Błyskawiczny Internet i nowy sprzęt komputerowy we wszystkich budynkach uczelni, elektroniczna biblioteka i cyfrowy monitoring w całym miasteczku. Tak już wkrótce ma być na Politechnice Lubelskiej.
Politechnika ogłosiła właśnie konkurs na projekt sieci komputerowej całego campusu. To część ogromnego planu informatyzacji uczelni.
- W zeszłym roku zmodernizowaliśmy nasz główny węzeł światłowodowy i położyliśmy dodatkowe światłowody w części miasteczka - mówi Hanna Celoch, dyrektor Centrum Informatycznego PL. - Teraz pora na najważniejszy etap projektu: przebudowę istniejącej sieci.
Uczelnia chce połączyć superszybką siecią wszystkie budynki leżące na terenie jej miasteczka akademickiego. Do tego zostaną dokupione nowe urządzenia, które trafią do poszczególnych wydziałów. - Choć niektóre jednostki uczelni już mają znakomity sprzęt - zaznacza Celoch. - Na przykład Katedra Elektroniki, gdzie działa świetnie wyposażone Centrum Technologii Internetowych.
Oprócz tego ma powstać najnowocześniejszy w Lublinie system monitoringu cyfrowego. - To bardzo istotne, bo coraz częściej na terenie politechniki dochodzi do kradzieży, zwłaszcza sprzętu komputerowego - wyjaśnia Celoch. Zostaną też zainstalowane nadajniki radiowe dla użytkowników korzystających z laptopów - tzw. hot-spoty.
Politechnika chce również stworzyć centralne bazy danych uczelni, z wynikami prac naukowych. Dzięki nim z każdego miejsca na świecie będzie można połączyć się z siecią politechniki i dotrzeć do przechowywanych tam danych. Podobnie ma być z zasobami uczelnianej biblioteki. Za pomocą komputerów będzie można nie tylko odnaleźć potrzebne książki, ale niektóre z nich nawet przeczytać w całości.
Projekt przebudowy uczelnianej sieci ma być gotowy jeszcze w tym roku. - W przyszłym będziemy się starali o unijne fundusze na jego realizację - tłumaczy Celoch. - Jak tylko je dostaniemy, natychmiast ruszamy z budową.