Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 sierpnia 2024 r.
14:54

Gorączka remontów sobotniej nocy

0 0 A A

– Remonty nocą? w końcu. Od dawna tak robią w Warszawie. Nareszcie jest to wykonywane, jak w całej Europie – nowa strategia przeprowadzania remontów w Lublinie odbiła się pozytywnym echem w Internecie. Świadczą o tym komentarze kierowców pod tekstami o ubiegłotygodniowym nocnym remoncie Tysiąclecia i położeniu bitumicznej nakładki na rondzie Dmowskiego. Ludzie chwalą, ale i pokazują kolejne ulice do poprawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Ratusz realizuje nową strategię remontów cząstkowych ulic w Lublinie. Celem jest ograniczenie do minimum trudności i korków związanych z modernizacją miejskich traktów. Jest to jedna z pierwszych decyzji nowego wiceprezydenta Tomasza Fulary i połączonej super komórki w strukturach Ratusza – Zarządu Dróg i Transportu Miejskieg (ZDiTM).

Nocne weekendy bitumem pachnące

Błyskające żółte koguty są dziś codziennym obrazkiem na ulicy Staszica i na wielu innych ulicach w mieście. Ekipa drogowców naprawia nawierzchnię ulicy, która od lat była zmorą kierowców za całego regionu. Jest to jedyna droga dojazdowa do popularnego szpitala w centrum miasta. Prace renowacyjne obejmują odcinek Staszica od ul Świętoduskiej do szpitalnej polikliniki. Wspomniana al. Tysiąclecia jest remontowana mniej więcej od wysokości Lidla przy Białkowskiej Górze, w kierunku centrum do ronda Dmowskiego. Samo rondo już ma nową nakładkę bitumiczną. Były to bardzo zdegradowane odcinki miejskich dróg.

–  Letnie miesiące, z uwagi na sezon urlopowy oraz odpoczynek od szkół i uczelni, a tym samym mniejsze natężenie ruchu w mieście, wykorzystujemy na intensyfikację prac remontowych na lubelskich ulicach. W ten sposób chcemy minimalizować utrudnienia związane z prowadzonymi robotami na drogach. Ekipy remontowe pracują też poza porannymi i popołudniowymi szczytami. Głównie wykorzystujemy też weekendy, gdy ruch jest znacznie mniejszy. Przykładem takiego działania w ostatnich dniach było ułożenie nowej nawierzchni na al. Tysiąclecia na odcinku do ronda Dmowskiego – tak nową strategię wyjaśnia Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju. Prace przeprowadzono w sobotę i niedzielę, co pozwoliło uniknąć korków. Okres wakacji chcemy również wykorzystać na remonty głównych arterii i ważnych dróg z punktu widzenia układu komunikacyjnego – dodaje.

Trwa właśnie wspomniany remont ulicy Staszica, w planach są też prace na ul. Sowińskiego i najbardziej zdegradowanym fragmencie ul. Prusa. To tylko przykłady, a ekipy remontowe pojawią się jeszcze w kilkunastu innych lokalizacjach, zgodnie z przyjętym planem remontów. – W sumie w okresie wakacyjnym w odnowę ulic zainwestujemy 12 milionów złotych. Sukcesywnie poprawiamy bezpieczeństwo i komfort jazdy po Lublinie oraz obsługę komunikacyjną w poszczególnych rejonach miasta – mówi Tomasz Fulara.

Po nocnym remoncie Tysiąclecia kierowcy w komentarzach pod tekstami prasowymi chwalili tę formę pracy drogowców. Jednocześnie wskazali na szereg ulic w mieście, które także wymaga pilnej interwencji. Pisali o Witosa, Turystycznej (ta jest w planie) i wielu innych lokalizacjach.

Dzielnice także w planie

– Zgodnie z potrzebami mieszkanek i mieszkańców oraz wypracowanymi ustaleniami podczas spacerów w ramach  „Planu dla dzielnic”, realizujemy szereg prac w różnych częściach miasta. Nową nawierzchnię układamy m.in. na ul. Paprociowej, Sekwojowej czy Kosynierów. A w toku są postępowania na remont Bołbotta, Gołebiowskiego, Raginisa, Kasprowicza i Młodej Polski. W trakcie rozstrzygnięcia jest przetarg na drugi etap remontu ul. Wrocławskiej – mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Ta nowa jednostka miejska działa od 1 lipca.  

Trwa poprawa nawierzchni  ulic Kołaczkowskiego, Szczepańskiego, Jawłowskiego i Skubiszewskiego. W trakcie realizacji jest ułożenie nawierzchni na ul. Nizinnej, wymiana nawierzchni ciągu pieszego przy ul. Leszka Czarnego oraz remont zatoki postojowej na ul. Motorowej. Na ul. Laurowej wykonywany jest parking i utwardzenia z kruszywa. Warstwa ścieralna z betonu asfaltowego pojawi się na też na Dębowej.

Od początku wakacji nowe nawierzchnie asfaltowe położono już na ulicach Węglinek, Plebańskiej, Czumy, odcinku Abelarda, Skubiszewskiego, od ul. Tarninowej w kierunku ul. Śląskiego, i Folwarcznej, od skrzyżowania z ul. Bełżycką w kierunku wschodnim. Z kolei remont przeszły ulice Wertera oraz Poloniusza, do skrzyżowania z ul. Laury w kierunku ul. Ofelii. Zakończyły się też prace na ul. Żeglarskiej, gdzie wyrównano i utwardzono część drogi. Z kolei w trakcie odbioru jest wykonany remont fragmentu chodnika w ciągu ul. Przyjaźni oraz ciągu pieszego w rejonie bloku przy ul. Motorowej 1.

W najbliższym czasie Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego planuje również powtórzyć postępowania przetargowe na wybór wykonawców remontu ulic Ćwiklińskiej, Arnsztajnowej oraz Namysłowskiego. Ponadto w trakcie przygotowania są zamówienia na remont ul. Zamkowej, ułożenie nawierzchni na ul. Tęczowej oraz remont schodów łączących ul. Tumidajskiego z ul. Koryznowej i rondem Berbeckiego wraz z podjazdem dla wózków. Intensywne prace remontowe nawierzchni jezdni i chodników obejmą około 35 lokalizacji, a koszt robót wyniesie blisko 12 mln zł.

Finał w przyszłym roku

W Lublinie są realizowane także inwestycje, które zostaną oddane do użytku w przyszłym roku. Jest to budowa przedłużenia ulicy Lubelskiego Lipca ’80, od Areny Lublin do ronda pod wiaduktem na ulicy Krochmalnej czy przedłużenia ulicy Węglarza. W przyszłym roku zakończyć się mają również prace na ulicy Sławinek i ulicy Zorza.

Na Lubelskiego Lipca ’80 m.in. Roboty związane z kanalizacją sanitarną. Na terenie budowy przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80 widać już główny przebieg drogi oraz ciągów pieszych i rowerowych. Od początku lipca wykonywane są warstwy bitumiczne. Przypomnijmy, że za rok będzie gotowa droga dwujezdniowa, trzypasmowa, z buspasem. Będą chodniki, ścieżki rowerowe i dwie sygnalizacje świetlne.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin
ZAMOŚĆ

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin

W czwartek, 14 listopada, problemy z dostępem do kranówki będą mieli mieszkańcy w kilku częściach miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty