Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 stycznia 2010 r.
17:22
Edytuj ten wpis

Esperanto ćwiczy umysł

0 0 A A

Rozmowa z esperantystą Stanisławem Piłatem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Kiedy zainteresował się pan esperanto?

– W 1987 r. w Warszawie odbywał się 72 Światowy Kongres Esperantystów. Prasa dużo pisała o ruchu esperanckim i idei Ludwika Zamenhofa, który był przekonany, że wspólny język dla ludzkości zapobiegnie wojnom. Odbywałem wtedy służbę wojskową w Zamościu i dzięki kursom korespondencyjnym w "Nowej Wsi” poznałem język na tyle dobrze, że po kilku tygodniach mogłem zacząć korespondować. Pierwszych "korespondamikojn” miałem z Brazylii, Kamerunu, Zairu, Chin, Francji, Holandii. Korespondowanie było miłe i sympatyczne. I tak zostało do dziś.

• Ile osób na świecie, w Europie, Polsce, na Lubelszczyźnie zna ten język?

– Na świecie z językiem esperanto zetknęło się kilkadziesiąt milionów ludzi, a posługuje się nim kilka milionów. W Polsce jest kilka tysięcy esperantystów. W Lublinie zetknęło się z esperantem kilkaset osób, dzięki m.in. nauczaniu na Politechnice Lubelskiej. Obecnie ok. 50 osób wykorzystuje esperanto.

• Czy przybywa osób uczących się esperanta?

– W Polsce i na świecie jest coraz więcej esperantystów. Najwięcej przybywa w Chinach i Brazylii. Dużo organizacji jest we Francji, Niemczech, Czechach. Mam nadzieję na większe zainteresowanie esperantem w Lublinie i na Lubelszczyźnie. W Polsce silne ośrodki esperanckie są w Bydgoszczy, Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Malborku, Olsztynie.

• A jak ruch esperanto wygląda w tej chwili w Lublinie?

– Ruch esperancki liczy sobie już... 101 lat. Obecnie najbardziej znanym i aktywnym esperantystą jest prof. Witold Stępniewski z Politechniki Lubelskiej. Naucza esperanta studentów, także z Turcji, Ukrainy i Włoch. Inny znany esperantysta to Tomasz Chmielik ze Świdnika, germanista i tłumacz światowej literatury na język esperanto. Wiem, że esperanta uczył się arcybiskup Józef Życiński, były prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski i obecny Adam Wasilewski. Ja mam przyjemność działać w Klubie Esperanckim "Lublin”. Nasze spotkania odbywają się w MDK nr 2 przy ul. Bernardyńskiej 14a w środy od godz. 17. Obecnie współpracujemy z esperantystami m.in. z Kanady, USA, Meksyku, Kuby, Chile, Argentyny, Brazylii, Nigru, Czadu, Togo, Nepalu, Chin, Uzbekistanu i wielu innych.

• Jak uczyliśmy się esperanto kiedyś, jak dzisiaj?

– Dzisiaj mamy większe możliwości dzięki komputerom i Internetowi. Kiedyś bardzo popularne były kursy korespondencyjne. Ale pamiętajmy także o podręcznikach, dzięki którym zawsze możemy się uczyć samodzielnie w domu.

• A po co w ogóle uczymy się tego języka, skoro niemal na całym świecie porozumiemy się po angielsku?

– Esperanta uczymy się, aby poznawać świat i ludzi. Esperanto to nie tylko sam język, to także – a może przede wszystkim – ludzie, ich pasje i problemy. Kiedy oglądamy piękne widoki z Bretanii czy krajobrazy Asturii bądź Galicji, to wszystko kojarzy nam się ze spokojem, dobrobytem i dostatkiem. Ale jednocześnie dostaję listy z Burundi od ATHANASE NAMUTEMA WABASOBE, które wywołują smutek. Jest Pigmejem, i martwi go, że jego ludowi grozi zagłada. Nie posiada nawet roweru, więc aby nauczać innych esperanta przemierza pieszo dziesiątki kilometrów. Brakuje mu podręczników do nauki. Esperanto łączy ludzi, w przeciwieństwie do wielu religii, które dzielą. Opowiem pewną ciekawostkę. Z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłałem życzenia do esperantysty z jednego z krajów byłego Związku Radzieckiego. Podziękował, ale życzeń nie przyjął, bo jest ateistą, a poza tym jest to święto żydowskie. Wysłałem życzenia do esperantysty z Izraela, który także podziękował, i także życzeń nie przyjął, bo jest Żydem, a to są święta katolickie. Po tych "doświadczeniach” bardzo mile zaskoczyły mnie życzenia z ...Izraela od esperantystki, która wysłała je, mimo, że sama nie jest katoliczką.

• Do czego jeszcze może okazać się pomocne esperanto?

– Esperanto możemy wykorzystać w podróżach i turystyce. "PASPORTA SERVO” zawiera adresy osób, które bezpłatnie przenocują innych esperantystów. Obecnie zawiera blisko 1400 adresów z ok. 90 państw. "JARLIBRO” – zawiera adresy esperantystów i ich zainteresowania. Dzięki temu możemy wykorzystać esperanto w kolekcjonerstwie. Chciałbym zresztą opracować stronę dla kolekcjonerów.

• Jaka jest szansa na zainteresowanie esperantem ludzi młodych?

– A dlaczego tylko młodych? Esperanto jest dla każdego, bez względu na wiek i wykształcenie. Jest to język łatwy, prosty i przyjemny. Według niektórych lekarzy nauka języka esperanto może być traktowana jako "ćwiczenie umysłowe”, które zapobiega powstawaniu choroby Alzheimera. Szybkie opanowywanie materiału zachęcająco i mobilizująco wpływa na dalszą naukę.

• Ale esperanto to chyba jednak językowa nisza...?

– Wszystko zależy od punktu widzenia. Dla osób, które esperanto "znają” tylko ze słyszenia, może to być nisza. Natomiast dla nas, esperantystów, esperanto to coś normalnego, powszechnego i powszedniego. Esperanto częściej wykorzystuje się w korespondencji niż mowie. Jako ciekawostkę podam, że pod względem ilości stron w Internecie, esperanto plasuje się za stronami niderlandzkimi, a przed duńskimi.

Pozostałe informacje

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni z Białej Podlaskiej zostali prawomocnie skazani w aferze przetargowej. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał właśnie wyrok bialskiego wymiaru sprawiedliwości.

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty