Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 stycznia 2025 r.
15:06

Festiwale nakręcają Lublin

Autor: Zdjęcie autora PAP/p.p.
(fot. DW)

Festiwale są silnym źródłem dumy mieszkańców Lublina. Wydarzenia kulturalne to dla nich okazja, kiedy mogą postawić się w roli gospodarza i pokazać znajomym miasto w najlepszej odsłonie – powiedziała PAP dr Aleksandra Kołtun, koordynatorka badań nt. wpływu festiwali na rozwój miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Koordynatorka badań dr Aleksandra Kołtun opowiedziała o wynikach raportu dotyczącego wpływu festiwali na rozwój miasta i społeczności w Lublinie. W badaniach ankietowych wzięło udział blisko 800 osób, uczestników Carnavalu Sztukmistrzów albo Re:tradycji – Jarmarku Jagiellońskiego. Dodatkowo wykonano jakościowe wywiady grupowe ze stałymi bywalcami tych imprez.

Ekspertka przypomniała, że pierwszy taki raport na bazie kwestionariuszy powstał w 2017 r. Zdecydowano się je powtórzyć w 2023 r., aby porównać, co zmieniło się przez te kilka lat, podczas których miała miejsca m.in. pandemia, wybuch wojny na Ukrainie. – Z punktu widzenia kultury, te wydarzenia mocno wpłynęły na sposób jej działania, ale nie mieliśmy zbyt wielu badań poświęconych ich wpływowi na zachowania i skład społeczności festiwalowych – wyjaśniła.

Z raportu wynika, że społeczności festiwalowe nie zmieniły się za bardzo w tym czasie pod względem społeczno-demograficznym. Wśród uczestników zdecydowaną większość stanowią ludzie młodzi lub w średnim wieku, przeważają kobiety. Mają co najmniej wyższe wykształcenie i generalnie są zadowolone ze swojej sytuacji ekonomicznej.

W obydwóch festiwalach uczestniczy coraz więcej osób niemieszkających w Lublinie. Na Carnavale osoby spoza Lublina stanowią już prawie 53 proc., a na re:Tradycji – 50 proc. Wzrósł też udział osób, które nie pochodzą z Polski. – Na przykład na Jarmarku co 10 osoba to obcokrajowiec, z czego 60 proc. z nich pochodzi z Ukrainy – sprecyzowała ekspertka.

Z badania nie wynika, aby imprezy kulturalne wciąż odbudowywały publiczność po pandemii. Zaledwie ponad 2 proc. publiczności stanowiły osoby, które po raz ostatni odwiedziły festiwal w 2019 r.

Wydarzenia kulturalne są też okazją do konsumowania produktów i usług poza festiwalem. – Zanotowaliśmy dwukrotny wzrost zainteresowania noclegami w hotelach lub apartamentach w porównaniu do 2017 r. – podkreśliła dr Kołtun.

Według najnowszego raportu niemal 80 proc. badanych zamierzało pójść do restauracji, 50 proc. do pubu lub baru, ponad 30 proc. – do muzeum, a ok. 20 proc. zrobić zakupy w centrum handlowym. – Mimo że po 2017 r. było wiele negatywnych zjawisk ekonomicznych np. inflacja, to publiczności festiwalowe wciąż przeznaczają duże pieniądze na konsumpcję usług, które nie są bezpośrednio związane z festiwalem, ale które pozwalają im po prostu cieszyć się, często wakacyjnym, pobytem w Lublinie – zaznaczyła koordynatorka.

Podsumowując wyniki badań dr Kołtun podkreśliła, że festiwale mają dalej silną moc przyciągania osób, które na co dzień nie mieszkają w Lublinie. Z drugiej strony – jak podała – obydwie imprezy są silnym źródłem dumy dla mieszkańców. „83 proc. ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że są dumni ze swojego miasta. Jak tłumaczyli, wydarzenia kulturalne to dla nich okazja, kiedy mogą postawić się w roli gospodarza - zapraszając rodzinę i znajomych z całej Polski - i pokazać im miasto w najlepszej odsłonie – podkreśliła badaczka.

Zapytana o wpływ festiwali na rozwój miasta zwróciła uwagę, że rolą kultury i sztuki nie jest napędzanie wzrostu ekonomicznego. Według niej, to efekt uboczny, z którego należy się cieszyć, natomiast zasadniczo, to nie jest zadanie festiwali. – Możemy powiedzieć na pewno, że odgrywają ważną rolę w przyciąganiu turystów i kształtowaniu pozytywnego wizerunku miasta. Dzięki temu Lublin postrzegany jest jako miasto dynamiczne – miasto młodych, w którym wybrzmiewają różne języki, a ciekawe wydarzenia można spotkać niemal w każdym kącie – wytłumaczyła koordynatorka badań.

Jej zdaniem istotny jest też wymiar społeczny dotyczący tego, że festiwale są okazją do spotykania się nie tylko z najbliższą rodziną i znajomymi, ale – jak pokazały badania - odgrywają dużą rolę w odświeżaniu dalszych kontaktów, np. z dzieciństwa, z dawnej pracy.

– Z punktu widzenia nauk społecznych to właśnie kontakty, które wykraczają poza najbliższe kręgi, są najbardziej istotne z punktu posiadania dużych efektywnych sieci społecznych – dodała.

Z przeprowadzonych badań wynika też, że festiwale są dla uczestników momentem estetycznego zachwytu nad umiejętnościami artystów. Ekspertka przywołała, że czasem przyznawali się nawet do strachu przed tym, że ktoś może spaść z liny podczas Carnavalu Sztukmistrzów. – To bardzo ważne, doniosłe doświadczenie. Trudno wskazać, gdzie indziej możemy przeżyć tak silne emocje związane z pięknem, głębokim przeżywaniem i przemyśleniami nad ludzką naturą itd. – podkreśliła dr Aleksandra Kołtun.(PAP)

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty