Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 marca 2018 r.
19:03

Sto lat temu w Lublinie. Kelnerzy protestują, dorożkarze płacą

(fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie)

W marcu 1918 roku Lublin znajdował się pod zaborem austriackim. Jedną z głównych gazet w mieście był Głos Lubelski, czyli pismo lubelskiej Narodowej Demokracji. Dziennik reklamował się jako „największe, najpoczytniejsze i najtańsze z pism prowincyonalnych w Królestwie Polskim”. O czym pisali dziennikarze?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Narodowe nastroje można było wyczuć w linii ideowej gazety. „Popierajmy handel i przemysł polski” - to jedna z sentencji umieszczonych na łamach Głosu. „Duch narodu żyje. Naród, który ma odwagę stanąć na wysokości swojego zadania jest niezwyciężony” pisali w wydaniu z 14 marca.

Dziennikarze angażowali się we wspieranie Polaków mieszkających na Kresach. Opublikowali listę instytucji i osób, które złożyły na ten cel ofiary. „Związek Gorzelników złożył 5 tysięcy koron, jego pracownicy 175. Zygmunt Wierzbicki z Horodła wpłacił 100 koron na działanie Straży Kresowej” - czytamy.

Właściciel baru kontra kuchmistrze

Lublinianie zmagali się ze swoimi problemami, walczyli między innymi o poprawę warunków pracy. Zrzeszenie kelnerów i kuchmistrzów „wystąpiło z szeregiem żądań dążących do podniesienia poczucia godności ludzkiej”.

„Zarząd związku załatwił zatarg z przedstawicielami właścicieli i uzyskał cały szereg zatwierdzonych i zaakceptowanych reform. Umowa miała być przez obie strony solennie przestrzegana. Tymczasem właściciel baru przy ulicy Kapucyńskiej p. Piotrowski wyłamał się z nakazu zrzeszenia właścicieli restauracyi, cukierni i kwiaciarni i zlekceważył najżywotniejsze interesy pracowników” - czytamy w apelu „do ogółu społeczeństwa w Lublinie”. Właściciel baru miał powiedzieć, że nie interesują go oczekiwania pracowników. - „Zaznaczyć przy tym trzeba, że warunki pracy u p. Piotrowskiego są najgorsze, traktowanie pracowników okropne”.

Wybuch

W zupełnie inny sposób, aniżeli dzisiaj, opisywano ludzkie nieszczęścia:
„W dniu 21 marca o godz. 7-ej milicyant nr 188 zawiadomił Pogotowie Ratunkowe, że w sklepie w domu Nr 12 przy ulicy Ś-to Duskiej w Lublinie nastąpił wybuch rezerwuaru z gazoliną. Lekarz pogotowia, po przybyciu na miejsce zastał 25-letniego Lejbę Lichta z raną cztero centymetrową na czole, spowodowaną wybuchem przy pompowaniu powietrza do rezerwuaru lampy gazolinowej. L.L. oprócz rany doznał wstrząśnienia mózgu. Po udzieleniu pierwszej pomocy na miejscu, ofiarę wypadku przewieziono na kurację do szpitala wojskowego - relacjonowali dziennikarze.

Prezydent ostrzega

W mieście panował świerzb koni. 14 marca gazeta opublikowała obwieszczenie ówczesnego prezydenta Lublina, Wacława Bajkowskiego, który wezwał właścicieli, aby zgłaszali takie przypadki do Biura Weterynaryjnego Magistratu. „Ci spośród właścicieli koni świerzbowych, którzy nie zastosują się do przepisu, zostaną ukarani grzywną w sypkości 500 koron” - ostrzegał prezydent.
Gazeta poruszyła też problem dorożkarzy, którzy nie przestrzegali przepisów, między innymi pozostawiają dorożki bez dozoru. Kilkanaście osób zostało ukaranych grzywną w wysokości 10 koron.

Wódka czysta bez odoru

Co ciekawe, w tamtym czasie na pierwszych stronach reklamowano wódkę. Polecano między innymi „Lepszą naszą”, czyli „wódkę czystą bez odoru”.
Z kolei Wódkę kielecką reklamowano jako niezrównanej dobroci. „Najlepsze drożdże lubelskie” produkowała fabryka Wrzodaka i Barciszewskiego (ul. Ś-toduska w Mleczarni Zdrowie).
Administracja gazety pośredniczyła w znalezieniu lokalu dla jednego z banku. Oferty można było składać w siedzibie redakcji przy ulicy Kościuszki. W Agenturze Rybnej Rolniczej można było z kolei kupić „zarybek karpia”.

Tancerka bosonóżka

A co się działo w życiu kulturalnym miasta? W Teatrze Świetlnym Oaza wystawiano choćby „Marzenia nocy”, czyli „zajmujący dramat ze słynną tancerką bosonóżką Olgą Desmond w roli tytułowej”.
16 marca w Sali Resury Kupieckiej lublinianie mogli wysłuchać Powszechnych Wykładów Wszechnicy Politechniki Lwowskiej.

Rekolekcje dla robotników

Wielkanoc w 1918 roku wypadała 31 marca. Tego dnia gazeta się nie ukazała, podobnie jak w Poniedziałek Wielkanocny. Trzeba przypomnieć, że „Głos Lubelski” w tamtym okresie ukazywał się przez cały tydzień - także w niedzielę.

W Wielką Sobotę na pierwszej stronie Głosu Lubelskiego pojawiła się ilustracja Ostatniej Wieczerzy, kiedy Chrystus umył nogi apostołów. „Zmartwychwstał Pan! Ten, który w serce swoje ból całego świata. Ten, który miłością swą obdzielił wszystkich i miłość tę życiem i męką przypłacił - zmartwychwstał. Poprzez tajemnicę śmierci, poprzez ciemnię grobu przeszedł, dał świadectwo wieczystej Prawdzie (…). Zwycięzca choć zbezczeszczony, Król - choć poniżony, Bóg - a jednak śmierć na krzyżu poniósł. Zakon jego wyryty jest w sercach ludzkości. Zmartwychwstał! Hosanna!” - czytamy na pierwszej stronie Głosu Lubelskiego.

Wcześniej dziennikarze zachęcali robotników do udziału w rekolekcjach, które od 22 do 24 marca trwały w kościele po Dernadyńskim. Zakończyły się wspólną komunią i nauką.

Frontowe wieści

Doniesieniom z miasta poświęcano jednak dalsze strony. Pierwsze przeznaczone były na informacje z frontu wojennego. Dziennikarze wspominali nawet o polityce Japonii i sytuacji na Dalekim Wschodzie.
„Imperialistyczna polityka Japonii zwraca się teraz wprost na Zachód” - oceniali wówczas redaktorzy. „Od wschodu Reims wtargnęły zaś wojska Heskie do zburzonej fortecy Pompello” - brzmiał z kolei jeden z europejskich meldunków.

Wykorzystałem wydania „Głosu Lubelskiego” znajdujące się w Czytelni Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Pozostałe informacje

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Wesele w SERCU
foto
galeria

Wesele w SERCU

To było najbardziej nietypowe wesele w klubie SERCE, a to dlatego ponieważ DJ Bossy postanowił zmienić stan cywilny. Powiedział zdecydowane "Nie" imprezowemu życiu. Z tej okazji zapłakane fanki, jak też koledzy i koleżanki zorganizowali młodej parze imprezę, jakiej SERCE nie widziało, czyli wesele na całego. Były oczepiny, był tort, był ksiądz i co ważnej największe weselne hity. Zobaczcie, co się działo.

Marcin Stromecki (z piłką) w sobotę otworzył wynik meczu pomiędzy Wisłą, a rezerwami Korony

Wisła Puławy kończy intensywny tydzień wygraną z rezerwami Korony Kielce

Po środowym remisie z Bronią Radom w sobotę Wisła Puławy rozegrała kolejny mecze kontrolny. Tym razem podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zmierzyli się u siebie z rezerwami Korony Kielce i zapisali na swoje konto zwycięstwo

Avia nie miała litości dla ligowego rywala i rozbiła Lewart aż 5:0

Pracowita sobota Avii Świdnik. Remis ze Stalą Kraśnik i pogrom w meczu z Lewartem

Avia rozegrała w sobotę dwa sparingi. Najpierw w mocno eksperymentalnym składzie zremisowała z czwartoligową Stalą Kraśnik 1:1. Niedługo później żółto-niebiescy rozbili ligowego rywala – Lewart Lubartów aż 5:0. Co ciekawe, cztery gole padły jednak między 70, a 87 minutą spotkania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty