Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 stycznia 2025 r.
15:06

Festiwale nakręcają Lublin

Autor: Zdjęcie autora PAP/p.p.
0 A A
(fot. DW)

Festiwale są silnym źródłem dumy mieszkańców Lublina. Wydarzenia kulturalne to dla nich okazja, kiedy mogą postawić się w roli gospodarza i pokazać znajomym miasto w najlepszej odsłonie – powiedziała PAP dr Aleksandra Kołtun, koordynatorka badań nt. wpływu festiwali na rozwój miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Koordynatorka badań dr Aleksandra Kołtun opowiedziała o wynikach raportu dotyczącego wpływu festiwali na rozwój miasta i społeczności w Lublinie. W badaniach ankietowych wzięło udział blisko 800 osób, uczestników Carnavalu Sztukmistrzów albo Re:tradycji – Jarmarku Jagiellońskiego. Dodatkowo wykonano jakościowe wywiady grupowe ze stałymi bywalcami tych imprez.

Ekspertka przypomniała, że pierwszy taki raport na bazie kwestionariuszy powstał w 2017 r. Zdecydowano się je powtórzyć w 2023 r., aby porównać, co zmieniło się przez te kilka lat, podczas których miała miejsca m.in. pandemia, wybuch wojny na Ukrainie. – Z punktu widzenia kultury, te wydarzenia mocno wpłynęły na sposób jej działania, ale nie mieliśmy zbyt wielu badań poświęconych ich wpływowi na zachowania i skład społeczności festiwalowych – wyjaśniła.

Z raportu wynika, że społeczności festiwalowe nie zmieniły się za bardzo w tym czasie pod względem społeczno-demograficznym. Wśród uczestników zdecydowaną większość stanowią ludzie młodzi lub w średnim wieku, przeważają kobiety. Mają co najmniej wyższe wykształcenie i generalnie są zadowolone ze swojej sytuacji ekonomicznej.

W obydwóch festiwalach uczestniczy coraz więcej osób niemieszkających w Lublinie. Na Carnavale osoby spoza Lublina stanowią już prawie 53 proc., a na re:Tradycji – 50 proc. Wzrósł też udział osób, które nie pochodzą z Polski. – Na przykład na Jarmarku co 10 osoba to obcokrajowiec, z czego 60 proc. z nich pochodzi z Ukrainy – sprecyzowała ekspertka.

Z badania nie wynika, aby imprezy kulturalne wciąż odbudowywały publiczność po pandemii. Zaledwie ponad 2 proc. publiczności stanowiły osoby, które po raz ostatni odwiedziły festiwal w 2019 r.

Wydarzenia kulturalne są też okazją do konsumowania produktów i usług poza festiwalem. – Zanotowaliśmy dwukrotny wzrost zainteresowania noclegami w hotelach lub apartamentach w porównaniu do 2017 r. – podkreśliła dr Kołtun.

Według najnowszego raportu niemal 80 proc. badanych zamierzało pójść do restauracji, 50 proc. do pubu lub baru, ponad 30 proc. – do muzeum, a ok. 20 proc. zrobić zakupy w centrum handlowym. – Mimo że po 2017 r. było wiele negatywnych zjawisk ekonomicznych np. inflacja, to publiczności festiwalowe wciąż przeznaczają duże pieniądze na konsumpcję usług, które nie są bezpośrednio związane z festiwalem, ale które pozwalają im po prostu cieszyć się, często wakacyjnym, pobytem w Lublinie – zaznaczyła koordynatorka.

Podsumowując wyniki badań dr Kołtun podkreśliła, że festiwale mają dalej silną moc przyciągania osób, które na co dzień nie mieszkają w Lublinie. Z drugiej strony – jak podała – obydwie imprezy są silnym źródłem dumy dla mieszkańców. „83 proc. ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że są dumni ze swojego miasta. Jak tłumaczyli, wydarzenia kulturalne to dla nich okazja, kiedy mogą postawić się w roli gospodarza - zapraszając rodzinę i znajomych z całej Polski - i pokazać im miasto w najlepszej odsłonie – podkreśliła badaczka.

Zapytana o wpływ festiwali na rozwój miasta zwróciła uwagę, że rolą kultury i sztuki nie jest napędzanie wzrostu ekonomicznego. Według niej, to efekt uboczny, z którego należy się cieszyć, natomiast zasadniczo, to nie jest zadanie festiwali. – Możemy powiedzieć na pewno, że odgrywają ważną rolę w przyciąganiu turystów i kształtowaniu pozytywnego wizerunku miasta. Dzięki temu Lublin postrzegany jest jako miasto dynamiczne – miasto młodych, w którym wybrzmiewają różne języki, a ciekawe wydarzenia można spotkać niemal w każdym kącie – wytłumaczyła koordynatorka badań.

Jej zdaniem istotny jest też wymiar społeczny dotyczący tego, że festiwale są okazją do spotykania się nie tylko z najbliższą rodziną i znajomymi, ale – jak pokazały badania - odgrywają dużą rolę w odświeżaniu dalszych kontaktów, np. z dzieciństwa, z dawnej pracy.

– Z punktu widzenia nauk społecznych to właśnie kontakty, które wykraczają poza najbliższe kręgi, są najbardziej istotne z punktu posiadania dużych efektywnych sieci społecznych – dodała.

Z przeprowadzonych badań wynika też, że festiwale są dla uczestników momentem estetycznego zachwytu nad umiejętnościami artystów. Ekspertka przywołała, że czasem przyznawali się nawet do strachu przed tym, że ktoś może spaść z liny podczas Carnavalu Sztukmistrzów. – To bardzo ważne, doniosłe doświadczenie. Trudno wskazać, gdzie indziej możemy przeżyć tak silne emocje związane z pięknem, głębokim przeżywaniem i przemyśleniami nad ludzką naturą itd. – podkreśliła dr Aleksandra Kołtun.(PAP)

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypracują strategię rozwoju oświaty. Prezydent powołał 20-osobowy zespół

Wypracują strategię rozwoju oświaty. Prezydent powołał 20-osobowy zespół

Pod przewodnictwem wiceprezydenta Marka Kudeli ma pracować zespół, którego celem jest wypracowanie strategii rozwoju oświaty w Zamościu. W skład weszli przedstawiciele magistratu i szkół, związków zawodowych, rodziców i młodzieży, także radni i jedna przedstawicielka mediów.

Malujące od 3 lat byłe nauczycielki - Ewa Wierucka (z lewej), autorka pasteli olejnych i Monika Pilewska wystawiająca akwarele, przy swoich obrazach.
galeria

Zima tylko w kalendarzu i w Galerii "Przy Bramie"

Pierwsza wystawa zbiorowa w 2025 roku została poświęcona zimie.

Lublin wspiera kulturę. 530 tysięcy złotych na projekty w 2025 roku

Lublin wspiera kulturę. 530 tysięcy złotych na projekty w 2025 roku

Miasto ogłosiło konkurs na projekty kulturalne w ramach programu „Miasto Kultury 2025”. Na wsparcie lokalnych inicjatyw przeznaczono 530 tysięcy złotych.

Milionowa inwestycja pod znakiem zapytania? Prezydent uspokaja

Milionowa inwestycja pod znakiem zapytania? Prezydent uspokaja

Na początku roku pojawiła się informacja o nagłej rezygnacji wykonawcy z realizacji kluczowej inwestycji w Chełmie – przebudowy ulic niezbędnych do powstania terminala intermodalnego. Czy projekt jest zagrożony?

Taki był rok 2024 na Lubelszczyźnie. Nasz przegląd najważniejszych wydarzeń

Taki był rok 2024 na Lubelszczyźnie. Nasz przegląd najważniejszych wydarzeń

Rok 2024 przeszedł do historii. Z tej okazji przypominamy naszym Czytelnikom o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy w województwie lubelskim.

Michał Zuber w barwach Świdniczanki grał od lata 2020 roku

Michał Zuber zostaje w Świdniku, ale zmienia klub

Ta sama liga, nawet to samo miasto, ale od piątku inny klub. Michał Zuber niespodziewanie zamienił Świdniczankę na Avię Świdnik, chociaż z tym pierwszym zespołem miał jeszcze 1,5-roczny kontrakt.

Czworonożni funkcjonariusze też przechodzą szkolenia
ZDJĘCIA

Czworonożni funkcjonariusze też przechodzą szkolenia

Bojowe, patrolowe i tropiące – wszystkie psy policyjne odgrywają ważną rolę. W ostatnim czasie te z naszego regionu wzięły udział w profesjonalnym szkoleniu.

Operacja z wykorzystaniem systemu da Vinci
Magazyn

Sztuczna inteligencja powinna nas wspierać, a nie wypierać

Sztuczna inteligencja, robotyka, hologramy, czyli medycyna rodem z filmów science fiction. Czy nowe technologie są zagrożeniem dla lekarzy? – Rozmawiamy z dr hab. n. med. Karolem Rawiczem-Pruszyńskim, prodziekanem Wydziału Lekarskiego, lekarzem kierującym Oddziałem Chirurgii Onkologicznej USK1 w Lublinie oraz przewodniczącym Zespołu ds. Uniwersyteckiego Centrum Robotyki i Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Na drogach regionu robi się coraz bardziej ślisko
OSTRZEŻENIE

Na drogach regionu robi się coraz bardziej ślisko

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed oblodzeniem. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając się dzisiaj w drogę.

Kolekcjonerskie skarby zatrzymane na granicy: monety, banknoty i odznaczenia

Kolekcjonerskie skarby zatrzymane na granicy: monety, banknoty i odznaczenia

Ponad 700 przedmiotów kolekcjonerskich próbowały nielegalnie przewieźć w ostatnim czasie dwie osoby z Ukrainy i Białorusi. W obydwu przypadkach trwa postępowanie karne skarbowe.

Podopieczni Pavola Stano (z prawej) zagrają między innymi z Legią Warszawa

Górnik Łęczna niebawem wraca do treningów. Wiemy z jakimi zespołami będzie sparować

Czas urlopów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy dobiega końca. Ósmego stycznia piłkarze Górnika Łęczna spotkają się na pierwszym w 2025 roku treningu i rozpoczną przygotowania do rundy wiosennej

Wypadek pod Siedlcami. Są ranni
UTRUDNIENIA

Wypadek pod Siedlcami. Są ranni

Cztery osoby zostały poszkodowane w popołudniowym wypadku na trasie między Łukowem a Siedlcami. Na miejscu pracują służby.

Mariusz Majkutewicz (z lewej) burmistrz Końskowoli ma nowego zastępcę. Został nim Krzysztof Bartuzi (na zdj) dotychczasowy sekretarz gminy

Końskowola z burmistrzem i nowym zastępcą. Podwyżka dla sekretarza

Od nowego roku Końskowola jest ponownie miastem, a jej dotychczasowy wójt, Mariusz Majkutewicz – burmistrzem. Na swojego zastępcę mianował Krzysztofa Bartuziego, który do tej pory pełnił funkcję sekretarza.

Konkubinę bił, psem rzucał o ścianę. Teraz pójdzie do aresztu

Konkubinę bił, psem rzucał o ścianę. Teraz pójdzie do aresztu

W warunkach recydywy za znęcanie się nad konkubiną i psem odpowie 44-letni mieszkaniec Włodawy. Na razie trafił do policyjnego aresztu.

Start Lublin ma nowego sponsora tytularnego

Start Lublin ma nowego sponsora tytularnego

W kuluarach od jakiegoś czasu mówiło się, że wkrótce Start Lublin będzie miał nowego sponsora tytularnego. W piątek plotki się potwierdziły, bo czerwono-czarni ogłosili, że rozpoczęli współpracę z PGE Polską Grupą Energetyczną. Od piątku drużyna Wojciecha Kamińskiego będzie występowała pod nazwą PGE Start Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

135,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty