Okrągły milion złotych zamierza rozdać prezydent Lublina stowarzyszeniom prowadzącym na terenie miasta ogrody działkowe. Pieniądze mają być przeznaczone na wykonanie prac, na które działkowców nie stać, chociażby naprawę ogrodzenia lub doprowadzenie prądu.
Po raz pierwszy w kasie miasta jest specjalna pula dla działkowców. Obiecał im to prezydent Lublina podczas październikowej kampanii wyborczej do parlamentu, do którego kandydowała radna Marta Wcisło (klub prezydenta Żuka). Na zwołanej przez Ratusz konferencji prasowej pokazała obywatelski projekt uchwały o dotacjach dla stowarzyszeń ogrodowych.– Jest ich ponad 40 w naszym mieście – podkreślała Wcisło, prezydent chwalił pomysł, a działkowcy zaczęli zbierać podpisy pod projektem.
Działkowcy: będzie nam lżej
– Zebraliśmy w ciągu trzech dni ponad 2 tys. podpisów – mówiła Halina Gaj-Godyńska, prezes ogrodu „Kalina”, gdy dziesięć dni po konferencji projekt trafił pod obrady Rady Miasta. Wcisło, jako świeżo wybrana posłanka Koalicji Obywatelskiej, namawiała radę do poparcia pomysłu i podkreślała, że działkowcom trudno wysupłać pieniądze np. na elektryfikację.
– Własnymi siłami żaden ogród takiej inwestycji nie może przeprowadzić – potwierdzała Gaj-Godyńska, przyznając, że jej ogród sam szuka pieniędzy na doprowadzenie prądu.
Żaden z radnych nie zagłosował przeciwko wprowadzeniu wsparcia dla działkowców. Zastrzeżeń do uchwały nie mieli też prawnicy wojewody. A w budżecie Lublina na rok 2020 znalazł się okrągły milion na takie dotacje.
Ratusz przyjmuje już wnioski
Do 21 lutego Urząd Miasta będzie przyjmować wnioski od zainteresowanych stowarzyszeń ogrodowych, które prowadzą na terenie Lublina rodzinne ogrody działkowe. Mogą one uzyskać nawet 80 proc. dofinansowania do planowanych prac, ale będą mieć ograniczony czas na roboty.
– Wykorzystanie dotacji będzie możliwe nie później niż do dnia 30 listopada 2020 r. – informuje Urząd Miasta i dodaje, że działkowcy będą też musieli złożyć do końca roku sprawozdanie i rozliczenie, dokładnie dokumentując wydatki. Za każdy dzień zwłoki w rozliczeniu miasto naliczy im 50 zł kary, ale suma kar nie może przekroczyć kwoty dotacji.
Gdzie można składać dokumenty
Wnioski można składać do 21 lutego (do godz. 15.30) w Biurach Obsługi Mieszkańców (ul. Filaretów 44, Jagiełły 10, Kleeberga 12a, pl. Łokietka 1, Pocztowa 1, Szaserów 13/15, Wieniawska 14, Żywnego 8), albo w Biurze Partycypacji Społecznej (ul. Bernardyńska 3), które udziela bliższych informacji.