie o Anglię”, „Epitafium dla orłów”.