Co powstanie w miejscu dzikiej zieleni przy ul. Bursztynowej i Szafirowej? Nową wersję planu zagospodarowania tego miejsca pokazali miejscy urbaniści. Nadal godzą się na mieszkania, a do tego łagodzą wymagania co do liczby miejsc parkingowych przypadających na jeden lokal.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Zarośnięty plac leży na os. Poręba, przy głównej alei pieszej od sklepu Stokrotka do przystanków na ul. Jana Pawła II. Teren naprzeciw wieżowców przy Bursztynowej 6, 8 i 10 służył dawniej za boisko, ale został zaorany przez właściciela działki.
Ziemia leży odłogiem, bo nikt nie chce budować tu szkoły, a tylko taki obiekt można tu postawić zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania tego terenu. O zmianę tego planu właściciel prosił od dawna, dwa lata temu Rada Miasta zgodziła się na to by urbaniści opracowali nowy dokument, a jego pierwszą wersję zobaczyliśmy w kwietniu 2016 r.
Wersja ta przewidywała, że blokami będzie można zabudować część terenu, głównie u zbiegu jezdni i pieszej alei. Budynki miałyby najwyżej trzy piętra, a ich parter od strony głównych dróg byłby zarezerwowany na lokale usługowe dostępne z ulicy. Nie byłoby zgody na ogrodzenia inne niż żywopłoty (nie licząc placów zabaw), a większość terenu miałaby zajmować zieleń.
Do tego projektu wpłynęło 16 uwag, część z nich miasto uwzględniło i tak też powstał nowy projekt, który właśnie został wyłożony do publicznego wglądu.
Nowa wersja zwiększa do czterech pięter (ale tylko wzdłuż ul. Szafirowej) dopuszczalną wysokość zabudowy, ale zarazem „odsuwa” budynek od jezdni. W wiosennym projekcie linia, której nie będzie mogła przekroczyć przyszła zabudowa była oddalona od jezdni o 16 m, teraz mowa o 23 m.
Inną zmianą względem projektu z kwietnia jest złagodzenie wymogów co do liczby miejsc parkingowych przypadających na jeden lokal mieszkalny.
W wariancie z wiosny zapisano, że na każde mieszkanie musi przypadać 1,5 miejsca postojowego. Taki wskaźnik w nowym wariancie wymagany jest tylko w przypadku mieszkań o powierzchni przekraczającej 70 mkw. Dla mniejszych przewidziano wskaźnik 1,2 miejsca na lokal, zaś na każde mieszkanie o powierzchni do 50 mkw. przypadać ma już tylko jedno miejsce postojowe.
Na obszarze zarezerwowanym na zieleń publiczną planiści narysowali też obszar „usług towarzyszących”. – Dopuszcza się tu zabudowę wyłącznie z zakresu usług kultury – zastrzega Joanna Mużykowska z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. Taki obiekt nie mógłby mieć wysokości większej niż 10 m.
W nowym wariancie nie zmienia się to, że większość terenu ma zajmować zieleń i że wytyczone ma być przejście przez cały teren na skos: od zbiegu jezdni i pieszej alei (w formie bramy) w stronę bloków przy Agatowej.
Sam zobacz
Projekt planu będzie wyłożony do 14 października w siedzibie Wydziału Planowania (Wieniawska 14), a uwagi od zainteresowanych mieszkańców będzie zbierać (listownie lub mailem na adres planowanie@lublin.eu) do 31 października. Ostatnie zdanie w sprawie zmiany planu będzie należeć do Rady Miasta.