Czy jeśli Ukrainka, to zawsze sprzątaczka? Jakim językiem mówią o migrantach polskie media? Czy istnieje obraz migrantów, który nie powielałby stereotypów? O roli mediów w budowaniu obrazu migrantów, w szczególności kobiet-migrantek - o tym wszystkim będzie można posłuchać już w poniedziałek 26 stycznia o godz. 18 w Chatce Żaka.
- Lublin jest idealnym miejscem to zainicjowania ogólnopolskiej debaty na ten temat. Po pierwsze - mieszka tu wiele migrantek i migrantów, zarówno zarobkowych, jak i tych, którzy przyjeżdżają tu na studia. Po drugie - działania takich organizacji jak lubelski Homo Faber, wnoszą istotne pytania do debaty publicznej: w jaki sposób przygotowywać polskie władze, służby i samo społeczeństwo do otwierania się na potrzeby ludzi, którzy z własnej woli lub z przymusu musieli opuścić swój kraj i budować życie w Polsce. Chcemy poprowadzenia tej debaty, szukając odpowiedzi na pytania: w jaki sposób portretowani są emigranci w europejskich mediach? Jaki ma to wpływ na ich postrzeganie? Jak w związku z tym widzimy Europę i jaką chcemy ją widzieć w przyszłości? I wreszcie: jakie perspektywy mają przed sobą migranci, którymi kiedyś możemy zostać i my sami? - przekonuje Borodaj.
W spotkaniu wezmą udział: dr Agnieszka Graff - pisarka, tłumaczka i wykładowczyni związana z ruchem feministycznym, autorka m.in. książki "Świat bez kobiet”; Anna Dąbrowska - prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, Felipe Gonzales Gil z hiszpańskiego kolektywu Zemos98; dr hab. Michał Bilewicz, psycholog i koordynator Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marina Hulia - Rosjanka z Czerkasów na Ukrainie, działająca w koalicji "Powrót do wolności”, zajmującej się pomocą więźniom i czeczeńskim dzieciom. Dyskusję poprowadzi Witold Szabłowski, wielokrotnie nagradzany dziennikarz i pisarz.