Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lutego 2019 r.
19:03

Jak Polska radzi sobie ze smogiem? Najnowszy raport nie pozostawia wątpliwości

0 40 A A

- Aż 46 tys. Polaków zmarło przedwcześnie w 2014 roku z powodu zanieczyszczeń powietrza - czytamy w międzynarodowym raporcie na temat smogu w Europie. Dane Europejskiej Agencji Środowiska nie pozostawiają wątpliwości: Polska w walce ze smogiem sobie nie radzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokument opublikowany na stronie Najwyższej Izby Kontroli to efekt wspólnego audytu w 15 europejskich krajach. Wnioski płynące z raportu powinny dać do myślenia. Zanieczyszczenie powietrza to obecnie największe zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, Polska wyraźnie przoduje w niechlubnych statystykach.

W badaniu brane pod uwagę były dane z 2016 roku dla dwóch polskich miast: Warszawy oraz Krakowa. Jak czytamy, w naszym kraju najbardziej trują zanieczyszczenia z gospodarstw domowych, a następnie spaliny samochodowe i fabryki.

I tak w stolicy Małopolski stężenie pyłów zawieszonych PM10 w powietrzu było jedno z największych w Europie. Przez aż 164 dni w roku jest tam przekroczona dobowa norma (50 µg/m3) tej substancji. Słabiej wypadły tylko Widyń w Bułgarii (166 dni) oraz Tetowo w Macedonii (293 dni). W Warszawie było tak przez to 86 dni.

Kraków spisał się równie słabo w badaniu pyłów zawieszonych PM2.5. Gorzej jest tylko w macedońskim Skopje. We wnioskach dotyczących Polski czytamy, że działania naszego rządu w zakresie poprawy jakości powietrza były niewystarczające. Do tej pory nie wprowadzono w naszym kraju standardów dla paliw stałych, dlatego ludzie palą w piecach czym popadnie. W szczegółowych zaleceniach dla Polski pojawiło się 17 rekomendacji, z czego 5 zostało wyróżnionych.

Do zadań premiera powinno należeć planowanie i koordynowanie działań dla ochrony jakości powietrza w kraju. Szef rządu powinien również określić zasady gromadzenia bieżących danych o stanie powietrza i powierzyć zadanie ich zbierania jednej instytucji.

Do obowiązków ministra środowiska ma należeć ocena efektywności działań w walce z zanieczyszczeniami. Szef Resortu Energii powinien zweryfikować założenia projektu rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (obecnie ten projekt jest w fazie konsultacji publicznych). Natomiast minister zdrowia powinien zająć się weryfikacją stanu powietrza w budynkach i przygotować analizy użycia oczyszczaczy powietrza.

W walce ze smogiem miały pomóc tzw. uchwały antysmogowe, które określają, czym można ogrzewać dom i jakich pieców do tego używać. Takie restrykcje obowiązują już w dziewięciu województwach w Polsce, ale nie w Lubelskiem.

Kontrole w Lublinie

Jak powiedział nam Robert Gogola, rzecznik lubelskiej Straży Miejskiej, w styczniu Eko-Patrol skontrolował w sumie 378 pieców.

Strażnicy nałożyli 10 mandatów na łączną kwotę 2050 zł. Ludzie palili w piecach śmieciami, płytami meblowymi i meblami lakierowanymi.

Najwięcej, bo 400 zł, zapłacił mężczyzna, który spalał odpady na trawniku obok budynku. Od 2014 strażnicy sprawdzają jakimi materiałami ludzie palą w piecach. W całym 2018 skontrolowała 822 piece i wypisała 46 mandatów za palenie materiałami niedozwolonymi oraz 23 mandaty za spalanie niedozwolonych materiałów na zewnątrz.

Pozostałe informacje

Tutaj młodzi uczą się życia. Dziś wspólnie świętowali
galeria

Tutaj młodzi uczą się życia. Dziś wspólnie świętowali

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie odbył się piknik rodzinny. To okazja do integracji, ale też pokazania własnych talentów.

Do Wozu - Strefa Tuningu
WIDEO
film

Do Wozu - Strefa Tuningu

"Do Wozu" to program motoryzacyjny, który nie tylko zabiera widzów w emocjonującą podróż po świecie samochodów, ale także otwiera drzwi do niezwykłych historii ludzi związanych z tą pasją.

Fogo Unia Leszno - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

Fogo Unia Leszno - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

Z lekkim opóźnieniem, bo o godzinie 18.15 ma rozpocząć się mecz pomiędzy Fogo Unią Leszno, a Orlen Oil Motorem Lublin. Czy osłabieni gospodarze będą w stanie nawiązać walkę z będącymi w koncertowej formie "Koziołkami"?

Rolkarze opanują Park Ludowy
25 maja 2024, 11:00

Rolkarze opanują Park Ludowy

Wspólny przejazd alejkami Parku Ludowego, nauka jazdy z instruktorem, pokazy oraz konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z przygotowanych na sobotę (25 maj) atrakcji w ramach wydarzenia – Pierwszy Freeride – Lublin na rolkach.

Spośród 34 rywalizujących zespołów, tylko jeden najlepiej ratuje życie
foto/wideo
galeria
film

Rywalizowały 34 zespoły, ale tylko jeden najlepiej ratuje życie

Za nami X Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Udział wzięły drużyny z całej Polski, ale tylko jedna może poszczycić się tym, że najlepiej ratuje ludzkie życie.

Na lekarza: Nowa metoda oszustów

Na lekarza: Nowa metoda oszustów

W ostatnim czasie złodzieje znów wyłudzili duże sumy pieniędzy od starszych osób. Dwie seniorki straciły wszystkie oszczędności. Jedna przez strach o syna, druga przez… zakochanie

Lekarz pogotowia stwierdził zgon

Nieszczęście na przystanku

85-letnia kobieta zasłabła na przystanku MPK przy ulicy Diamentowej. Niestety nie udało się jej uratować.

ilustracyjne

8-letek wjechał w latarnię. Na pomoc rzucił się policjant

Mocno poturbował się 8-latek, który wpadł rowerem w latarnię

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Tak bawią się Bronowice (zdjęcia). Wieczorem zagrają gwiazdy disco polo. Wstęp wolny!
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Tak bawią się Bronowice (zdjęcia). Wieczorem zagrają gwiazdy disco polo. Wstęp wolny!

Dzisiaj Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice, jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście obchodzi 25. urodziny. Z okazji srebrnego jubileuszu w ramach Bronowickich Kulturaliów Stowarzyszenie organizuje VII Wojewódzką Gala dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Niepełnosprawnościami. Pierwsza część wydarzenia – występy artystyczne dzieci i młodzieży z bronowickich placówek szkolno-oświatowych już za nami. W drugiej popołudniowej części gali na scenie zobaczymy m.in. lubelskich utalentowanych, młodych artystów, uczestników The Voice Kids - Gracjanę Górkę oraz Maksa Belniaka, a także znane i lubiane w całym kraju gwiazdy disco polo, zespoły Playboys i DEFIS. Początek koncertów o godz. 17:30. Wstęp wolny.

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy
LUBLIN

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy

Od soboty 25 maja do wtorku 28 maja w Lublinie zamknięty zostanie plac Zamkowy. Nie będzie tam można ani wjechać ani zaparkować. Utrudnienia dotyczyć będą także innych ulic w okolicy Starego Miasta.

Młodzież do rolnictwa się nie garnie

Młodzież do rolnictwa się nie garnie

Mimo trudności, problemów demograficznych i niewielkiego zainteresowania zawodami rolniczymi wśród młodzieży, Zespół Szkół Agrobiznesu im. Macieja Rataja w Klementowicach z gminie Kurów - wciąż funkcjonuje, nieprzerwanie od 1940 roku. Kształci Polaków i obcokrajowców.

Puławy dzisiaj i 20 lat temu. Tak zmieniło się miasto
galeria

Puławy dzisiaj i 20 lat temu. Tak zmieniło się miasto

Nowe drogi, budynki użyteczności publicznej, boiska, hipermarkety - ostatnie 20 lat dla Puław to okres rozwoju w wielu obszarach. Zmiany, jakie zachodziły w tym czasie, uwieczniano na zdjęciach lotniczych i satelitarnych.

właścicielka pracowni krawieckiej

Jak założyć konto firmowe na Amazon? Poradnik

Amazon jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych platform e-commerce na świecie. Dla wielu firm, zarówno tych małych, jak i dużych, obecność na Amazonie to klucz do sukcesu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty