Nawet o dziewięć miesięcy może się przedłużyć budowa pierwszej części Lubelskiej Akademii Futbolu, którą na terenach po klubie jeździeckim ma stworzyć spółka miliardera Zbigniewa Jakubasa. Ratusz zgodził się na zmianę warunków umowy.
Pierwotny plan zakładał, że do końca września nad Bystrzycą powstaną cztery boiska piłkarskie. Taki termin widniał w umowie między samorządem miasta a Lubelską Akademią Futbolu, spółką miliardera Zbigniewa Jakubasa. Na jej podstawie spółka wydzierżawiła grunt w rejonie ul. Ciepłej i w ustalonym czasie ma tutaj zbudować ośrodek treningowy dla piłkarzy, choć nie tylko, bo obiekt ma służyć także innym sportowcom.
Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszym z nich są wspomniane cztery boiska. Drugim kolejne trzy oraz budynek z halą sportową, siłownią, bazą treningową, noclegową, siłownią, gabinetami odnowy i gastronomią.
Budowa nie idzie tak sprawnie, jak zakładano. Przeszkodziła w tym letnia pogoda, a dokładnie intensywne opady deszczu. – Skutkowało to zapadaniem się ciężkiego sprzętu i znacznym spowolnieniem postępu prac – tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Spółka Jakubasa zawnioskowała do władz miasta o dodatkowy czas. – W związku z wnioskiem została przeprowadzona wizja w terenie, podczas której stwierdzono wodę gromadzącą się w zagłębieniach terenu oraz wysoki poziom wód gruntowych, faktycznie utrudniający lub wręcz uniemożliwiający prace.
Ostatecznie Urząd Miasta przyznał rację Lubelskiej Akademii Futbolu. – Po przeanalizowaniu wniosku inwestora oraz dodatkowych dokumentów i informacji uznano zasadność argumentów przedstawionych przez spółkę – informuje Góźdź. Powołuje się przy tym na dodatkowe dokumenty, takie jak raport z badań geotechnicznych i wykaz wydatków poniesionych dotychczas przez Lubelską Akademię Futbolu (6 mln zł). Urzędnicy uznali, że należy dać firmie więcej czasu. – Podpisano aneks do umowy, zmieniający termin realizacji pierwszego etapu inwestycji na 30 czerwca 2022 r.
Pod koniec września spółka Jakubasa złożyła do Urzędu Miasta wniosek o zmianę pozwolenia na budowę boisk. Dotyczy on zmiany technologii wykonania podbudowy boisk i ich drenażu. Drugi etap powinien być gotowy w lutym roku 2023.
Umowa pomiędzy miastem a Lubelską Akademią Futbolu została zawarta na 30 lat. W tym czasie spółka ma płacić miastu 4,6 tys. zł netto czynszu dzierżawnego miesięcznie, stawka ma być aktualizowana jedynie o wskaźnik inflacji. Po 30 latach obiekty mają przejść na własność miasta.