Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 stycznia 2009 r.
19:25
Edytuj ten wpis

Co się stanie z pl. Litewskim?

W środę ma się odbyć kolejna debata o przyszłości pl. Litewskiego. Architekci, urbaniści i konserwatorzy zabytków będą wspólnie zastanawiać się nad tym, co władze miasta mają nakazać, a czego zakazać architektom, którzy będą brać udział w międzynarodowym konkursie na projekt przebudowy placu. Spotkanie będzie zamknięte!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Taka debata odbyła się już w poniedziałek, ale nie przyniosła żadnych wniosków, bo zdominowali ją obrońcy pomnika Józefa Piłsudskiego. - Nie damy go przesunąć nawet o metr - grozili. A eksperci nie mieli nawet możliwości, by o placu porozmawiać. Pytań, na które muszą dać odpowiedź, jest wiele: czy przedłużać deptak, czy budować parking podziemny. A to dopiero początek długiej listy wytycznych, które miasto ma przygotować zanim ogłosi konkurs.

Planiści nie mogą jednak zbytnio pofantazjować, bo plany musi zatwierdzić konserwator zabytków. A konserwator był przeciwny pomnikowi Piłsudskiego już w chwili jego stawiania. Właśnie dlatego piłsudczycy użyli wówczas podstępu i omijając przepisy postawili pomnik na folii. Teraz konserwator sugeruje, by pomnik przenieść. To tylko sugestia, ale już wywołuje burzę.

Po fiasku poniedziałkowej dyskusji, magistrat chce teraz rozmawiać z ekspertami bez udziału mieszkańców. Tak, by debata o placu znów nie przerodziła się w wojnę o pomnik. Tylko, czy da się tego uniknąć?

Po trzykroć: Rozmawiajmy

Jan Wrana architekt, Politechnika Lubelska

• Jak powinny wyglądać rozmowy o przyszłości pl. Litewskiego?

- Potrzeba dyskusji ludzi, dla których przestrzeń publiczna jest najważniejsza. A pomnikom trzeba stworzyć należytą oprawę. Stoją przy ruchliwym narożniku, obok są szalety miejskie. A przecież z tyłu są dwa pałace, przed które warto przestawić pomniki. Można też stworzyć nowy pl. Piłsudskiego i postawić pomnik przed innym znaczącym obiektem. Ale nie sprowadzałbym rozmów o placu tylko do pomników.

• Ale tak się zaczyna dziać.

- Władza powinna mieć cierpliwość w wysłuchiwaniu wszystkich mieszkańców, jeśli chce być ich rzecznikiem.

• Ze wszystkimi? To może zrobić referendum?

- Gdzieś padła taka propozycja. Władza miejska powinna ją spokojnie przeanalizować.

Nie mogliśmy delikatniej

Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków

• Architekci i władze miasta powoli kreślą nowy plan zagospodarowania placu Litewskiego? Co dalej z pomnikiem Marszałka. Zmieści się w tej koncepcji?

- Czekamy na konkrety. Jako urząd przesłaliśmy swoje wytyczne władzom miasta i do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nie ma jasnych ustaleń w sprawie placu. Nie będę więc zajmować stanowiska, skoro nie wiemy dokładnie, jaki jest projekt warunków konkursowych. Zapewniam przy tym, że nie odmawiamy współpracy.

• Do tej pory owocuje ona tylko nowym sporem wokół pomnika…

- Przygotowaliśmy odważne, konkretne wytyczne. Tyczasem słyszę oskarżenia, że są one bardzo rygorystyczne. Jeśli chodzi o pomnik, zajęliśmy bardzo otwarte stanowisko. Chyba nie mogliśmy tego delikatniej ująć. Chcieliśmy przy tym dać szersze możliwości architektom. Dopuszczamy przeniesienie pomnika, ale to sprawa do dyskusji. Niczego nie nakazujemy. Poza tym, to nie jest mój osobisty wymysł. To stanowisko Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, wynik debat specjalistów. Piłsudczycy są chyba przekonani, że chcemy ten pomnik zburzyć. To kompletna pomyłka.

• Skąd więc protesty, jeśli nie mają powodów do obaw?

- Nie będę dyskutować z emocjami. Wolałabym dyskusję na argumenty, a takiej brakuje. Ostatniej debacie w Ratuszu przyglądałam się tylko jako obserwator. Nie chcę oceniać tego spotkania. Szkoda jednak, że było tak mało czasu na merytoryczną rozmowę a debatę zdominowały protesty. Przecież jest jeszcze tyle problemów do rozwiązania, konieczne jest np. wykonanie analizy ruchu w śródmieściu. Bez takich badań nie można dyskutować o przedłużeniu deptaka i zamknięciu sąsiednich ulic. Tak daleko idąca przebudowa centrum miasta wymaga odpowiedzialnego i dokładnego planowania.

Nie możemy czekać

Tomasz Dyzma, przewodniczący lubelskiego oddziału Związku Piłsudczyków

• Nie bierze pan pod uwagę możliwości przesunięcia pomnika Marszałka. A może nowy plac mógłby na tym zyskać?

- Mamy szereg fachowych opinii, które potwierdzają, że obecne miejsce jest najlepsze. Może na początku pomnik był trochę nielegalny, ale później wszystko zostało uzgodnione. Pojawiają się inne pomysły na lokalizację. Na miejsce przy gmachu Wydziału Politologii nie zgodził się jednak UMCS. Przy Domu Żołnierza jest skomplikowana sytuacja z gruntami. Po co więc przestawiać pomnik? Nie róbmy zamieszania.

•Do tej pory najwięcej zamieszania robią właśnie piłsudczycy…

- Chcemy tylko przekazać swoją opinię. Tak było podczas ostatniej debaty w Ratuszu. Chcieliśmy, by nasz głos został wysłuchany. To nie była żadna awantura, tylko normalna dyskusja. Nie możemy czekać z założonymi rękami, bo pojawią się kolejne dziwne pomysły. Może zechcą postawić pomnik obok jakiejś stacji benzynowej czy w innym "reprezentacyjnym” miejscu.

• Nikt nie nakazał. Konserwator zabytków tylko dopuszcza taką możliwość.

- Wiadomo co oznaczają takie opinie, że "nie trzeba, ale można”. Nie zamierzamy obudzić się po fakcie. Gdybyśmy tylko czekali, to teraz nie byłoby żadnego pomnika. Myślę, że całe zamieszanie wynika z niechęci pani konserwator. Od początku sprzeciwiała się postawieniu pomnika i jak widać, nie zamierza zakończyć sporu. My nie jesteśmy ze średniowiecza. Jesteśmy za remontem. Chcemy by plac Litewski był piękny i nowoczesny. Chodzi jednak o wartości. Apelujemy o uszanowanie pomnika. Reszcie pomysłów jesteśmy gotowi przyklasnąć.

Decyzji nie komentuję

Robert Lenarcik, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego

• Czy pomnik Piłsudskiego jest samowolą budowlaną?

- W 2002 r. prezydent miasta wydał pozwolenie na budowę pomnika, który wcześniej postawiono w oparciu o zgłoszenie o zamiarze przystąpienia do robót budowlanych. Prezydent zgłoszenie przyjął zaznaczając, że obiekt nie może być trwale związany z gruntem i musi być rozebrany w ciągu 120 dni.

• Rozebrany nie został.

- Bo później prezydent miasta wydał pozwolenie na budowę. I taka decyzja jest w obrocie prawnym.

• A czy można wydać pozwolenie na budowę obiektu, który już został zbudowany?

- Nie komentuję tego. Taka zapadła decyzja. Była nawet rozpatrywana w trybie odwoławczym przez wojewodę, który we wrześniu 2002 r. umorzył postępowanie w tej sprawie.

O deptak też była wojna

Jacek Gurbiel, dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Urbanistyki w Urzędzie Miasta

• Kiedy będą wytyczne do konkursu na projekt placu?

- Miały powstać już na poniedziałkowej debacie. Ale przez przeoczenie lub złą wolę zostali zaproszeni ludzie od pana Wojciechowskiego, którzy storpedowali dyskusję.

• Przecież spotkanie miało być otwarte.

- To miało być spotkanie ekspertów. Słowo "otwarte” pojawiło się ni stąd, ni zowąd.

• A kiedy będzie ekspertyza sprawdzająca, czy przedłużenie deptaka nie sparaliżuje ruchu?

- Rozmawiamy o tym z właścicielem Galerii Centrum, który chce ją zburzyć a potem postawić nowy obiekt i w związku z tym musi sporządzić ekspertyzę komunikacyjną. Chcemy, by rozszerzył jej zakres. Ale i tak wiadomo, że ten kawałek Krakowskiego Przedmieścia ma znikome znaczenie.

• Gdy ustalicie warunki konkursu, poddacie je jeszcze pod dyskusję publiczną?

- Na pewno tak.

• Ale jak zamierzacie uzyskać reprezentatywny glos mieszkańców, a nie tylko tych, którzy krzyczą najgłośniej?

- My już dostajemy różne opinie, śledzimy dyskusje w Internecie. To nie będzie tylko głos krzykaczy. Jednak decydujący głos powinni mieć fachowcy. Kto ma wyciągać miasto na wyższy poziom, jeśli nie oni? Proszę sobie przypomnieć, jak opluwany był prezydent Bryłowski, gdy chciał robić deptak. Dziś nie wyobrażamy sobie, by deptaka nie było.

• Pomniki powinny zostać na swych miejscach?

- Nie powinny stać w takiej kompozycji, jak teraz. To moje prywatne zdanie. A pomnik Piłsudskiego stoi najgorzej jak się da. Pomnik powinien być otwarty na plac, a on ma plac za ogonem. Poza tym Baobab, choć życzę mu jak najlepiej, za kilkanaście lat może zakończyć żywot, a wtedy proporcje zrobią się straszne. Pomnik konny powinien stać na tle pałaców, jeśli w ogóle miałby zostać. Jednak nadal uważam, że najlepszym dla niego miejscem byłby planowany plac koło Centrum Spotkania Kultur, które ma powstać na bazie Teatru w Budowie.

Konserwator nie miał głosu

Małgorzata Tatara, rzecznik wojewody lubelskiego

- Postępowanie umorzyliśmy, bo w świetle obowiązującego wówczas prawa nie mogliśmy postąpić inaczej. Odwołanie od decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę wniósł do nas wojewódzki konserwator zabytków. Tymczasem zgodnie z ówczesnymi przepisami konserwator nie był stroną postępowania i dlatego jego odwołanie musieliśmy uznać za bezprzedmiotowe.

• Czy urząd w ogóle rozpatrywał argumenty konserwatora?

- Nie, ponieważ nie mogliśmy rozpatrywać tego odwołania.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty