Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 sierpnia 2016 r.
15:08

Jakie problemy mają piesi w Lublinie? Ratusz chce się dowiedzieć

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Dzikie przejście przez tory w rejonie ul. Betonowej
Dzikie przejście przez tory w rejonie ul. Betonowej

Receptą na miasto przyjazne pieszym ma być zamówiony przez Ratusz dokument, do którego od wczoraj można zgłaszać uwagi. Urząd wie, że za dokument zapłaci 63 tys. zł, ale nie wie, czy wdroży proponowane w nim rozwiązania. Zwłaszcza te dotąd u nas nieznane

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że piesi w wielu miejscach mają w Lublinie pod górkę łatwo się przekonać wyruszając na długi spacer. O krok dalej poszli miejscy urzędnicy: o problemy pieszych i metody ich rozwiązania spytali warszawską firmę TransEko. Efektem jej pracy jest wstępna wersja dokumentu, którą od wczoraj każdy może oceniać i słać uwagi wprost do autorów (biuro@transeko.pl).

>>> Otwórz dokument (PDF)

– Konsultacje potrwają do 15 października – informuje Aleksander Wiącek, asystent prezydenta miasta ds. polityki rowerowej i pieszej.

Korytarze i przejścia

Dokument wskazuje szereg problemów wraz z przykładami. To chodniki wytyczone tak, że lepiej iść ścieżką (np. od Zwycięskiej do galerii handlowej), słabe dojścia do przystanków, zastawione autami chodniki, złe odśnieżanie, ogrodzone osiedla, za mało zebr, czy brudne przejścia podziemne, do których prowadzą tylko schody (pod Łęczyńską).

Są również miejsca, gdzie przy jezdni brak chodnika (np. Orkana), potrzeba też dłuższych połączeń pieszych, np. z Tatar na Stare Miasto, choć trasa wzdłuż Czechówki miałaby tylko 2 km.
Doliny Czechówki i Czerniejówki wskazywane są jako niewykorzystane korytarze piesze. TransEko wytyka też słabe zagospodarowanie wąwozów z wydeptanymi ścieżkami.

Przez tory na dziko

Barierą stają się nie tylko szerokie arterie (np. al. Solidarności w rejonie wiaduktu), ale też tory kolejowe. Jak kanion rozdzielają Nowy Świat i Krochmalną, gdzie na wysokości Betonowej piesi przebiegają wbrew przepisom przez tory. Tak samo jest na Czubach, z których ciężko dotrzeć do lasu nie łamiąc przepisów. Chociaż przejść przez tory jest tu sporo, to wszystkie są dzikie i można tu dostać mandat. – Nie ma tu legalnego przejścia – potwierdza Piotr Stefaniuk z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i odsyła aż... pod most przy Janowskiej.

Przyglądając się detalom autorzy z TransEko wytknęli więcej błędów. Krawężniki bywają fatalne, w pewnych miejscach brakuje ławek i siada się na czymkolwiek, albo ścieżki rowerowe są za słabo oddzielone od chodników. Wisienką na tym torcie może być ażurowa kładka nad ul. Filaretów, która jest pułapką dla pań na szpilkach. Do tego dochodzi jeszcze problem bezpieczeństwa. 

Orkana. Chodnik jest, ale po drugiej stronie ulicy

Giną w biały dzień

Piesi stanowią w Lublinie (dane z ostatnich 5 lat) 38 proc. ofiar wypadków drogowych, ale ich sprawcami są głównie (84 proc.) kierowcy. O wypadek z udziałem pieszego najłatwiej na dużej, szerokiej arterii, w biały dzień, zwłaszcza w poniedziałek lub wtorek. Co gorsza, w zeszłym roku wśród ofiar wypadków piesi stanowili już 42 proc.

Na znaczącą redukcję tych liczb, zdaniem TransEko miastu powinno wystarczyć pięć lat. To jeden z punktów w spisanym przez firmę planie działań, które zdaniem zewnętrznych doradców powinien wdrożyć Ratusz.

Wśród innych działań jest zaplanowane na dwa lata porządkowanie śródmiejskich chodników tak, by nie były za wąskie i zatarasowane. Również w dwa lata na Podzamczu i Czwartku miałby być wprowadzony pilotażowy program przystosowania przestrzeni dla osób z dysfunkcją wzroku. Tyle samo miałaby zająć organizacja węzłów przesiadkowych w śródmieściu. Natomiast pięć lat firma daje miastu na budowę brakujących połączeń pieszych, także między osiedlami.

Mysie uszy i antyzatoki

Firma TransEko wypisała też Ratuszowi receptę na to, jak kształtować miasto by chodziło się po nim łatwo i bezpiecznie. Na recepcie tej jest między innymi nieoczywista w Lublinie oczywistość jak stawianie ławek i koszy na śmieci nie na chodnikach, ale obok nich, rezygnacja z parkowania na chodnikach czy też apel by nie stawiać za dużo sygnalizacji. Jednak są tu również propozycje, których Lublin jeszcze nie widział.

Jedna z tych nowinek to „uszy Myszki Miki”, za którą to nazwą kryje się zwężanie wjazdów na skrzyżowanie, co wymusza wolniejszą jazdę, a pieszym skraca przejście przez jezdnię. Podobne zwężenia mogłyby się pojawiać też poza skrzyżowaniami, włącznie z najbardziej radykalną formą, czyli wymuszeniem ruchu wahadłowego.

Wśród propozycji jest też zakrzywianie toru jazdy przed przejściem oraz antyzatoki przystankowe. Co to takiego? Zwykła zatoka wchodzi w chodnik, w antyzatoce jest odwrotnie: peron dla pasażerów wcina się w jezdnię, chodnik nie jest zwężany, zaś autobus staje na jezdni.

Filaretów. Nawierzchnia kładki nie sprzyja szpilkom

Kroki i decyzje

Czy miasto rzeczywiście sięgnie po takie nowinki? – Do pewnych rozwiązań trzeba się przyzwyczajać – odpowiada Wiącek. Wskazuje, że nikogo w Lublinie nie dziwią już wyniesione przejścia dla pieszych, choć jakiś czas temu i one były czymś nowym.

Jeszcze w tym roku gotowa ma być ostateczna wersja dokumentu, na który miasto wyda 63 tys. zł. Jak go wykorzysta? To pytanie zadawaliśmy wczoraj. Dociekaliśmy, czy pewne rozwiązania miasto uzna za obowiązujące i czy prezydent wyda zarządzenie ustalające wymogi np. co do nowych chodników, tak jak kilka lat temu wydane było zarządzenie odnośnie ścieżek rowerowych (zakazano tras z kostki). Konkretnej deklaracji nie usłyszeliśmy. – Decyzji jeszcze nie ma – mówi Wiącek.

Narutowicza. Przystanek przyjazny niewidomym
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?
SONDA
film

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?

Komisja wybrała 10 utworów, które wybrzmią podczas finału polskich kwalifikacji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. W walentynki dowiemy się, kto pojedzie do Szwajcarii i będzie reprezentować Polskę na eurowizyjnej scenie.

Chernobylite 2: Exclusion Zone
PROMIENIOWANIE
film

Chernobylite 2: Exclusion Zone. Co zobaczymy w Czarnobylu? (wideo)

Przy pierwszej części się sprawdziło. Polskie studiu The Farm 51 pracuje przy grze Chernobylite 2: Exclusion Zone i potrzebuje wsparcia. Stąd kampania na Kickstarterze.

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę
NA KORCIE

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę

Pora na drugi mecz na Australian Open dla Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Tym razem polscy kibice nie dość, że będą musieli „zarwać noc” by oglądać polskich tenisistów na żywo, to dodatkowo będą musieli dokonać wyboru, które spotkanie oglądać

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy
NA GORĄCYM UCZYNKU

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy

Dwóch mężczyzn próbowało ukraść kawę w sklepie na Kalinowszczyźnie. Na ich nieszczęście, w tym samym czasie zakupy robił tam policjant.

Jesse Eisenberg i Kieran Culkin na planie filmu Prawdziwy Ból
DO ZOBACZENIA
film

Prawdziwy ból: Premiera online już za chwilę (wideo)

Były zdjęcia w Lublinie i Krasnymstawie, były świetne recenzje, są nagrody i nominacje. Czas na premierę w streamingu. Kiedy i gdzie obejrzymy Prawdziwy Ból?

Aukcja Pride of Poland w 2024

Promują konie w Paryżu i szukają firmy eventowej. Już szykują się na aukcję Pride of Poland

Do wydarzenia jeszcze wiele miesięcy, ale przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim już ruszyły. Stadnina szuka firmy eventowej, która zorganizuje techniczne zaplecze dla 2 tys. gości podczas sierpniowej imprezy.

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty