Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 stycznia 2022 r.
19:36

Dyrektor Teatru Osterwy po olbrzymiej tragedii: "Nie przypominam sobie takich wydarzeń"

622 1 A A
Przed Teatrem im. Juliusza Osterwy zapłonęły znicze. Jedne ku pamięci Witolda Kopcia, drugie poświęcone Przemysławowi Gąsiorowiczowi
Przed Teatrem im. Juliusza Osterwy zapłonęły znicze. Jedne ku pamięci Witolda Kopcia, drugie poświęcone Przemysławowi Gąsiorowiczowi (fot. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie/Maciej Kaczanowski)

Przemysław Gąsiorowicz, aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, zginął w sobotę w wypadku samochodowym. Razem z nim podróżował inny związany z tą instytucją artysta Jan Wojciech Krzyszczak. Obaj jechali do Kocka na pogrzeb zmarłego kilka dni wcześniej kolegi ze sceny Witolda Kopcia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tę informację potwierdził nam w sobotę Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor teatru. Tego samego dnia smutna wiadomość została zamieszczona na stronie i na profilu instytucji na Facebooku.

Czołowe zderzenie

Jak przekazał nam dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, do tragicznego w skutkach wypadku doszło w sobotę przed godz. 14 na obwodnicy Lubartowa. Peugeot partner, którym podróżowali Przemysław Gąsiorowicz i Jan Wojciech Krzyszczak – z niewyjaśnionych na razie przyczyn – zjechał w pewnym momencie na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z hondą civic, którą jechała czteroosobowa rodzina.

Przemysław Gąsiorowicz, który – według ustaleń mundurowych – siedział za kierownicą peugeota oraz kierowca hondy odnieśli najpoważniejsze obrażenia. Obaj zostali zabrani przez helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do lubelskich szpitali. Aktor był reanimowany, ale zmarł po kilku godzinach walki o jego życie. Miał 42 lata.

Jan Wojciech Krzyszczak i 38-letnia kobieta trafili do placówki medycznej w Lubartowie. Natomiast dwójka dzieci – w wieku 1 i 2 lat – była na obserwacji w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Jak informuje policja, pasażerowie hondy nie odnieśli obrażeń.

Krzyszczak został potem przewieziony do Lublina. – Jego stan jest poważny, ale stabilny. Lekarze mówią, że za dwa-trzy tygodnie powinien wyjść ze szpitala – mówi nam dyrektor Klynstra-Komarnicki.

„Mamy żałobę w teatrze”

– W całej swojej karierze aktorskiej nie przypominam sobie takich wydarzeń – mówi Redbad Klynstra-Komarnicki. – Odejście Witka (Witold Kopeć zmarł 3 stycznia – przyp. aut.) było nagłe. Był po operacji, ale wiedzieliśmy, że się udała. Odejście Przemka też było nagłe i tragiczne. To wielka strata dla szeroko pojętej kultury. Mamy żałobę w teatrze, flagi już wiszą, ale to będzie jeszcze oficjalnie ogłoszone. Ludzie przychodzą, zostawiają znicze. Widać, że też to przeżywają – podkreśla dyrektor.

Spektakle, w których grał Przemysław Gąsiorowicz, zostały odwołane. Czy zespół wystąpi na deskach teatru w najbliższych dniach? – Tego jeszcze nie wiemy – przyznaje szef instytucji. – Musimy się spotkać, przedyskutować wszystko, spojrzeć na fakty i podjąć decyzję.

Pod koniec stycznia w Teatrze im. J. Osterwy widzowie mieli zobaczyć monodram „Opowieść o naszym wniebowstąpieniu”, który przygotowywał zmarły tragicznie aktor. – Premiera była już w grudniu i była dużym sukcesem. Przemek był z tego zadowolony. Pod koniec grudnia otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Niedługo miał realizować internetowy teatr telewizji dla dzieci. To był aktor, który zasługiwał, by grać wiodące role. Teraz jesteśmy myślami z trójką jego dzieci i jego bliskimi – zaznacza dyrektor lubelskiego teatru.

Postawił na teatr

Zaledwie kilka dni temu Przemysław Gąsiorowicz udzielił wywiadu Dziennikowi. – Studiując etnologię w Poznaniu, zapisałem się do ogniska teatralnego w Centrum Kultury „Zamek”. Byłem strasznie nieśmiałym, pozamykanym człowiekiem i kiedy zauważyłem, że z roku na rok jest coraz gorzej i zaczyna mi to utrudniać kontakty z ludźmi, pomyślałem, że jak sobie pochodzę do takiego kółka, to się trochę ośmielę – tak mówił o swoich teatralnych początkach. Snuł też plany zawodowe na przyszłość.

Aktor zdobył co prawda licencjat z etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale to teatr pochłonął go bez reszty. W latach 1998-2000 kształcił się w Studiu Aktorskim SPOT w Krakowie, a kolejne cztery lata spędził na Wydziale Aktorskim krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Z lubelskim teatrem był związany od 2007 roku. Można go było również zobaczyć w filmach i serialach. Był także laureatem wyróżnień za swoją działalność artystyczną. W listopadzie ubiegłego roku otrzymał nagrodę specjalną na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie.

Śmiertelny wypadek na obwodnicy Lubartowa

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High

Już 21 listopada (czwartek) w lubelskim Domu Kultury LSM odbędzie się koncert lubelskiego zespołu zespołu Swoo High, promujący najnowszy singiel i EP-kę.

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu
WAŻNE INFORMACJE
galeria

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci

Mecz w Szczecinie będzie dla Julii Ostrowskiej okazją do budowania swojej pozycji w zespole Górnika

W weekend zostanie rozegrana druga runda rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

W tej fazie województwo lubelskie ma aż trzech przedstawicieli

Na targach prezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie sprzętu i technologii wspierających pracę służb więziennych.
galeria

Niecodzienne targi w Lublinie - # Więziennictwo- Nowinki dla osadzonych i strażników

W dniach 14-15 listopada w Lublinie odbywa się ogólnokrajowa konferencja i targi służby więziennej #Więziennictwo, które stanowią platformę do dyskusji na temat kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego w Polsce. W wydarzeniu bierze udział 70 wystawców. Ale głownie chodzi o przedstawienie aktualnego stanu systemu penitencjarnego, zaprezentowanie innowacji w zakresie technologii więziennych, a także wymiana doświadczeń i idei na temat przyszłości tego sektora

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Notariusze zapraszają na dni otwarte. W ramach wydarzenia będzie można porozmawiać z ekspertami o swoich sprawach majątkowych

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zaatakował i pobił kierowcę auta, które jechało przed nim. Powodem było to, że kierowca rzekomo utrudniał mu przejazd

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Z uwagi na zmianę warunków atmosferycznych miasto zdecydowało, że na ulicach lublina pozostanie mniej rowerów miejskich.

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

W czwartek o godzinie 14 w całej Polsce zawyły syreny strażackie i policyjne. To w hołdzie zmarłemu ratownikowi, który zginął w środowym wypadku w Jedlińsku koło Radomia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty