Wiedza, wieloletnie doświadczenie i kompetencje niezbędne do realizacji zadań stojących przed służbami zarządzania kryzysowego wojewody zdecydowały o powołaniu Waldemara Wieprzowskiego na stanowisko zastępcy dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego – tłumaczą urzędnicy wojewody.
O zatrudnieniu u wojewody Waldemara Wieprzowskiego napisaliśmy wczoraj. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi na pytanie, co zdecydowało o tej nominacji. Odpowiedź dostaliśmy, kiedy gazeta z artykułem na temat nowego zastępcy dyrektora była w już kioskach.
Przypomnijmy. Wieprzowski rozpoczął pracę w urzędzie wojewódzkim pod koniec ubiegłego tygodnia. Wcześniej, do 2011 roku, piastował stanowisko komendanta lubelskiej Straży Miejskiej. Odszedł z niego po tym, jak media napisały, że w straży ustawiono przetarg na zakup samochodów. Informacja ta nie potwierdziła się, ale zaważyła na późniejszych losach Wieprzowskiego. Rok później został zatrudniony do koordynowania pracy działu ochrony w Miejskiej Korporacji Komunikacyjnej, spółce córce MPK. Po pierwszym dniu pracy, gdy w jego gabinecie pojawili się dziennikarze, zrezygnował z tej posady.
W 2015 r. starał się o stanowisko komendanta Straży Miejskiej w Kraśniku. Bezskutecznie. Nieoficjalnie mówiło się, że kłopoty z zatrudnieniem wynikają m.in. z afery, która wybuchła w 2007 r. Media podały wtedy, że Wieprzowski został wyproszony z sali, w której zdawał egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Powodem było przyłapanie na ściąganiu.
Urzędnicy wojewody do tej sprawy nie wracają. Zamiast tego wyliczają wykształcenie i doświadczenie zawodowe Wieprzowskiego. M.in. ukończenie Wydziału Prawa UMCS i studiów podyplomowych; wieloletnie doświadczenie pracy w policji jako oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji, dowódca pogotowia policyjnego, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, zabezpieczanie na stanowiskach kierowniczych wizyt Jana Pawła II w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Lubaczowie, Białymstoku i w Zamościu...
– To także zabezpieczanie w Straży Miejskiej Miasta Lublina wszelkich zdarzeń i zgromadzeń mieszkańców o charakterze masowym, na czele z peregrynacją Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na placu Zamkowym – wylicza Radosław Brzózka.
Jako kompetencje Wieprzowskiego wymieniane jest także przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych, współdziałania z administracją lokalną, do działań w przypadku zagrożenia atakiem terrorystycznym w nadzorowanych obiektach oraz bycie prezesem Lubelskiego Okręgowego Związku Bokserskiego, organizatorem licznych imprez sportowych i wychowawcą młodzieży – sportowców Lubelszczyzny.