W poniedziałek miejscy radni zaczęli cykl głosowań dotyczących zwołania referendum w sprawie przyszłości dawnego poligonu. Pytanie referendalne miałoby brzmieć nieco inaczej niż proponował prezydent. O to, by mieszkańcy wcześniej mogli sobie wybrać pytanie zaapelowała w poniedziałek Fundacja Wolności
Referendum ma rozstrzygnąć to, czy władze Lublina powinny umożliwić właścicielowi górek czechowskich, spółce TBV, budowę bloków mieszkalnych na 30 ha tego terenu. W zamian TBV miałaby oddać miastu pozostałe 75 ha i wyłożyć 10 mln zł na urządzenie tu parku.
Poddanie tej sprawy pod głosowanie mieszkańców zaproponował prezydent Lublina, ale ostatecznie to nie on złożył projekt uchwały określającej datę i termin plebiscytu. Pod projektem podpisali się radni z klubu Krzysztofa Żuka, który dysponuje większością 19 głosów w 31-osobowej radzie. Zaproponowali tę samą datę, którą sugerował Żuk, czyli 7 kwietnia, ale zmienili nieco pytanie.
W efekcie do prac w komisjach Rady Miasta trafił w poniedziałek projekt z następującym pytaniem:
„Czy jest Pan/Pani za tym, aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na nie więcej niż 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za sfinansowanie przez obecnego właściciela zagospodarowania pozostałych 75 ha tego terenu, jako zieleni publicznej (parku naturalistycznego), przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów i przekazanie go Gminie Lublin”.
Jako pierwsza zajęła się tą sprawą Komisja Samorządności i Porządku Publicznego. Wynik jej głosowania nie był zaskoczeniem: referendum poparli radni większościowego klubu prezydenta, a przeciwni byli wyłącznie radni opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko wskazuje na to, że właśnie tak zakończy się również zaplanowane na 31 stycznia głosowanie w Radzie Miasta, które ostatecznie ma przesądzić o zwołaniu plebiscytu.
Z pomysłem na inne przygotowanie referendum wystąpiła w poniedziałek lubelska Fundacja Wolności. Zaproponowała, by to sami mieszkańcy w drodze konsultacji społecznych wybrali sobie pytanie, na które chcą odpowiedzieć.
– Wypracowanie właściwej treści ma istotne znaczenie dla wyników referendum – stwierdza Krzysztof Jakubowski, prezes fundacji i przypomina, że prezydent obiecał skonsultować brzmienie pytania ze stronami sporu o górki.
Fundacja sama zaproponowała trzy inne warianty: „Czy jesteś za tym by zmienić miejscowy plan zagospodarowania Górek Czechowskich, tak by TBV mógł na nich wybudować nowe osiedla mieszkaniowe a miasto ze swojego budżetu zapewnić infrastrukturę niezbędna do ich funkcjonowania? Czy jesteś za zwiększeniem zabudowy Górek Czechowskich? Czy jesteś za utrzymaniem zapisów obecnego studium zagospodarowania wobec terenu należącego do TBV na Górkach Czechowskich, w celu zapewnienia najmocniejszej ochrony środowiska naturalnego?”.
To nie koniec pomysłów. Fundacja zaproponowała również, by rozszerzyć kwietniowe referendum o trzy dodatkowe pytania: „Czy jesteś za dalszym zadłużeniem miasta, jeśli dług będzie przeznaczony na inwestycje? Czy jesteś za zwiększeniem środków finansowych dla rad dzielnic do co najmniej 500 tys. zł rocznie? Czy jesteś za wprowadzeniem obligatoryjnych konkursów na stanowiska w zarządach spółek komunalnych oraz ich spółek córek?”.
Na rozszerzanie referendum o jakiekolwiek dodatkowe kwestie nie zgadzają się radni z obozu prezydenta.