W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.
Spastyczność to zaburzenie czuciowo-ruchowe, które polega na wzmożonym napięciu mięśni. To objaw, który towarzyszy wielu schorzeniom neurologicznym. Nowoczesny ośrodek zapewnia kompleksowe leczenie schorzeń u pacjentów w zaburzeniach neurologicznych, takich jak udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy mózgowe porażenie dziecięce.
Jak tłumaczą lekarze, do powstawania spastyczności dochodzi w wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego, czyli komórki nerwowej odpowiedzialnej za przewodzenie impulsów z układu nerwowego do mięśni, wzbudzając ich ruch. Powodem może być uszkodzenie zstępujących dróg ruchowych na poziomie kory ruchowej, pnia mózgu lub rdzenia kręgowego.
- […] Spastyczność to nie tylko problem medyczny, ale także ogromne wyzwanie dla codziennego funkcjonowania. Spastyczność wpływa na jakość życia i ogranicza mobilność. Bywa bardzo bolesna. Dotyczy ogromnej grupy chorych […] – mówił Michał Szabelski, dyrektor naczelny USK Nr 4 podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności.
Rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. Wojciech Załuska, dodał, że ośrodek odegra kluczową rolę w leczeniu skutków pandemii COVID-19, które doprowadziły do wzrostu uszkodzeń wielonarządowych i przypadków spastyczności.
Ośrodek działa na bazie Klinicznego Oddziału Rehabilitacji. Pacjenci mogą liczyć na wsparcie zespołu specjalistów z zakresu neurologii, ortopedii, fizjoterapii, psychologii i logopedii.
Zakres świadczeń wykonywanych w ośrodku:
- diagnostyka spastyczności (badania neurologiczne, obrazowe, funkcjonalne),
- leczenie farmakologiczne, w tym podawanie toksyny botulinowej oraz innych nowoczesnych leków,
- zabiegi chirurgiczne w przypadku, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne,
- indywidualnie dopasowane programy rehabilitacyjne z użyciem nowoczesnych urządzeń,
- wielospecjalistyczne konsultacje w zakresie ortopedii, neurologii oraz rehabilitacji,
- edukacja pacjentów, ich rodzin i opiekunów oraz szkolenia dla personelu medycznego
- Pamiętajmy, że nasza klinika, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie oraz Kliniczny Oddział Neurologii pod kierownictwem prof. Konrada Rejdaka prowadzą leczenie pacjentów ze spastycznością od lat dwutysięcznych. Gdy zaczynaliśmy, pan doktor Sławomir Zaborek podawał pierwsze iniekcje toksyny botulinowej. Wiele procedur, których nigdzie indziej w Polsce nie było stosowanych, wprowadzaliśmy jako pierwsi. Od lat kompleksowo leczymy rzesze pacjentów. Bardzo się cieszymy, że możemy to kontynuować w sposób usystematyzowany - wspomniała dr n. med. Karolina Turżańska, reprezentująca zespół medyczny nowego ośrodka.
Do leczeni w ośrodku mogą zostać zakwalifikowani pacjenci, u których wystąpiła: spastyczność w wyniku udarów mózgu (spastyczność kończyny górnej i dolnej), urazów czaszkowo-mózgowych, urazów rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego, dziecięcego porażenia mózgowego (zarówno u dzieci, jak i u dorosłych), zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, guza mózgu, innych chorób neurodegeneracyjnych, zawału serca oraz zapalenia otrzewnej.
Lubelski Ośrodek Spastyczności stawia na interdyscyplinarność i edukację. Planowane są szkolenia dla personelu medycznego oraz dalszy rozwój technologii diagnostycznych i terapeutycznych. Ośrodek będzie także miejscem badań naukowych nad nowoczesnymi metodami leczenia oraz miejscem nauki dla studentów.
Szacuje się, że problem spastyczności dotyczy około ponad 12 milionów ludzi na całym świecie i występuje aż u około 84 proc. pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. W przypadku udaru mózgu w ten sposób sprawność traci w Polsce 4,5 tysiąca osób rocznie.