Od 1 stycznia już w całym Lublinie powinien obowiązywać nowy system segregacji śmieci. Jednak w praktyce przez co najmniej dwa tygodnie może jeszcze potrwać „okres przejściowy”. Przez ten czas wielu mieszkańców nie znajdzie koło swojego domu właściwych pojemników na odpady.
Duża zmiana przyzwyczajeń czeka mieszkańców Czechowa, Sławina, Węglina, Czubów Północnych, Starego Miasta, Wieniawy, Śródmieścia i dzielnicy Za Cukrownią. W tych rejonach miasta nie udało się wprowadzić od lipca nowych zasad segregacji, więc będą obowiązywać od Nowego Roku.
Od tego dnia już w całym mieście domowe odpady powinny być rozdzielane do kilku pojemników lub worków w odpowiednim kolorze (patrz infografika). Ratusz zapowiada szeroko zakrojoną kampanię informacyjną. – Do wszystkich mieszkańców trafiły ulotki – podkreśla Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin.
Gorzej jest z dostarczaniem nowych, kolorowych pojemników na odpady. – Jest to duże wyzwanie logistyczne, firmy muszą dostarczyć wszystkie kontenery, poznać dokładne miejsca odbioru odpadów, dostosować pojazdy do poszczególnych ulic – wylicza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Dlatego przewidujemy dwutygodniowy okres przejściowy, podczas którego zarówno firmy jak i mieszkańcy będą mogli przyzwyczaić się do zmian.
Na wielu ulicach zmieni się również firma, która będzie się zgłaszać po odbiór śmieci. – Firma Koma będzie zastępowała SUEZ w centrum miasta – wyjaśnia Smal-Chudzik. Z kolei mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą się przyzwyczaić do nieco innych zasad odbioru odpadów zielonych w okresie zimowym. Urzędnicy uznali, że zimą nie jest potrzebny regularny odbiór gałęzi i zgrabionych liści. – Nie ma stałego harmonogramu wywozu tych odpadów, pojazdy przyjeżdżają wtedy, gdy mieszkaniec zgłosi taką potrzebę – podkreśla szefowa wydziału.
Kto odbierze nasze śmieci
* Na Czechowie Północnym, Czechowie Południowym i Sławinie po odpady zgłosi się Suez Wschód.
* Obsługą Śródmieścia, Wieniawy, Starego Miasta i dzielnicy Za Cukrownią zajmie się spółka Koma.
* Z Czubów Północnych, Węglina Północnego i Węglina Południowego odpady wywiezie Ekoland.