W Lublinie jest ponad sto organizacji, którym można przekazywać 1 procent rocznego podatku. Ale lublinianie są hojni jedynie dla kilku z nich. Zdecydowana większość ciągle czeka na zastrzyk gotówki.
- W trzech pierwszych miesiącach tego roku lublinianie złożyli dopiero ok. 40 proc. zeznań, ale nieliczni zdecydowali się przekazać część podatku organizacjom pożytku publicznego - mówi Robert Sienkiel, naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie.
- Na razie jest kiepsko - żali się Dorota Łukasiewicz z Fundacji Fuga Mundi, która pomaga kilkuset osobom niepełnosprawnym z Lublina i okolic. - Organizujemy dla nich różnego rodzaju kursy czy wyjazdy integracyjne. A na to potrzeba pieniędzy. Dlatego wpłaty 1 procenta podatku są dla nas niezwykle ważne. Może w kwietniu będzie z tym trochę lepiej.
Liczą na to także w Bractwie Miłosierdzia im. św. Brata Alberta, które każdego dnia wydaje ponad 500 gorących posiłków najbiedniejszym mieszkańcom Lublina. - Ludzie mają różne preferencje - zaznacza Grzegorz Mazur z bractwa. - Jedni chcą wspierać bezdomnych. Inni wolą pomagać chorym dzieciom. Ale i jedni, i drudzy są ważni.
- Tyle że walka o środki jest trochę nierówna - dodaje Mazur. - Ludzie wybierają Caritas czy Hospicjum im. Małego Księcia. Bo ich reklamy widać na każdym kroku.
- Potrzebny jest pomysł i zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli - odpowiada Wojciech Kuszak z hospicjum. - Wbrew pozorom nasza kampania reklamowa nie kosztowała zbyt wiele. Większość reklam telewizyjnych i radiowych udało nam się nakręcić za symboliczną złotówkę. Podobnie jest z billboardami, na które miejsce użyczają nam zaprzyjaźnione firmy.
Kuszak podkreśla, że hospicjum nie przeprowadziłoby tak dużej kampanii gdyby nie pomoc zaprzyjaźnionych firm. - Ale fajnie, że nasze zaangażowanie przynosi efekty. I że lublinianie pamiętają o Małym Księciu. •
Jak odpisać 1 procent
• Oblicz kwotę, którą można przekazać i wpisz ją
do odpowiedniego pola w formularzu PIT.
• Wpłać pieniądze na konto organizacji i zachowaj dowód wpłaty.
• Zanieś lub wyślij formularz PIT do Urzędu Skarbowego.
Pełną listę organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronie internetowej: http://opp.ms.gov.pl.