Około 300 kupców zjechało do Lublina na Jarmark Jagielloński. Na kramach stojących na Starym Mieście można kupić m.in. chleb, ser i tradycyjne wędliny.
Spotkanie Wschodu i Zachodu
Dzięki położeniu geograficznemu Lublin wkrótce zamienił się w znakomicie prosperujący ośrodek międzynarodowego handlu. Tutejsze jarmarki w XV i XVI wieku były największe w całej Rzeczypospolitej. Przybywali kupcy ze wszystkich stron świata. Z Litwy i Moskwy przywożono głównie futra i wosk, z zachodu sukna i wyroby metalowe. Tędy płynął strumień win węgierskich i greckich, transporty tkanin wschodnich, korzeni, miedzi, siarki, ołowiu, broni siecznej.
Jarmarki były wydarzeniami nie tylko handlowymi. Rynek na czas targu zamieniał się w centrum życia kulturalnego i społecznego. Obok straganów występowali uliczni artyści - muzykanci, kuglarze, klauni.
Do tej tradycji nawiązują organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego. Chcą, by nasze miasto w XXI wieku było miejscem wielkiej cyklicznej imprezy handlowo-historyczno-artystycznej. Miejscem spotkania Wschodu i Zachodu. Miejscem wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie. Mają ambicje przebicia rozmachem Jarmarku Dominikańskiego.
Pierwsza edycja lubelskiej imprezy jeszcze nie może się nawet równać rozmiarem z gdańską. Tam jest co roku ok. 1300 stoisk, u nas ok. 300. Ale klimat jest podobny. Na staromiejskich ulicach stoją stragany z wyrobami wikliniarskimi, kowalskimi, garncarskimi, rymarskimi, hafciarskimi. Są stoiska zabawkarskie, pszczelarskie, rzeźbiarskie. Przechodniów zabawiają szczudlarze, hecarze, trefnisie.
Są też koncerty, spektakle, widowiska, akcje historyczno-rozrywkowe. Erupcja takich wydarzeń nastąpi w ten weekend. Bardzo ciekawie zapowiada się piątkowy koncert Federacji z białoruskimi i ukraińskimi gośćmi na placu po Farze.
Jutro na jarmarku
Ok. godz. 21 z placu Zamkowego wyruszy w kierunku Rynku barwny korowód upamiętniający przybycie do Lublina w 1386 roku wielkiego księcia litewskiego i obwołanie go królem Polski przez rycerstwo przybyłe na zjazd z całego kraju.
W sobotę o 11 na błoniach pod zamkiem zaaranżowane zostanie słowiańskie grodzisko. Przez dwa dni będą się tam odbywały pokazy historyczne i turnieje rycerskie.
Na popołudnia zaplanowano występy artystów folkowych z kraju i zagranicy na placu po Farze. W sobotę o 21.30 na placu Zamkowym będzie można zobaczyć widowisko historyczne Teatru Voskresinnia ze Lwowa.
•Szczegółowy program jarmarku na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl