Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2024 r.
18:50

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

Autor: Zdjęcie autora oprac. KAZ
Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności
Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności (fot. Łukasz Głaczkowski/USK4)

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spastyczność to zaburzenie czuciowo-ruchowe, które polega na wzmożonym napięciu mięśni. To objaw, który towarzyszy wielu schorzeniom neurologicznym. Nowoczesny ośrodek zapewnia kompleksowe leczenie schorzeń u pacjentów w zaburzeniach neurologicznych, takich jak udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy mózgowe porażenie dziecięce.

Jak tłumaczą lekarze, do powstawania spastyczności dochodzi w wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego, czyli komórki nerwowej odpowiedzialnej za przewodzenie impulsów z układu nerwowego do mięśni, wzbudzając ich ruch. Powodem może być uszkodzenie zstępujących dróg ruchowych na poziomie kory ruchowej, pnia mózgu lub rdzenia kręgowego.

- […] Spastyczność to nie tylko problem medyczny, ale także ogromne wyzwanie dla codziennego funkcjonowania. Spastyczność wpływa na jakość życia i ogranicza mobilność. Bywa bardzo bolesna. Dotyczy ogromnej grupy chorych […] – mówił Michał Szabelski, dyrektor naczelny USK Nr 4 podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności.

Rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. Wojciech Załuska, dodał, że ośrodek odegra kluczową rolę w leczeniu skutków pandemii COVID-19, które doprowadziły do wzrostu uszkodzeń wielonarządowych i przypadków spastyczności.

Ośrodek działa na bazie Klinicznego Oddziału Rehabilitacji. Pacjenci mogą liczyć na wsparcie zespołu specjalistów z zakresu neurologii, ortopedii, fizjoterapii, psychologii i logopedii.

Zakres świadczeń wykonywanych w ośrodku:

- diagnostyka spastyczności (badania neurologiczne, obrazowe, funkcjonalne),

- leczenie farmakologiczne, w tym podawanie toksyny botulinowej oraz innych nowoczesnych leków,

- zabiegi chirurgiczne w przypadku, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne,

- indywidualnie dopasowane programy rehabilitacyjne z użyciem nowoczesnych urządzeń,

- wielospecjalistyczne konsultacje w zakresie ortopedii, neurologii oraz rehabilitacji,

- edukacja pacjentów, ich rodzin i opiekunów oraz szkolenia dla personelu medycznego

- Pamiętajmy, że nasza klinika, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie oraz Kliniczny Oddział Neurologii pod kierownictwem prof. Konrada Rejdaka prowadzą leczenie pacjentów ze spastycznością od lat dwutysięcznych. Gdy zaczynaliśmy, pan doktor Sławomir Zaborek podawał pierwsze iniekcje toksyny botulinowej. Wiele procedur, których nigdzie indziej w Polsce nie było stosowanych, wprowadzaliśmy jako pierwsi. Od lat kompleksowo leczymy rzesze pacjentów. Bardzo się cieszymy, że możemy to kontynuować w sposób usystematyzowany - wspomniała dr n. med. Karolina Turżańska, reprezentująca zespół medyczny nowego ośrodka.

Do leczeni w ośrodku mogą zostać zakwalifikowani pacjenci, u których wystąpiła: spastyczność w wyniku udarów mózgu (spastyczność kończyny górnej i dolnej), urazów czaszkowo-mózgowych, urazów rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego, dziecięcego porażenia mózgowego (zarówno u dzieci, jak i u dorosłych), zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, guza mózgu, innych chorób neurodegeneracyjnych, zawału serca oraz zapalenia otrzewnej.

Lubelski Ośrodek Spastyczności stawia na interdyscyplinarność i edukację. Planowane są szkolenia dla personelu medycznego oraz dalszy rozwój technologii diagnostycznych i terapeutycznych. Ośrodek będzie także miejscem badań naukowych nad nowoczesnymi metodami leczenia oraz miejscem nauki dla studentów.

Szacuje się, że problem spastyczności dotyczy około ponad 12 milionów ludzi na całym świecie i występuje aż u około 84 proc. pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. W przypadku udaru mózgu w ten sposób sprawność traci w Polsce 4,5 tysiąca osób rocznie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie
WIDEO

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie

43-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego tak bardzo chciał uniknąć kontroli policyjnej, że ucieczkę przed radiowozem zakończył na słupie sygnalizacji świetlnej. Jak się okazało, miał powody do ucieczki.

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przypomina, że na terenie uczelni działa jadłodzielnia, gdzie można przynieść nadwyżki jedzenia. I choć w święta kampus będzie nieczynny, to dostęp do lodówki będzie możliwy.

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zakazujące fotografowania obiektów wojskowych oraz infrastruktury krytycznej bez wcześniejszego zezwolenia. Za złamanie zakazu grozi grzywna lub areszt.

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować
galeria

Tragedia na drodze. Życia 63-latki nie udało się uratować

W środowy wieczór doszło do tragicznego wypadku w powiecie łukowskim. Pomimo podjętych czynności życia jednej z uczestniczek wypadku nie udało się uratować.

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty