Gotowa jest już kolejna koncepcja przebudowy pl. Litewskiego. Do piątku magistrat będzie zbierać uwagi mieszkańców na temat przyszłości placu.
Nowe pomysły
Nie ma już mowy o ustawianiu pomnika Konstytucji 3 Maja na tle pomnika Nieznanego Żołnierza. Taką możliwość zakładały poprzednie wersje. Mówiły też, że w miejscy placu zabaw będzie plac dla artystów wykładany drewnem. Nowy wariant przewiduje taki plac w zbliżonym miejscu, ale pozostawia też plac zabaw. Dzieciom wyznacza też drugi, mniejszy skwerek, w okolicach obecnych urządzeń sterujących fontanną.
Kompletnie nowa jest też wizja wodotrysków. Fontanny są tylko dwie, żadna nie jest okrągła. Jedna to kaskada taka, jak proponowane wcześniej. A w miejscu obecnej fontanny byłaby nowa, kwadratowa, otoczona stopniami na kształt amfiteatru. Miałaby dwa programy działania: w pierwszym woda "tańczyłaby” na suchym placu, jak na Rynku Wodnym w Zamościu. Drugi to klasyczna praca dysz wodnych: centralnych i bocznych.
Plac między pomnikiem Unii Lubelskiej a gmachem UMCS skomponowano inaczej niż ostatnio. Nowy wariant to sieć ścieżek gęsto przecinających teren.
Nie zmienia się to, że deptak sięgnie do ul. 3 Maja. I tak, jak w jednej z pierwszych wersji wzdłuż poczty jest szpaler drzew, a wzdłuż Europy kawiarniane ogródki. Przebieg ulicy, która ma zniknąć sprzed gmachów UMCS, nie jest już tak czytelny, jak we wcześniejszych wersjach, jest tu szeroki pieszy pasaż. A pl. Krąpca ma typowo ogrodowy charakter.
Ruszają konsultacje
Projekt trafił teraz do konsultacji społecznych. – Do piątku do godz. 7.30 czekamy na uwagi mieszkańców w tej sprawie – mówi Anna Machocka z biura prasowego Ratusza. E-maile można słać na adres placlitewski@lublin.eu. – Później obie koncepcje wraz z uwagami zaopiniuje nasz wewnętrzny zespół. Pod koniec maja powinny zapaść decyzje co do końcowej, ostatecznej koncepcji. Może ona być np. kompilacją obu wersji uwzględniającą pewne uwagi – dodaje Machocka.
Do września architekci będą musieli na bazie wybranej koncepcji opracować gotowy projekt przebudowy. Na jego podstawie magistrat ma ogłosić przetarg na roboty budowlane, których zakończenie zapowiada na wrzesień 2014 r.
Co na to fachowcy
Wczoraj nad koncepcjami obradowała Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. – Były głosy, że są elementy prawidłowe i godne podkreślenia, ale i takie, które są bardzo nieodpowiednie – wyjaśnia Stanisław Lichota, przewodniczący MKUA. – Pojawiały się opinie o zbytniej schematyczności, przesadnym rozdzieleniu poszczególnych funkcji placu. Ale to obiektywnie trudny temat i to ze względów psychologicznych, bo każdy mieszkaniec, nawet podświadomie, przechowuje pewien obraz tego miejsca, który zna i tego, który chciałby widzieć.
We wtorek komisja ma na prośbę prezydenta wydać swoją opinię w tej sprawie.