Lublin

10 kwietnia 2024 r.
9:28

Lublin. Po tej szkole, uczniowie mają fach w rękach

Cukiernictwo, ratownictwo, optyka czy piekarnictwo. Uczniowie poznali ofertę Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W skład zespołu szkół wchodzi 5 placówek, których uczniowie kończą edukację z „fachem w rękach”. Młodzi ludzie mają do wyboru naukę w XII Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Chemicznym, Technikum Przemysłu Spożywczego oraz w Branżowych Szkołach Spożywczych I i II stopnia. 9 kwietnia, nieco ponad miesiąc przed rekrutacją, zespół szkół otworzył swoje drzwi dla potencjalnych kandydatów.

- W zależności od tego, jaka jest potrzeba rynku pracy, uzgadniamy to z pracodawcami i wprowadzamy innowacje, na które jest zapotrzebowanie. Od kilku lat jest duże zainteresowanie analizą kryminalną i mamy porozumienie podpisane z policją. Technik optyk to kierunek, który mamy od kilku lat i jesteśmy jedyną placówką na wschodzie, która kształci w tym kierunku. Jest to bardzo dobry zawód, w którym jest duże zapotrzebowanie na specjalistów. Mamy liczne porozumienia z firmami optycznymi - mówi Barbara Sieńko, dyrektor ZSCHiPS w Lublinie i dodaje:

- Mamy także innowację, stworzoną na potrzeby pracy w straży pożarnej i to jest ratownictwo chemiczne w straży pożarnej oraz technologia środków farmaceutycznych i kosmetycznych w ramach kierunku technik technologii chemicznej. W Branżowej Szkole Spożywczej I stopnia, młodzież odbywa nauczanie już w zakładzie pracy. Jest dużo praktyki, a uczniowie pracują jak wykwalifikowani pracownicy. Nasi absolwenci opuszczając szkołę są gotowi do podjęcia pracy w zawodzie, a wielu z uczniów z kierunków np. piekarz czy cukiernik są zatrudniani już w ostatniej klasie.

Zespół szkół jako jedyny szkoli specjalistów w zawodzie technik optyk. Zdaniem absolwenta kierunku, który już pracuje w zawodzie, mniejsze zainteresowanie może wynikać z niewiedzy, czym zajmuje się optyk.

- Byłem pierwszym rocznikiem tego kierunku. Nie żałuję wyboru, bo udało mi się całkiem fajnie rozwinąć swoją ścieżkę kariery. Na początku, po ukończeniu szkoły zacząłem pracę jako doradca klienta w salonie optycznym, później objąłem stanowisko optyka, a teraz jestem na stanowisku kierownika oddziału w firmie Fielmann. Wydaje mi się, że zbyt niskie zainteresowanie jest spowodowane małą wiedzą na temat optyki. Kiedy myślimy o wzroku, pierwsze co przychodzi nam na myśl to okulista i salon optyczny, który wykonuje okulary. Natomiast technik optyk nie specjalizuje się wyłącznie w wyrobach tych okularów. Więc nauka zawodu to była taka droga, która w przyszłości kieruje nas chociażby w stronę badania wzroku czy dobierania soczewek kontaktowych. Jeżeli chodzi o stawki wynagrodzenia optyka, to myślę, że na start są stawki, które pozwolą naprawdę godnie żyć przy normalnym działaniu i planowaniu własnego budżetu – Piotr Raczkowski, absolwent ZSCHiPS.

Szkoła ma bogate wyposażenie. Uczniowie korzystają z laboratoriów chemiczne, pracowni komputerowych i zawodowych, a także z siłowni czy sali do aerobiku.

XII LO oferuje kierunki: ratownictwo medyczne oraz psychologię. W Technikum Chemicznym i Technikum Przemysłu Spożywczego można zdobyć tytuły: technik analityk, technik optyk, technik technologii chemicznej, technik technologii żywności. Z kolei po I i II stopniu w Branżowej Szkole Spożywczej można pracować jako piekarz, cukiernik oraz technik technologii żywności.

Równolegle w trakcie dnia otwartego, na terenie szkoły swoje oferty zaprezentowały uczelnie oraz firmy. W ramach dnia kariery swoje stanowisko mieli m.in. UMCS, Akademia WSEI czy Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty