Mają być fontanny, nowy bulwar, ścianki wspinaczkowe, kładki w koronach drzew, tor rowerowy, skatepark i wycinka części drzew. To część wytycznych miasta dla projektantów. Wstępna koncepcja może być gotowa jesienią, kompletny projekt pół roku później. Inwestycja może pochłonąć 18 milionów zł.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Przetarg na kompletną dokumentację przebudowy parku został ogłoszony przez miasto w środę. Projekt zakładać ma wycinkę drzew i krzewów wskazanych do usunięcia przez firmę, która zinwentaryzowała roślinność w parku Ludowym. W trakcie tych badań w parku stwierdzono 2002 drzew, osobno liczono krzewy. Tabela z roślinami do usunięcia liczy około 200 pozycji. W planie są też nasadzenia nowej roślinności, ale takiej, która poradzi sobie na podmokłym terenie.
Miasto stwierdza wręcz, że „należy rozważyć” posadzenie tu roślinności łęgowej. W opisie zamówienia czytamy też, że zieleń w parku ma być „dostosowana do celów rekreacyjnych”.
Tę rekreację miałyby zapewniać m.in. alejki dla rolkarzy połączone z pobliskimi parkingami. W wytycznych znalazły się też ścieżki rowerowe, a ruch jednośladów miałby się odbywać „na zasadzie pętli”. Miasto widzi w parku nową kładkę dla cyklistów zjeżdżających do parku ze ścieżki po drugiej stronie rzeki. Po „parkowej” stronie Bystrzycy miałby powstać nowy bulwar mający stanowić jednocześnie piesze dojście od al. Piłsudskiego do stadionu.
Wejścia do parku miałyby się znajdować od al. Piłsudskiego, ul. Muzycznej, ul. Lubelskiego Lipca ’80 i od Targów Lublin. Teren targów miałby być dostępny jako pieszy ciąg od dworca kolejowego w stronę ul. Plażowej i Muzycznej. Uwzględniony miałby być też drugi tradycyjny kierunek przemieszczania się, czyli od dworca do al. Piłsudskiego.
Zamawiany przez Ratusz projekt ma bazować na społecznej koncepcji, która stała się załącznikiem do wytycznych. Są w niej takie atrakcje dla parkowych gości, jak np. kładki widokowe umieszczone wysoko w koronach drzew, pomosty umożliwiające zejście do samej rzeki, rekreacyjna strefa kajakowa, wypożyczalnia sprzętu sportowego, toalety, punkt gastronomiczny, naturalistyczny plac zabaw jak też dodatkowy plac edukacyjny. W społecznej koncepcji jest też skatepark, przestrzeń do treningu sztuk walki z ringiem bokserskim, strefa ćwiczeń fizycznych, plac do gry w boule, ścieżki biegowe, tor rowerowy, labirynt roślinny, czy też wybieg dla psów.
Zachowany miałby zostać istniejący amfiteatr, a obok niego powstałaby fontanna w formie placu wodnego, czyli wmontowanych w nawierzchnię dysz tryskających wodą. Całości dopełniać mają nowe kosze, latarnie, monitoring i bezprzewodowy dostęp do internetu.
Oferty od firm gotowych zaprojektować park powinniśmy poznać – o ile nie będzie opóźnień – już 6 czerwca. Firma, z którą miasto podpisze umowę będzie mieć dwa miesiące na przedstawienie wstępnej koncepcji. Pół roku później ma dostarczyć komplet dokumentów. Przebudowany park mielibyśmy mieć w roku 2018.