

Szczątki kilku osób odnalazł IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, gdzie poszukiwano ofiar komunistycznego więzienia na Zamku. Zostaną poddane szczegółowym badaniom i próbie identyfikacji genetycznej.

Naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz poinformował w piątek, że celem poszukiwań prowadzonych od 24 do 26 marca było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku na mocy wyroków orzeczonych przez komunistyczne sądy wojskowe.
W pierwszym z trzech miejsc na cmentarzu przy ul. Unickiej, które przebadał IPN, nie znaleziono szczątków ludzkich. W drugiej mogile – pod współczesną komorą grobową – archeolodzy odkryli plastikowy worek ze szczątkami należącymi do trzech mężczyzn.
- Szkielety uległy częściowej destrukcji prawdopodobnie w czasie pogłębiania grobu pod wtórny pochówek. Zachowały się kości długie, miednice, pojedyncze żebra, częściowo kręgi oraz fragmenty czaszek. Według wstępnych oględzin co najmniej dwie osoby nie przekroczyły 30. roku życia - podał Piekarz. Zły stan szkieletów i brak urazów charakterystyczne są dla ofiar egzekucji. - Jednakże kontekst archeologiczny i wstępna ocena antropologiczna wskazują, że ujawnione szczątki mogą należeć do poszukiwanych ofiar więzienia na Zamku w Lublinie – zastrzegł.
W trzecim grobie – pod warstwą późniejszych pochówków – IPN odnalazł niekompletny szkielet ułożony przednimi powierzchniami ciała ku dołowi. Niektóre kości powtarzały się, dlatego zdaniem archeologów szczątki należą do co najmniej dwóch osób. - Przypuszczalnie szkielety zostały częściowo podjęte podczas pogłębiania grobu pod wtórny pochówek, a następnie przeniesione w inne, nieoznaczone miejsce na cmentarzu – dodał.
Szczątki przewieziono do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej.
Poszukiwania na cmentarzu przy ul. Unickiej zorganizowano w ramach postępowania prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie i odbyły się pod nadzorem prokuratora.
Według historyków IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej - nazywanym lubelską "łączką" - w nieoznakowanych grobach mogło zostać pogrzebanych nawet ok. 400 osób, głównie zabitych lub zmarłych w komunistycznym więzieniu na Zamku Lubelskim w latach 1944-54. W więzieniu tym osadzano, represjonowano, skazywano na śmierć i rozstrzeliwano przeciwników ówczesnej komunistycznej władzy. W ciągu 10 lat trafiło tu ponad 30 tys. osób.

