Lublin

3 września 2003 r.
20:37
Edytuj ten wpis

Duma Polski

Autor: Zdjęcie autora (sz)
 (Jacek Mirosław)
(Jacek Mirosław)

Wczoraj w Trybunale Koronnym Fundacja "Muzyka Kresów” otrzymała z rąk byłego premiera Jerzego Buzka nagrodę Pro Publico Bono w kategorii dyplomacji społecznej. Fundacja zajmuje się badaniem najdawniejszych tradycji muzycznych Europy Środkowo- wschodniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jesteście dumą Polski i Europy - powiedział w laudacji premier J. Buzek, z którego inicjatywy powstał konkurs.
Na zdjęciu od lewej: premier Jerzy Buzek, Monika Mamińska, współzałożycielka "Muzyki Kresów” i prof. Andrzej Nikodemowicz, honorowy prezes fundacji. Z prawej prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski, który odczytał akt nadania nagrody
Pro Publico Bono

Rozmowa z prof. Jerzym Buzkiem, byłym premierem RP

Lubelszczyzna ma szanse

• Wczoraj wręczył pan lubelskiej Fundacji "Muzyka Kresów” nagrodę za Najlepszą Inicjatywę Obywatelską Pro Publico Bono 2002. Cieszy się pan, że stało się to w Lublinie?
- Gdy w 1991 r. Jan Bernad zakładał Fundację "Muzyka Kresów”, zwrócił uwagę na wspaniałą rzecz: oto narody żyjące w promieniu dwustu kilometrów od Lublina potrafiły w ciągu setek lat zgodnie ze sobą żyć. A skoro tak, to dziś mogą się nadal z sobą porozumiewać. To szlachetne założenie sprawiło, że w ciągu dwunastu lat działalności fundacji udało się tak pięknie z przedstawicielami różnych narodów porozumiewać w poszukiwaniu wspólnych korzeni kultury, która jest źródłem Europy.

• Dlaczego jest to tak ważne?
- W ciągu wieków mieliśmy do czynienia z problemem rywalizacji kultur. Dziś, choć w Europie Środkowej mówimy różnym językiem, śpiewamy różne pieśni, czasem chodzimy do różnych kościołów, różnych królów wspominamy za bohaterów - potrafimy odnajdywać wspólne korzenie tradycji. Szczególnie ważne jest to tu w Lublinie, mieście unii lubelskiej, która jest dla Europy przykładem porozumienia ponad granicami.

• Czy świadomość korzeni naszej kultury i świadomość tradycji może być naszym atutem w unii?
- Spotykam się z takimi obawami, że po wejściu do wspólnoty polska kultura zbytnio ulegnie europejskim wpływom, że istnieje groźba amerykanizacji kultury. To, co robi Fundacja "Muzyka Kresów” umacnia nas w przekonaniu, że głębokie przywiązanie do korzeni może być dobrym kapitałem. Tak jak często kapitał umysłowy jest cenniejszy niż kapitał ekonomiczny.

• Tu w Lublinie, dumni z unii lubelskiej, wciąż pytamy o szanse Lubelszczyzny w unii.
- Kiedyś marszałek Józef Piłsudski przyrównał Rzeczpospolitą do obwarzanka: po obu końcach dobry, w środku nie wiadomo co. Dziś Lubelszczyzna to polskie kresy. Stąd będzie europejska kultura promieniować na Wschód. Lubelszczyzna stoi przed ogromną szansą rozwoju. Będzie do wykorzystania wiele unijnych funduszy. To dobre perspektywy na przyszłość.

Wysłuchał Waldemar Sulisz

Sylwetka - Jan Bernad

Wczoraj otrzymał z rąk premiera Jerzego Buzka zaszczytną nagrodę w konkursie Pro Publico Bono za najciekawszą inicjatywę obywatelską w kategorii dyplomacji społecznej. - Dziś, kiedy w polskim społeczeństwie jest wielu specjalistów od kasy i władzy, specjalizujących się w skokach - działalność fundacji, która tak pięknie rozumie kulturę - jest szczególnie ważna - powiedział abp Józef Życiński.
Jan Bernad muzyką i teatrem interesował się od zawsze. Ma za sobą wielką przygodę w teatrze Jerzego Grotowskiego, potem pracę z Włodzimierzem Staniewskim w Gardzienicach. W obu teatrach praktykował wyprawy w poszukiwaniu korzeni kultury. - Zachwycałem się najstarszymi mieszkańcami maleńkich wsi, którzy śpiewali stare pieśni w rytm melodii przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Ich archaiczny śpiew interesował mnie najbardziej. To był skarb, którego szukałem.
W 1991 roku wraz z Moniką Mamińską założył Fundację "Muzyka Kresów”. W ciągu pierwszych kilku lat dokumentowali miejsca, gdzie mogły przechować się najdawniejsze tradycje muzyczne, następnie dokładnie je zdokumentowali.
Dziś Jan Bernad jest najwybitniejszym w Polsce znawcą muzycznych korzeni kultury tradycyjnej, a Lublin miejscem pielgrzymki badaczy z Europy i tradycyjnych zespołów muzycznych. Prowadzi Letnią Szkołę Muzyki Tradycyjnej, organizuje w Lublinie festiwal Najstarsze Pieśni Europy. (sz)

Pozostałe informacje

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK
23 kwietnia 2025, 19:00

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza 23–24 kwietnia na cykl „Na Scenie... za Sceną...”. Przez dwa kolejne wieczory zaprezentowane zostaną dwa poruszające monodramy, w których wystąpią znakomici aktorzy: Anna Seniuk oraz Michał Piela.

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych
PROJEKT

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian kodeksu karnego, które mają skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur
koncert
16 kwietnia 2025, 20:00

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur

16 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur wystąpi kanadyjski wokalista Matt Dusk. Artysta zdobył międzynarodową sławę dzięki wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)
GRAMY
film

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Seria gier Metro ma już 15 lat. Z tej okazji jej twórcy – ukraińskie studio 4A Games – mają niespodziankę dla graczy, czyli grę Metro 2233 Redux do odebrania za darmo.

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

62-letni traktorzysta miał ponad 2 promile alkoholu i doprowadził do kolizji z samochodem. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR, a dwie osoby trafiły do szpitala.

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”
Nasz patronat
23 kwietnia 2025, 19:00

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”

Przed nami spotkania poświęcone roli słowa w muzyce. „Gdzie poezja łączy się z muzyką” to cykl spotkań z artystami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych.

Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie na dofinansowanie na rozwój infrastruktury dydaktycznej PANS w Chełmie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027.

PANS z unijnym wsparciem na rozwój laboratoriów

Nowoczesne laboratoria i sprzęt dydaktyczny. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zyskała dofinansowanie na rozwój swojej infrastruktury dydaktycznej.

Umowa między Portem Lotniczym Lublin a firmą Welcome Airport Services została podpisana w poniedziałek, 14 kwietnia

Port Lotniczy Lublin ma operatora cargo

Lubelskie lotnisko rozwija segment cargo. Pod koniec minionego roku został otwarty budynek magazynowo-przeładunkowy, a teraz podpisano umowę z firmą Welcome Airport Services.

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

O godzinie 17.30 w Międzyrzecu Podlaskim zderzyły się dwa auta osobowe i samochód ciężarowy. Jeden pas ruchu DK2 jest zablokowany, a policja kieruje ruchem wahadłowo.

Sadowa to osiedlowa ulica prowadząca w stronę Pszczelej, garaży oraz SP nr 11

Niedługo remont Sadowej. Plany sa, wykonawca już wybrany

Ulica Sadowa to dzisiaj najgorsza pod względem jakości nawierzchni ulica na puławskim osiedlu Niwa oraz jedna z najgorszych w całym mieście. Tuż po więtach rozpocvznie się remont.

10. edycja Lubelskiego Dnia IT

Lubelski Dzień IT: Politechnika Lubelska zaprasza na targi pracy

Biuro Karier Politechniki Lubelskiej we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki. Wydarzenie zapraszają na 12. już edycję Lubelskiego Dnia IT.

Kajetan Kalinowski to bokser pochodzący z Lublina i jedna z gwiazd krajowego pięściarstwa

Kajetan Kalinowski w wielkim stylu pokonał Rafała Dudka

Impreza odbywająca się w Nowym Sączu była naznaczona przede wszystkim pojedynkiem Kajetana Kalinowskiego z Rafałem Dudkiem. Dla obu zawodników był to rewanż za pojedynek sprzed pół roku, kiedy w Żukowie lublinianin pokonał doświadczonego przeciwnika na punkty.

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Posłanki Koalicji Obywatelskiej odwiedziły województwo lubelskie i zachęcały kobiety do udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Dom Kultury „Kolejarz” przy ul. Kunickiego w Lublinie

Kiedy Teatr Andersena zacznie działać w nowej siedzibie?

Radni PiS pytali o losy Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie i obietnice związane z Domem Kolejarza. A miasto tłumaczy decyzje inwestycyjne i zapewnia, że instytucja zyska docelową siedzibę w nowym centrum kultury.

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Sztuka recytacji: w piątek w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej dzieci i młodzież stanęły do rywalizacji w konkursie recytatorskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty