Czy powinniśmy bać się budowy elektrowni atomowej w naszym regionie? A może energetyka jądrowa to szansa na tańszy prąd?
Koło Naukowe Studentów Fizyki UMCS przygotowuje interesującą konferencję naukową w ramach Dnia Energetyki Jądrowej.
- Zaprosiliśmy najlepszych specjalistów z naszego uniwersytetu, a także z Instytutu Energii Atomowej w Świerku, żeby opowiedzieli mieszkańcom Lublina o energetyce jądrowej - tłumaczy Łukasz Kamiński, jeden z organizatorów. - I to w przystępny sposób. Żeby każdy zrozumiał.
- W Polsce od dawna mówi się o energetyce jądrowej i o planach budowy elektrowni atomowej. Ale tak naprawdę, ludzie niewiele o tym wiedzą - wyjaśnia Kamiński. - Chcemy to zmienić. Zaproszeni eksperci postarają się opowiedzieć, czy budowa takiej elektrowni jest opłacalna, czy ucierpi na tym środowisko, czy wreszcie to jest bezpieczne dla ludzi.
- To stereotyp chętnie wykorzystywany przez przeciwników takiego rodzaju pozyskiwania energii - mówi Kamiński. - Nasi goście opowiedzą o innych aspektach tego problemu. Choć, oczywiście, o Czarnobyl też każdy będzie mógł zapytać.
Bo Dzień Energetyki Jądrowej to nie tylko wykłady. W planach jest także zwiedzanie pracowni jądrowej, pokaz programu komputerowego symulującego pracę elektrowni jądrowej, konkurs z nagrodami dla uczniów lubelskich szkół. - Zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina i okolic, zarówno dorosłych, jak i dzieci - zachęca Kamiński.
Konferencja odbędzie się w Auli Fizyki im. St. Ziemeckiego, na I piętrze Instytutu Fizyki UMCS (wejście od ulicy I. Radziszewskiego). Początek o godz. 10.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: knsf.umcs.lublin.pl.