Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 sierpnia 2016 r.
15:08

Jakie problemy mają piesi w Lublinie? Ratusz chce się dowiedzieć

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Dzikie przejście przez tory w rejonie ul. Betonowej
Dzikie przejście przez tory w rejonie ul. Betonowej

Receptą na miasto przyjazne pieszym ma być zamówiony przez Ratusz dokument, do którego od wczoraj można zgłaszać uwagi. Urząd wie, że za dokument zapłaci 63 tys. zł, ale nie wie, czy wdroży proponowane w nim rozwiązania. Zwłaszcza te dotąd u nas nieznane

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że piesi w wielu miejscach mają w Lublinie pod górkę łatwo się przekonać wyruszając na długi spacer. O krok dalej poszli miejscy urzędnicy: o problemy pieszych i metody ich rozwiązania spytali warszawską firmę TransEko. Efektem jej pracy jest wstępna wersja dokumentu, którą od wczoraj każdy może oceniać i słać uwagi wprost do autorów (biuro@transeko.pl).

>>> Otwórz dokument (PDF)

– Konsultacje potrwają do 15 października – informuje Aleksander Wiącek, asystent prezydenta miasta ds. polityki rowerowej i pieszej.

Korytarze i przejścia

Dokument wskazuje szereg problemów wraz z przykładami. To chodniki wytyczone tak, że lepiej iść ścieżką (np. od Zwycięskiej do galerii handlowej), słabe dojścia do przystanków, zastawione autami chodniki, złe odśnieżanie, ogrodzone osiedla, za mało zebr, czy brudne przejścia podziemne, do których prowadzą tylko schody (pod Łęczyńską).

Są również miejsca, gdzie przy jezdni brak chodnika (np. Orkana), potrzeba też dłuższych połączeń pieszych, np. z Tatar na Stare Miasto, choć trasa wzdłuż Czechówki miałaby tylko 2 km.
Doliny Czechówki i Czerniejówki wskazywane są jako niewykorzystane korytarze piesze. TransEko wytyka też słabe zagospodarowanie wąwozów z wydeptanymi ścieżkami.

Przez tory na dziko

Barierą stają się nie tylko szerokie arterie (np. al. Solidarności w rejonie wiaduktu), ale też tory kolejowe. Jak kanion rozdzielają Nowy Świat i Krochmalną, gdzie na wysokości Betonowej piesi przebiegają wbrew przepisom przez tory. Tak samo jest na Czubach, z których ciężko dotrzeć do lasu nie łamiąc przepisów. Chociaż przejść przez tory jest tu sporo, to wszystkie są dzikie i można tu dostać mandat. – Nie ma tu legalnego przejścia – potwierdza Piotr Stefaniuk z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i odsyła aż... pod most przy Janowskiej.

Przyglądając się detalom autorzy z TransEko wytknęli więcej błędów. Krawężniki bywają fatalne, w pewnych miejscach brakuje ławek i siada się na czymkolwiek, albo ścieżki rowerowe są za słabo oddzielone od chodników. Wisienką na tym torcie może być ażurowa kładka nad ul. Filaretów, która jest pułapką dla pań na szpilkach. Do tego dochodzi jeszcze problem bezpieczeństwa. 

Orkana. Chodnik jest, ale po drugiej stronie ulicy

Giną w biały dzień

Piesi stanowią w Lublinie (dane z ostatnich 5 lat) 38 proc. ofiar wypadków drogowych, ale ich sprawcami są głównie (84 proc.) kierowcy. O wypadek z udziałem pieszego najłatwiej na dużej, szerokiej arterii, w biały dzień, zwłaszcza w poniedziałek lub wtorek. Co gorsza, w zeszłym roku wśród ofiar wypadków piesi stanowili już 42 proc.

Na znaczącą redukcję tych liczb, zdaniem TransEko miastu powinno wystarczyć pięć lat. To jeden z punktów w spisanym przez firmę planie działań, które zdaniem zewnętrznych doradców powinien wdrożyć Ratusz.

Wśród innych działań jest zaplanowane na dwa lata porządkowanie śródmiejskich chodników tak, by nie były za wąskie i zatarasowane. Również w dwa lata na Podzamczu i Czwartku miałby być wprowadzony pilotażowy program przystosowania przestrzeni dla osób z dysfunkcją wzroku. Tyle samo miałaby zająć organizacja węzłów przesiadkowych w śródmieściu. Natomiast pięć lat firma daje miastu na budowę brakujących połączeń pieszych, także między osiedlami.

Mysie uszy i antyzatoki

Firma TransEko wypisała też Ratuszowi receptę na to, jak kształtować miasto by chodziło się po nim łatwo i bezpiecznie. Na recepcie tej jest między innymi nieoczywista w Lublinie oczywistość jak stawianie ławek i koszy na śmieci nie na chodnikach, ale obok nich, rezygnacja z parkowania na chodnikach czy też apel by nie stawiać za dużo sygnalizacji. Jednak są tu również propozycje, których Lublin jeszcze nie widział.

Jedna z tych nowinek to „uszy Myszki Miki”, za którą to nazwą kryje się zwężanie wjazdów na skrzyżowanie, co wymusza wolniejszą jazdę, a pieszym skraca przejście przez jezdnię. Podobne zwężenia mogłyby się pojawiać też poza skrzyżowaniami, włącznie z najbardziej radykalną formą, czyli wymuszeniem ruchu wahadłowego.

Wśród propozycji jest też zakrzywianie toru jazdy przed przejściem oraz antyzatoki przystankowe. Co to takiego? Zwykła zatoka wchodzi w chodnik, w antyzatoce jest odwrotnie: peron dla pasażerów wcina się w jezdnię, chodnik nie jest zwężany, zaś autobus staje na jezdni.

Filaretów. Nawierzchnia kładki nie sprzyja szpilkom

Kroki i decyzje

Czy miasto rzeczywiście sięgnie po takie nowinki? – Do pewnych rozwiązań trzeba się przyzwyczajać – odpowiada Wiącek. Wskazuje, że nikogo w Lublinie nie dziwią już wyniesione przejścia dla pieszych, choć jakiś czas temu i one były czymś nowym.

Jeszcze w tym roku gotowa ma być ostateczna wersja dokumentu, na który miasto wyda 63 tys. zł. Jak go wykorzysta? To pytanie zadawaliśmy wczoraj. Dociekaliśmy, czy pewne rozwiązania miasto uzna za obowiązujące i czy prezydent wyda zarządzenie ustalające wymogi np. co do nowych chodników, tak jak kilka lat temu wydane było zarządzenie odnośnie ścieżek rowerowych (zakazano tras z kostki). Konkretnej deklaracji nie usłyszeliśmy. – Decyzji jeszcze nie ma – mówi Wiącek.

Narutowicza. Przystanek przyjazny niewidomym
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty