Tym, jak po remoncie elewacji wygląda III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej szkoła pochwaliła się na swoim facebook’u. Opinie internautów w większości okazały się jednak miażdżące.
W kwietniu zeszłego roku miasto wybrało firmę, żeby wykonała kompleksową termomodernizację budynku III LO im. Unii Lubelskiej. Już widać efekty. Wielu internautów polubiło zmiany, jednak przeważają opinie, że po termomodernizacji „Unia” straciła swój niepowtarzalny klimat.
- Okropne! Tamte obdrapane depresyjne mury bardziej oddawały ducha szkoły – uważa Paweł.
- Nie poznaje mojej szkoły okropny widok – pisze Paulina.
- Jak można było tak zepsuć ładny budynek! – zastanawia się Emilia. - Olbrzymi smutek.
Wielu internautów ma skojarzenia medyczne. Odnowiona Unia przypomina im szpital lub przychodnię zdrowia.
- Lepiej niż COZL, także mogło być gorzej – pociesza ich Bartek.
Wiele uwag jest merytorycznych.
- Odnowić trzeba było... aż się prosiło, docieplić - jak najbardziej... Ale zmiana koloru, hmmm chyba nie wyszła na dobre. Mam nadzieję, że chociaż napisy zostaną w dawnym charakterze – pisze Bożena.
- Wielka szkoda, że nie została odtworzona struktura tynku – uważa inna internautka. - Jakim cudem konserwator zabytków do tego dopuścił? Zniknął też gzyms nad pierwszą kondygnacją. Styropianizacja i tynkowanie to żadna sztuka. Nie ma z czego się tu cieszyć niestety. Elewacja zniszczona.
Tymczasem wygląd elewacji nie jest ani fantazją ekip budowlanych, ani projektantów. Ponieważ budynek znajduje się w tzw. strefie ochrony konserwatorskiej, projekt musiał być zatwierdzony przez konserwatora zabytków. To on miał decydujące zdanie w sprawie kolorystyki ścian zewnętrznych.
– Kolor, który został dobrany, jest dokładnie taki, jaki był, zanim ten budynek się zabrudził – wyjaśnia Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, od którego zależał zewnętrzny wygląd budynku. – Ten kolor został odczytany z fragmentów elewacji, na których brud był wypłukany przez deszcze. Dzisiaj jest żywszy, bo jest świeży, ale w ciągu kilku miesięcy przyblaknie i będzie wyglądał jak pierwotny. Absurdalne jest oczekiwanie, że zostanie utrzymany kolor brudu.
Na odnowionej ścianie fontowej ponownie będzie można oglądać murale w postaci wierszy wykonanych w ramach festiwalu Miasto Poezji. To pewnie ucieszy internautów zaniepokojonych losami utworu Ryszarda Krynickiego „Choćbyście unicestwili” oraz Marcina Świetlickiego „Jonasz”.
– To bardzo dobry przykład tego, jak można ubogacić plastycznie elewację – chwali Mącik. Ponieważ pierwotne projekty murali zaginęły, wykonawca prac budowlanych w III LO został zobowiązany do sporządzenia „z natury” dokumentacji pozwalającej na późniejsze, wierne odtworzenie napisów.
Nie tylko III LO
Gruntowną termomodernizację mają przejść także inne budynki oświatowe należące do samorządu Lublina.
– Przetargi planujemy ogłosić jeszcze w marcu – potwierdza Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin. Mowa o budynku podstawówki nr 6 przy ul. Czwartaków, bursie Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych przy Zemborzyckiej oraz bursie Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Słowiczej.
W tegorocznych planach miasta jest również termomodernizacja siedziby „kolejówki” przy Zemborzyckiej oraz Szkoły Podstawowej nr 20 przy al. Piłsudskiego, gdzie wymieniany ma być też dach. Wczoraj Urząd Miasta wybrał firmę, która zajmie się SP 20, prace będą kosztować 2,3 mln zł.