Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2024 r.
9:40

Dziś 75. rocznica "cudu lubelskiego". Będą utrudnienia w ruchu

Autor: Zdjęcie autora rs ic
(fot. PeeM/archiwum)

Kościół nie uznaje tego za cud, ale lubelscy wierni mają inne zdanie. Według nich 75 lat temu w archikatedrze z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej popłynęły krwawe łzy. Dzisiaj odbędą się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Wieczorem ulicami Lublina przejdzie procesja różańcowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tego tajemniczego zdarzenia doszło 3 lipca 1949 roku. Wierni modlący się wtedy w lubelskiej archikatedrze mieli zobaczyć czerwone łzy płynące z oka Matki Boskiej Częstochowskiej. Jako pierwsza zauważyła je siostra szarytka, Barbara Sadkowska. Zjawisko zaobserwowali następnie inni zgromadzeni w budynku. Wieść o cudzie szybko obiegła Lublin i cały kraj. Wszyscy chcieli to zobaczyć. Do tego stopnia, że w kolejną niedzielę, 10 lipca, do lubelskiej świątyni przybyło prawie 40 tysięcy pielgrzymów.

Coś niezwykłego

– Widziało to wielu ludzi, którzy modlili się w świątyni. Wszyscy mieli wrażenie, że dzieje się coś niezwykłego, czemu dały wyraz tysiące lublinian przychodzących do katedry. W zasobach Instytutu Pamięci Narodowej mamy dokumenty świadczące o tym, że doszło do kilkudziesięciu uzdrowień – mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ówczesne komunistyczne władze miasta próbowały zatrzymać napływ wiernych blokując dojazd do Lublina. Inspirowano również wiece przeciwko celebrowaniu "cudu" nazywając je nakręcaniem przez kościół antykomunistycznej propagandy wśród ludzi. Na Placu Litewskim milicjanci i ormowcy w roli tzw. aktywu robotniczego słuchali antykościelnych przemówień oraz intonowali rewolucyjne pieśni. Te zabiegi na niewiele się jednak zdały.

Rozmodlony tłum i "cudaki" na zamku

– Na przekór komunistom ludzie coraz liczniej przybywali do katedry. Działy się cuda fizyczne w postaci uzdrowień, a wielu spowiadało się i nawracało. Pamiętajmy, że już wtedy część Polaków była zaczadzona komunizmem. Cud lubelski był szansą na ich przebudzenie - ocenia prof. Derdziuk.

Władze nie dawały za wygraną. Doszło do aresztowań. – Więźniów umieszczano na Zamku Lubelskim, gdzie nazywano ich "cudakami". Kilkadziesiąt osób zostało skazanych. Część była potem inwigilowana, część została złamana i poszła na współpracę - przypomina teolog. Wśród aresztowanych znalazł się m.in. gwardian lubelskiego klasztoru, gdzie w trakcie komunistycznego wiecu zaśpiewano "Boże coś Polskę". Duchownego komuniści zarzucili podburzanie ludu pracującego.

Przyczyny zjawiska nieznane

Samo zjawisko badali naukowcy. Płyn pobrany z płótna obrazu trafił do analizy. Kierownik laboratorium analitycznego Akademii Medycznej w Lublinie dr Zygmunt Dambek stwierdził, że ciecz nie była ani krwią, ani łzami. Komisja składająca się z chemika, konserwatora zabytków, malarki, prawnika i księży nie ustaliła czym w takim razie był ani skąd się wziął. Nie wyjaśniono również dlaczego te "łzy" nie spływały z obrazu prosto w dół, czyli zgodnie z grawitacją, a rzekomo zatoczyły łuk w kierunku policzków namalowanej postaci Matki Boskiej.

 – Był to znak nadziei, że oto Niebo interesuje się losem zwykłych ludzi i upomina się za tymi, którzy chcą wierzyć – tłumaczy prof.  Derdziuk, który jest przekonany o tym, że zdarzenie w 1949 roku wpłynęło na wzmocnienie wiary wśród Polaków. 

Kościół cudu w Lublinie nie uznał  jednak ani wtedy, gdy duchowni mogli czuć presję ze strony komunistycznych władz, ani w czasach demokratycznych. Mimo to wydarzenie sprzed 75 lat pozostało w pamięci wiernych, a jego kolejne rocznice obchodzone są poprzez modlitwy w katedrze i uroczyste procesje. Nie inaczej będzie tym razem.

Wieczorem wstrzymają ruch

Uroczystości rozpoczną się o godz. 19 mszą św. na placu Katedralnym. Następnie uczestnicy procesji różańcowej przejdą ulicami: Królewska, Lubartowska, łącznik na wysokości Kowalskiej do Świętoduskiej, Świętoduska, Krakowskie Przedmieście (deptak), pl. Łokietka, Królewska z powrotem na plac Katedralny.

– Przejście uczestników procesji odbędzie się przy całkowicie wstrzymanym ruchu kołowym. Zamknięcie odcinków ulic oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego zapewnią służby mundurowe – informuje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Utrudnienia potrwają do godz. 22.   

Od godz. 18:45 na objazdy skierowane zostaną pojazdy komunikacji miejskiej:

1, 6, 17
w obu kierunkach przejazdu:
… - Zamojska – pl. Wolności – Narutowicza – Kołłątaja – 3 Maja –
al. Solidarności – Al. Tysiąclecia- …

4
w obu kierunkach przejazdu:
… - Krakowskie Przedmieście – 3 Maja – al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …

5, 22, 24, 52
w obu kierunkach przejazdu:
... – Lubelskiego Lipca 80 – al. Unii Lubelskiej – Al. Tysiąclecia [5, 52]
/Lwowska [22]/Podzamcze[24] - …

23
w kierunku Felin Uniwersytet / Felin Spiessa:
… - al. Solidarności – al. Tysiąclecia – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna - …
w kierunku Kupiecka IKEA / Elizówka - giełda: bez zmian

39
w obu kierunkach przejazdu:

… - Narutowicza – Okopowa – Zesłańców Sybiru – Kołłątaja – 3 Maja –
al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …

156, 160
w kierunku Choiny:
… - Fabryczna – al. Unii Lubelskiej – al. Tysiąclecia – Lubartowska - …
w kierunkach: Felin/os. Poręba:
… - Lubartowska – Ruska – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna - …

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty