Marcin Wieczorek został powołany w piątek na stanowisko prezesa Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Rada nadzorcza powołała też członka zarządu, którym został Paweł Bryda.
W czwartek rezygnację z pełnionej funkcji złożył Tomasz Małecki, dotychczasowy prezes LPNT, który szefował spółce należącej do Urzędu Marszałkowskiego od 2013 roku.
W piątek zebrała się powołana niedawno nowa rada nadzorcza, która wybrała nowy zarząd spółki.
Nowy prezes LPNT Marcin Wieczorek ma 45 lat. W swojej dotychczasowej karierze zawodowej był m.in. członkiem Społecznej Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Wojewodzie Lubelskim, Senackiej Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz wiceprezesem zarządu w firmie Elvita Centrum Medyczne Grupa PZU Zdrowie. Brał udział w innowacyjnym projekcie skoordynowanej rehabilitacji kardiologicznej po zawale serca na terenie województwa śląskiego.
– Pan Wieczorek posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu finansów, zarządzaniu firmą i kierowaniu zespołem. Jego atutami są także znajomość wielu branż, skuteczność w działaniu oraz doświadczenie w przeprowadzaniu projektów inwestycyjnych i restrukturyzacyjnych. Jestem przekonany, że doskonale poradzi sobie w nowej roli – wyjaśnia Bartosz Połuszejko przewodniczący Rady Nadzorczej LPNT.
Marcin Wieczorek zgodnie z informacją dostępną na stronie PiS jest sekretarzem Komitetu Terenowego partii w powiecie ryckim. W 2015 roku kandydował z 13. miejsca na liście PiS w wyborach do Sejmu. Mandatu nie zdobył.
Drugim członkiem zarządu parku został Paweł Bryda. Przez blisko 12 lat był pracownikiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdzie m.in. zajmował stanowisko Naczelnika Wydziału Monitoringu i Naczelnika Wydziału Handlu i Usług. Pełnił także funkcję prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Świętochłowicach. Od 2011 ro-ku jest wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
– Pan Bryda posiada bogate doświadczenie, które chcemy wykorzystać do współpracy z uczelniami m.in. pod kątem pomocy w komercjalizacji wynalazków lubelskich naukowców – podkreśla Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa.
Jednym z pierwszych zadań postawionych nowemu zarządowi będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
– Lubelski Park Naukowo-Technologiczny powstał w 2005 roku. Miał być miejscem, gdzie narodzi się „lubelska Nokia”. Nic takiego przez lata nie nastąpiło. Spółka, która dziś głównie wspiera start-upy od kilku lat generuje spore długi, dlatego zarząd zdecydował się sprawdzić jak park był zarządzany i jak wygląda jego aktualna sytuacja finansowa. Przyjrzymy się m.in. pięciomilionowej dotacji, którą w 2015 roku władze spółki otrzymały na rozbudowę parku, która jednak nie nastąpiła – dodaje Bartosz Połuszejko, przewodniczący RN LPNT.
Nowe władze parku zamierzają się przyjrzeć finansom spółki. Zdaniem Bartosza Połuszejko, przewodniczącego Rady Nadzorczej LPNT, spółce nigdy nie udało się powołać do życia „lubelskiej Nokii”, a wspierając lubelskie start-upy, od kilku lat generuje spore długi. – Przyjrzymy się m.in. pięciomilionowej dotacji, którą w 2015 roku władze spółki otrzymały na rozbudowę parku, która nie nastąpiła – zapowiada.