Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 października 2011 r.
18:29
Edytuj ten wpis

DDA: Gdy spokój wywołuje niepokój

Jarosławem Klinem, psychologiem i psychoterapeutą z  Fundacji Rozwoju i Zdrowia "Papilio” w Lublini
Jarosławem Klinem, psychologiem i psychoterapeutą z Fundacji Rozwoju i Zdrowia \"Papilio” w Lublini

Rozmowa z Jarosławem Klinem, psychologiem i psychoterapeutą z Fundacji Rozwoju i Zdrowia "Papilio” w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Co to jest DDA?

– Dorosłe Dzieci Alkoholików, ale w lekarskiej terminologii w ogóle nie ma takiej choroby. Tak określa się osoby, które mają podobne problemy w różnych obszarach życia. Związane jest to z pochodzeniem – jedno lub dwoje rodziców było uzależnione od alkoholu. Co ważne, nie dotyczy to każdego dziecka. Są osoby, które mimo że wychowywały się w takich rodzinach, nie potrzebują pomocy specjalistów. Ale są też tacy, którzy nie są w stanie sami poradzić sobie ze swoimi problemami. I tu wskazane jest wsparcie psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry.

• Jakie to problemy?

– Nawiązywanie relacji z innymi ludźmi, lęk przed zmianami, przed podejmowaniem działań, niska samoocena, obniżenie nastroju, lęk, depresyjność. Tacy ludzie boją się zakładać rodziny, by nie powielać zachować swoich rodziców. Boją się też uzależnić od alkoholu, lub tego, że partner się uzależni. Często pojawiają się też objawy somatyczne: bóle głowy, zaburzenia układu pokarmowego, anoreksja, bulimia, czy kompulsywne objadanie się w sytuacjach napięcia. Charakterystyczne jest też to, że gdy wszystko świetnie się układa, to pojawia się niepokój. Spokój to coś dziwnego, nieznanego z dzieciństwa.

• Kiedy najczęściej orientują się, że to trzeba leczyć?

– Wiele osób same się diagnozuje sięgając po literaturę na ten temat. I wtedy zaczynają szukać pomocy. Inny powód to kryzys w relacjach z ludźmi, czy problemy ze zdrowiem. Wtedy bardzo często na terapię odsyła partner. Często na terapię trafiają też studenci, którzy wyjeżdżają na studia. Po odejściu z domu problemy nasilają się. I pojawia się lęk, że bez nich dom się rozpadnie. Bo dzieci w takich rodzinach są do pilnowania, by dom był i stał.

Często ludzie nawet nie wiedzą, że w ich rodzinie był taki problem. Przyjęło się, że alkoholik to ktoś, kto zatacza się na ulicy. Ojciec, czy matka na kierowniczym stanowisku pijący po kryjomu nie pasują do tego stereotypu.

• Jak wygląda leczenie?

– Jeśli pacjent nie potrafi sam sobie poradzić ze swoimi problemami, to wskazana jest psychoterapia. Indywidualna lub grupowa. W jej trakcie pod wpływem różnych oddziaływań pacjent zmienia swój sposób przeżywania. W trakcie terapii odtwarzane konkretne relacje z życia. Na przykład ktoś, który przez całe swoje życie próbował zasłużył na miłość swojej matki, podczas terapii żegna się z nadzieją, że mama go pokocha.

Inny rodzaj pomocy to grupy psychoedukacyjne. Tam dostarczana jest tylko wiedza o mechanizmach DDA, co nie zawsze wystarczy.

• Który rodzaj terapii daje lepsze efekty, grupowa czy indywidualna?

– Trudno jednoznacznie powiedzieć. Dlatego ważnym elementem jest właściwa diagnoza. W psychoterapii grupowej pacjent doświadcza wielu interakcji z innymi uczestnikami i psychoterapeutą. Grupa jest taką "mikrorodziną”, która zbudowana jest na złości, poczuciu winy, strachu. Im więcej osób w różnym wieku i innym statusie społecznym, tym lepiej. W dyskusjach zaczynają pojawiać się wypowiedzi typu: Mówisz jak moja siostra. Inni z kolei wchodzą w role rodziców i doradzają: Powinieneś zrobić tak i tak. Dzięki temu pacjent dostaje wiedzę o przyczynach i mechanizmach swoich zachowań, a na grupie może ćwiczyć wprowadzanie zmian.

Z reguły pacjenci konfrontują się z przyjętymi przez siebie rolami w domu rodzinnym. To sztywne role, takie jak: bohater, kozioł ofiarny, dziecko we mgle, maskotka-błazen. Dzieci podświadomie je przyjmują, by rodzina się nie rozpadła.

• Co to za role?

– Bohater rodziny w przyszłości często staje się pracoholikiem. To człowiek, który nigdy nie odpuszcza, zawsze wyrabia się na zakrętach. Ale zarazem łatwo go zmanipulować. Wystarczy kilka słów pochwały. Od początku stara się nie przysparzać problemów, odciążyć rodzinę. Bierze na siebie zakupy, gotowanie, rachunki. Jest wizytówką rodziny.

Z kolei tzw. kozioł ofiarny szybko wchodzi w narkotyki, akty wandalizmu, zaczyna pić. Robi to po to, by rodzina się nim zajęła.

• A pozostałe role?

– Dziecko we mgle usuwa się w cień. Stara się być niewidzialne, nie zgłaszać żadnych potrzeb. Potem często ma problemy w nawiązywniu relacji z innymi ludźmi. Jest też rola maskotki, błazna. To ktoś, kto potrafi wszystko obrócić w żart, zbagatelizować każdy problem.

• Jak duża jest grupa terapeutyczna?

– Od 8 do12 osób. Może mieć charakter otwarty, gdy w trakcie leczenia dochodzą do grupy nowi pacjenci lub zamknięty.

• Jak długo trwa terapia?

– Psychoterapię indywidualną kończy się, gdy uda się osiągnąć ustalony na początku leczenia cel. W przypadku zajęć w grupie, od początku wiadomo jak długo bedzie trwało leczenie. W naszym ośrodku spotykamy się z grupą raz w tygodniu.

• Ile to kosztuje?

– Przy ośrodkach kontraktowanych przez NFZ można leczyć się bezpłatnie. Prywatnie to koszt ok. 70 zł za sesję indywidualną i ok. 50 zł za grupową.





















Pozostałe informacje

Mateusz Stolarski liczy, że w sobotę kibice Motoru i Śląska obejrzą przede wszystkim dobry mecz

Trener Motoru przed meczem ze Śląskiem. „Mam nadzieję, że stworzymy świetne widowisko”

Po wygranej ze Stalą Mielec piłkarze Motoru mają już na koncie 39 punktów. Utrzymanie jest niemal pewne, a do realizacji celu został jeden krok, tzn. jedno „oczko”. A kolejna okazja do poprawy dorobku już dzisiaj podczas wyjazdowego meczu przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Spotkanie startuje o godz. 17.30.

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty