Nakład 3000 egzemplarzy. Cena: 0 zł. Grupa docelowa: młodzież. W numerze nr 1: Kto pokonał Supermana? Czy patriota śpi w pościeli z orłem? Właśnie ukazał się drukiem pierwszy numer PA.RA - nowej gazety wydawanej przez Brama Grodzka Teatr NN. Kolejny za trzy tygodnie
– Tu naprawdę czuło się ciśnienie wolności. Miasto było „pod parą” – przekonuje w słowie wstępnym Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN i pomysłodawca nowego wydawnictwa. – Stąd pomysł, by o tym wszystkim opowiedzieć i pokazać nasze miasto na tle Wielkiej Historii.
Pierwszy numer gazety „PA.RA” właśnie się ukazał. Duży format, dwa kolory czcionki, 12 stron. Na pierwszej stronie duże czarno-białe zdjęcie lokomotywy parowej. To symboliczne nawiązanie do tytułu nowego wydawnictwa. Wydawnictwa, które ma „wskrzesić i pokazać ducha wolności, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat”, jak przekonuje Tomasz Pietrasiewicz.
Temat (pierwszego) numeru to historia żydowskiego siłacza Zygmunta Breitbarta pióra Piotra Nazaruka. Kolejną stronę zajmują sylwetki trzech „geniuszy z Lublina”. Zdaniem twórców pisma na takie wyróżnienie zasługują: konstruktor samolotów Zygmunt Puławski, architekt Józef Szanajca i poeta Józef Czechowicz. Jest też rubryka (stała) poświęcona najważniejszej lubelskiej ulicy czyli Krakowskiemu Przedmieściu i szpalta z wierszem lubelskiego poety.
– Wolność i niepodległość budowali też zwykli ludzie. O nich właśnie chcieliśmy opowiadać – tłumaczy koncepcję pisma Grzegorz Jędrek, rzecznik ośrodka.
– Apelujemy też do mieszkańców Lublina o dzielenie się z nami historiami o postaciach, które w tym czasie żyły, a swoją pracą i działaniami wpisywały się w ideę naszego pisma – dodaje Joanna Zętar.
„Zwykłym ludziom” i ich pasjom jest poświęcona jedna z najciekawszych stałych rubryk pisma. Maciej Tuora (tekst) i Maciej Pałka (rysunki) rozmawiają z Cezarym Hunkiewiczem z Brain Damage Gallery o sztuce ulicznej. Wywiad-komiks ma chyba największy potencjał, by przyciągnąć młodych czytelników. Bo to głównie do lubelskiej młodzieży jest skierowna papierowa gazeta.
– Drewniane skrzynki z logo PA.RY pojawiły się już w lubelskich szkołach średnich i innych miejscach – mówi Grzegorz Jędrek.
Na liście punktów dystrybucyjnych są 54 lokalizacje: szkoły, uczelnie, biblioteki, ośrodki kultury, kawiarnie i noclegownia Bractwa Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta.
W skrzynkach, co trzy tygodnie, będzie można znaleźć nowe numery pisma.
PA.RA w nakładzie 3 tysięcy egzemplarzy ma się ukazywać drukiem do końca roku. Wydawnictwo jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, które w naszym mieście odbywają się pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.
Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w 2017 r.
5309 osób odwiedziło ekspozycję stałą „Pamięć miejsca”, 48 proc. z nich to obcokrajowcy.
29887 przeszło Trasą Podziemną
6378 wzięło udział w warsztatach organizowanych przez Dom Słów
13 różnych wydawnictw książkowych ukazało się pod szyldem ośrodka
178 powstało nowych nagrań do bazy Historii Mówionej (obecnie baza liczy 259740 minut nagrań)
12065 skanów z Kuriera Lubelskiego wykonali pracownicy ośrodka