Lublin

13 lutego 2025 r.
8:01

Technologia ma pomóc tradycji. Roboty pojawią się w lubelskim skansenie

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC
(fot. PL/nadesłane)

Lubelski skansen otwiera się na nowoczesność. Dzięki współpracy z Politechniką Lubelską odwiedzający będą mogli doświadczyć niezwykłego połączenia tradycji z innowacją.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Muzeum Wsi Lubelskiej i Politechnika Lubelska połączyły siły, by wprowadzić nowoczesne technologie do zabytkowego skansenu. Dzięki podpisanej umowie naukowcy i studenci uczelni zajmą się cyfryzacją muzeum oraz wdrożeniem rozwiązań z zakresu druku 3D, skanowania przestrzennego i robotyki. To unikalny projekt, który łączy tradycyjne dziedzictwo kulturowe z innowacyjnymi narzędziami technologicznymi.

Technologia w służbie historii

Politechnika Lubelska nieustannie rozwija swoje kompetencje w zakresie nowoczesnych technologii i ich zastosowania w różnych dziedzinach. Profesor Zbigniew Pater, rektor uczelni, podkreśla, że choć instytucja nie specjalizuje się w naukach historycznych, to jej misją jest wspieranie ochrony dziedzictwa kulturowego.

– Dbamy o to, aby zabytki i skarby naszej przeszłości mogły być dostępne dla jak najszerszego grona odbiorców – mówi prof. Pater.

Bartłomiej Bałaban, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej zaznacza, że instytucja stawia na otwartość i nowoczesność.

– Współpraca z Politechniką Lubelską to dla nas ogromna szansa. Dzięki niej skansen wzbogaci się o nowoczesne technologie, co pozwoli na jeszcze lepsze zaprezentowanie naszej historii i tradycji – dodaje dyrektor Bałaban.

Cyfrowe muzeum i roboty w skansenie

Eksperci z Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej skupią się na dwóch kluczowych obszarach. Pierwszy to cyfryzacja muzeum, obejmująca stworzenie aplikacji webowej oraz wirtualnych spacerów, które pozwolą na zwiedzanie obiektów online. Drugi obszar dotyczy wykorzystania druku 3D, skanowania 3D oraz robotyki.

– Planujemy organizację warsztatów, które połączą tradycję z nowoczesnością. Będziemy również skanować obiekty muzealne i tworzyć makiety, które ułatwią odbiór zabytków osobom niedowidzącym – tłumaczy dr inż. Joanna Szulżyk-Cieplak. – Chcemy także wprowadzić innowacyjne spacery z robo-psem, co z pewnością będzie atrakcją dla odwiedzających.

Nowe możliwości dla studentów i badaczy

Współpraca Muzeum Wsi Lubelskiej z Politechniką Lubelską to również szansa na rozwój dla studentów i naukowców. Wydział Budownictwa i Architektury skupi się na badaniach dotyczących konserwacji i odbudowy drewnianej architektury historycznej.

– To doskonałe miejsce do badań nad metodami konserwacji, inwentaryzacją obiektów oraz digitalizacją zabytkowej architektury – wyjaśnia dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka.

Dzięki tej współpracy studenci architektury i budownictwa będą mogli realizować swoje prace dyplomowe, prowadzić badania terenowe oraz zdobywać doświadczenie poprzez wakacyjne praktyki.

Politechnika Lubelska i Muzeum Wsi Lubelskiej wyznaczają nowy kierunek w promocji i ochronie dziedzictwa kulturowego. Połączenie nowoczesnych technologii z tradycją pozwoli na szersze udostępnienie muzealnych zasobów i uczynienie ich bardziej atrakcyjnymi dla zwiedzających. Dzięki tej inicjatywie historia zyska nowy, cyfrowy wymiar.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty