Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2021 r.
6:37

Karnawał jak Wielki Post, bez hucznych wesel i studniówek. Za to liczba ślubów nie maleje

Angelika Słotwińska i Marcin Magier pobrali się 2 stycznia. Wesela nie było
Angelika Słotwińska i Marcin Magier pobrali się 2 stycznia. Wesela nie było (fot. Archiwum prywatne)

Nie było Sylwestra ani balów karnawałowych. Nie było hucznych wesel ani studniówek. Właściciele domów weselnych mówią wprost: tegoroczny karnawał przypominał Wielki Post

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Gdyby to był normalny, nieepidemiczny rok mielibyśmy pewnie Andrzejki w dwóch terminach, Sylwester, karnawał. Styczeń był też tradycyjnie dobrym miesiącem, bo były chrzciny i sporo imprez rodzinnych – wylicza Konrad Krupski, właściciel Domu Weselnego Rozmaryn. – W tym roku nie było nic. Cały czas jesteśmy zamknięci. Stoimy w miejscu i czekamy na podanie terminu, w którym znów będziemy mogli działać. Mamy dość tej sytuacji. Liczymy na to, że w kwietniu, po świętach, będziemy mogli wrócić do normalnego działania.

Wielu właścicieli domów weselnych i hoteli o swojej sytuacji rozmawiać nie chce.

– Proszę zrozumieć. Ja już jestem w takim stanie, że nawet mówić mi się nie chce – słyszę od właściciela jednego z domów weselnych na północ od Lublina.

– W karnawał nie robiliśmy nic. To przypominało Wielki Post – to anonimowy komentarz z domu weselnego na południe od stolicy województwa. – Proszę nie używać nazwy lokalu, bo nie wiem, jak to dalej będzie. Poważnie zastanawiam się nad sprzedażą, ale zanim decyzja nie zapadnie, nie chciałbym odstraszać potencjalnie zainteresowanych zarezerwowaniem jakiegoś terminu wiosenno-letniego. Chociaż jak na razie żadnych rezerwacji jeszcze nie mam – dodaje.

Jest tak choć liczba ślubów zawieranych w trakcie epidemii nie maleje. Od początku grudnia 2019 do końca lutego 2020, czyli tuż przed nadejściem epidemii, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Lublinie udzielono 198 ślubów. W ciągu trzech tych samych miesięcy rok później – 187.

– Najwięcej rezygnacji i zmian terminów odnotowaliśmy wiosną ubiegłego roku, za to jesienią, mimo obostrzeń, mieliśmy ich bardzo dużo, bo oprócz tych zaplanowanych wcześniej, doszły także te przełożone z początku epidemii – tłumaczy Andrzej Marciniak, dyrektor USC w Lublinie. – Teraz będziemy mieli chwilę odpoczynku, a od kwietnia przez miesiące letnie mamy już 100 procent zajętych miejsc.

Nie oznacza to jednak, że planujący ślub planują też wesele.

– Ślub braliśmy 2 stycznia. O weselu nawet nie myśleliśmy – przyznaje Marcin Magier, radny Świdnika i dodaje, że najważniejszym zadaniem było znalezienie największego kościoła w mieście, by zmieściło się w nim możliwie jak najwięcej osób. – Łącznie w uroczystości – wraz z nami, księżmi, kwartetem smyczkowym i fotografem – wzięły udział 54 osoby. Po uroczystości nasi goście rozjechali się, a my wraz ze świadkami i zaprzyjaźnionym księdzem wróciliśmy do domu, gdzie zjedliśmy obiad zamówiony na wynos z restauracji.

Magier przyznaje, że para od początku chciała zrobić kameralną uroczystość dla najbliższych, dlatego pandemia aż tak bardzo nie pokrzyżowała im planów. Zaraz po ślubie myśleli o zorganizowaniu wesela, gdy będzie to już możliwe.

– Ale teraz już chyba wszyscy przyzwyczaili się do tego, że jesteśmy małżeństwem i chyba się powstrzymamy – mówi. – Będziemy za to chcieli zorganizować jakiś większy obiad z dziadkami i resztą rodziny.

Nie wszyscy rezygnują jednak z większych wesel. O tym, że takie imprezy odbywają się „po cichu”, dowiedzieliśmy się pod koniec stycznia, gdy po takim spotkaniu zmarł jeden z bawiących się na przyjęciu gości.

– Trwa postępowanie wyjaśniające w tej sprawie – mówi Katarzyna Wnuk, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty