Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 marca 2020 r.
8:07

Ile wytną drzew w związku z budową nowego dworca autobusowego? Ratusz milczy od tygodnia

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
10 89 A A
(fot. Piotr Michalski)

Od tygodnia Ratusz nie podaje nam liczby drzew, które miałyby być usuwane w związku z budową dworca autobusowego, towarzyszących mu obiektów i przebudową okolicznych dróg. Inwestycję krytykują już działacze Lubelskiego Ruchu Miejskiego, którzy mają zastrzeżenia do pomysłu na ul. 1 Maja i chcą jego zmiany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To ma być największa inwestycja we współczesnej historii samorządu Lublina, który ogłosił już przetarg na budowę. Przedwczoraj prezydent powołał nawet specjalny, 32-osobowy „zespół zadaniowy”*). Jego rolą ma być m.in. „sprawna, kompleksowa, jednolita, terminowa” realizacja projektu, którego koszty szacowane są na 300 mln zł.

Między ul. Gazową, Młyńską i Wrońską ma powstać budynek z dachem w postaci spacerowego tarasu, obok ponad 40 stanowisk autobusowych przy zadaszonym peronie, a poniżej podziemny parking na ponad 200 pojazdów. Projekt przewiduje także przebudowę okolicznych dróg: od Krochmalnej przez Gazową i Młyńską aż po Pocztową i ul. 1 Maja.

Pewne jest, że budowa będzie się wiązała z wycinką drzew. Jak dużą?

O tym milczy Ratusz

O liczbę drzew do wycięcia już tydzień temu zapytaliśmy biuro prasowe Ratusza, ale nie doczekaliśmy się danych, chociaż z tym pytaniem przypominamy się codziennie. Wczoraj zadaliśmy jeszcze jedno: Dlaczego przez tydzień nie możemy się doprosić podania liczby drzew, których usunięcie przewiduje zatwierdzony projekt?

– Biuro projektowe jest w trakcie dokonywania ostatecznych ustaleń z zarządcami sieci i przeprowadza szczegółowe analizy całego projektu, począwszy od budynku dworca do przebudowy ulic. Trwają również ustalenia dla przyłączy sieci podziemnych. Kwestie te mogą wpłynąć na ilość drzew koniecznych do usunięcia lub przesadzenia – napisała nam Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Rzeczniczka przekonuje, że samorząd będzie się starać ograniczyć skalę wycinek. – Podobnie jak przy inwestycji na Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego na tzw. etapie wykonawczym znajdziemy możliwości ocalenia jak największej liczby drzew – deklaruje Duma, jednak nie podaje „wyjściowej” liczby drzew do usunięcia. Zamiast danych jest kolejna deklaracja. – Ochrona zieleni jest dla nas priorytetowa, niemniej jednak musimy pamiętać, że zasięg inwestycji jest bardzo duży, a inwestycja ma charakter metropolitalny.

Aktywiści oburzeni

Plany inwestycji skrytykowali wczoraj działacze Lubelskiego Ruchu Miejskiego. Nie podoba im się to, jak przebudowana ma być ul. 1 Maja, która według wcześniejszych zapowiedzi miała być przekształcona w woonerf, czyli coś na kształt deptaka, ale z ograniczonym ruchem pojazdów.

– W naszej ocenie projekt w obecnym kształcie jest fatalny i stanowi zmarnowaną szansę na rewitalizację tej okolicy. Miał być woonerf a mamy regularną ulicę z paroma ławkami, wycinkę pięciu drzew oraz techniczne, biało-czerwone słupki niemające nic wspólnego z historycznym charakterem ulicy – punktuje Szymon Pietrasiewicz z LRM.

– Projekt powinien przejść głębokie modyfikacje, aby zaczął spełniać podstawowe standardy przestrzeni przyjaznej nie tylko użytkownikom samochodów i łączyć różne interesy: mieszkańców, podróżnych i rowerzystów – twierdzi Pietrasiewicz. Jego zdaniem projekt ul. 1 Maja nie stworzy mieszkańcom tej ulicy możliwości spędzania czasu wolnego. – Poprzez przemieszanie na całej długości funkcji parkingowej oraz zieleni nie stanowi zaproszenia do spędzania tam czasu lub zabawy.

Na dzisiaj aktywiści zapowiedzieli przedstawienie swoich pomysłów na poprawienie projektu zmian ul. 1 Maja.

* A zieleń się dopisze

Trzy minuty przed zakończeniem pracy Urzędu Miasta na jego stronie internetowej podmieniony został wczoraj dokument (plik) prezydenckiego zarządzenia powołującego „zespół zadaniowy”. W systemie komputerowym opisano to jako „aktualizację”. Widniejąca na dokumencie data pozostała bez zmian, inna jest za to treść. Do składu zespołu dopisano dwóch urzędników (teraz zespół liczy 34 osoby): Hannę Pawlikowską kierującą Biurem Miejskiego Architekta Zieleni i zatrudnionego w tymże biurze Józefa Piotra Wronę.

(drs)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty