Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2021 r.
20:14

Czarcia Łapa nie dla Janusza Palikota?

(fot. Janusz Palikot FB)

Spółka Janusza Palikota przygotowuje się do otwarcia restauracji w Lublinie. Będzie się znajdowała w miejscu legendarnej Czarciej Łapy i pod takim właśnie szyldem. Tyle że ta nazwa została już zastrzeżona przez poprzedniego najemcę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W lokalu od końca lat 50-tych XX wieku funkcjonowała kawiarnia i restauracja pod nazwą „Czarcia Łapa”, która już w 1963 r. była określana w prasie jako najlepsza kawiarnia w mieście. Nazwa ta jest nierozerwalnie związana z tym konkretnym miejscem. Nie była używana jedynie przez krótki okres korzystania z lokalu przez poprzedniego najemcę – mówi Przemysław Bobrowicz, dyrektor ds. marketingu ze spółki Alembik Polska, zapowiadając kontynuację gastronomicznej działalności.

To firma Janusza Palikota, milionera, byłego posła, założyciela Twojego Ruchu, który po przegranych wyborach parlamentarnych w 2017 wrócił do biznesu i dziś produkuje alkohol.  Obecnie w lokalu trwa remont. Pierwsi goście pojawią się tu na początku przyszłego roku.

Ktoś już położył łapę

Restauracja ma się nazywać tak, jak jej legendarna poprzedniczka, a Alembik zgłosił się do Urzędu Patentowego w sprawie zastrzeżenia znaku towarowego „Czarcia Łapa”. Tyle że Palikot trafił na przeszkodę, bo ktoś już taki znak zastrzegł i zgłosił w urzędzie swój sprzeciw w toczącym się postępowaniu.

– Czyli ktoś uznał, że ten znak nie może być zarejestrowany i powiadomił o tym Urząd Patentowy. Po zebraniu dokumentacji strony zostaną wezwane do ugodowego rozwiązania sporu, jeśli nie da to efektu eksperci urzędu rozstrzygną, czy sprzeciw jest zasadny – wyjaśnia Adam Taukert, rzecznik prasowy UP.

Kim jest człowiek, który psuje plany Janusza Palikota? To Filip Lewak, przedsiębiorca, restaurator, który wcześniej w tym miejscu prowadził Czarcią Łapę, a następnie Muuucho. Lewak zgłoszenie o zastrzeżeniu znaku „Czarcia Łapa” złożył w lutym tego roku. – Mam prawomocne decyzje potwierdzające zastrzeżenie słowno-graficznego znaku towarowego i poinformowałem o tym spółkę Alembik, przedstawiając pełną dokumentację – mówi Dziennikowi Lewak. – Odpowiedzi nie otrzymałem, a tymczasem spółka cały czas, zapowiadając otwarcie lokalu, posługuje się nazwą Czarcia Łapa. Jest to mało eleganckie – dodaje.

Diabelska gra

Spór raczej szybko się nie zakończy, bo Bobrowicz zapowiada, że Alembik podejmie „wszelkie uzasadnione działania prawne w celu ochrony swoich interesów”. Tymczasem Lewak mówi o planach uruchomienia innego lokalu pod legendarnym szyldem. – Albo samodzielnie, albo we współpracy z innymi inwestorami. Mam wiele zapytań w tej sprawie. Są chętni do otwarcia Czarciej Łapy i używania nazwy na zasadzie licencji, za którą uiszczaliby opłatę – tłumaczy przedsiębiorca i komentuje: – Spółka Alembik mogła sprawę załatwić ładniej, bardziej elegancko, bo życzę jej powodzenia. Chciałbym, żeby Czarcia Łapa tętniła życiem.

Legenda o Czarciej Łapie

W 1637 roku lubelski szlachcic spalił dom biednej wdowy.  Kobieta złożyła pozew do władz miasta, ale przekupiony sędzia nie stanął po jej stronie. Sprawą zajął się Trybunał Koronny, ale znów orzekł na korzyść szlachcica. Wtem na salę weszli tajemniczy sędziowie. To były demony przysłane do powtórzenia procesu i tym razem zapadł wyrok skazujący szlachcica. Wtedy Jezus Chrystus umieszczony na krzyżu w sali Trybunału zapłakał, bo ludzka złośliwość okazała się gorsza niż diabelska. Zaś przewodniczący diabelskiego sądu, na pamiątkę tych wydarzeń, położył swoją rękę na stole i wypalił ślad na blacie. Ten mebel znajduje się w Muzeum Narodowym w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty