Podpowiadamy gdzie można się wybrać w piątek, 10 lipca.
WYDARZENIE
Słowobranie, godz. 12, Błonia pod Zamkiem, Lublin - Klub festiwalowy, wstęp wolny
Kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów PW, Rosji i Polski poświęconych kulturze i sztuce współczesnej. Zgromadzona literatura dostępna będzie do kupienia i/lub przeczytania na miejscu.
Spotkanie: Ormiańska Arka, godz. 16, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9, wstęp wolny
ORMIAŃSKA ARKA to dotknięcie niektórych aspektów współczesnej i XX wiecznej panoramy kultury i sztuki ormiańskiej w jej historyczno – społecznych uwarunkowaniach. Projekt składa się z cyklu działań prezentujących Armenię w obliczu zmian jakie zachodzą aktualnie w tym kraju. W roku 2015 przypada 100lecie ludobójstwa Ormian, co nadaje szczególny kontekst dyskusji na temat Armenii.
Opowieści Wschodniej Treści, godz. 19, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9, wstęp wolny
Baśnie, legendy i opowieści są bez wątpienia tym elementem kultury, który łączy wszystkich ludzi, bez względu na pochodzenie, wiek, wykształcenie. Zamknięte są w nich tradycje, ludowe przekazy i właściwa dla danej kultury symbolika. Dostarczają pierwszej wiedzy o świecie, uczą okazywania i rozumienia emocji, ale też wyciszają przed snem i przyklejają do powiek pozytywne obrazy. Podczas rodzinnych wieczorów opowieści opartych o inscenizowane baśnie pochodzące z Krajów Partnerstwa Wschodniego można będzie zanurzyć się we wschodniej wrażliwości i magicznych historiach charakterystycznych dla naszych sąsiadów.
Koncert: Warsaw Afrobeat Orchestra, godz. 19, Błonia pod Zamkiem, wstęp wolny
Warsaw Afrobeat Orchestra to zespół nietypowy nie tylko dlatego, że swój debiutancki album „Wëndelu” wydał w prestiżowej amerykańskiej wytwórni płytowej, a w BBC gra ich legenda DJ’ów, sam Gilles Peterson. Trudno jest znaleźć orkiestrę, która w tak wyjątkowy sposób łączy afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music. Doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu.
Koncert Zespołu im. Alfreda Schreyera z Drohobycza /Ukraina, godz. 19, Restauracja Hades Szeroka, ul. Grodzka 21
Wielopokoleniowy zespół wykonuje muzykę wielokulturową, utwory polskie, ukraińskie, żydowskie, w tym dawne sławne polskie tanga oraz muzykę popularną i poważną. Wcześniej zespół w składzie: Tadeusz Serwatko (akordeon) i Lowa Łobanow (piano) towarzyszył skrzypkowi i śpiewakowi śp. Alfredowi Schreyerowi. Teraz doproszono do grupy młodą wokalistkę Janę Lenzion i młodego akordeonistę Andrija Szablę. Koncert z okazji rocznicy urodzin Brunona Schulza. Pierwszy ich występ poza granicami Ukrainy.
Off Road Rock! 4x4, godz. 20, Club Graffiti, ul. Aleja Józefa Piłsudskiego 13, bilet 5 zł.
Najstarsza rockowa impreza w mieście w najbardziej renomowanym, lubelskim klubie!
Koncert: Sex Machine Band, godz. 20, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego, wstęp wolny
Żywiołowa muzyka, która nie pozwala ustać w miejscu. Funk, soul, groove & jazz – Sex Machine Band to studyjna i koncertowa petarda z naoliwioną sekcją rytmiczną i dętą, doprawiona oryginalnym stylem gitarzysty oraz surowym wokalem.
Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra, godz. 20.30, Błonia pod Zamkiem, wstęp wolny
Temat z jakim zmierzy się dowodzona przez Tymona orkiestra to szerokie spektrum pieśni antywojennych, antysystemowych i pacyfistycznych zarówno tych naszych, jak i naszych wschodnich sąsiadów. Nie zabraknie więc zarówno klasyki w stylu Okudżawy i Wysockiego, jak i współczesnych songów 5nizzy czy Leningradu. Starannie wyselekcjonowane i zaaranżowane na nowo utwory razem z Tymonem i jego muzykami zaśpiewają w Lublinie niezwykli goście. Będą to: Ania Rusowicz – jeden z najlepszych głosów we współczesnej polskiej muzyce, Natalia Pikuła – znana choćby z rewelacyjnej żeńskiej grupy Drekoty, legenda polskiego undergroundu Olaf Deriglasoff oraz Daniel Hertzov, amerykański songwriter rosyjskiego pochodzenia, prawdziwy specjalista od wschodniej poezji.
Koncert: Tony Allen, godz. 22.30, Błonia pod Zamkiem, wstęp wolny
Wybitny perkusista, obok Feli Kuti największy z mistrzów i prekursorów stylu muzycznego zwanego afrobeat. Pochodzi z Nigerii i tam zaczynał swoją muzyczną podróż, czerpiąc z tradycyjnych afrykańskich brzmień i łącząc je z muzyką funky, jazzem czy reggae. Dziś Tony Allen jest światową gwiazdą, prawdziwą osobowością sceny world music, jego albumy sprzedają się na całym świecie, zaś on sam współpracuje ze ścisłą czołówką gwiazd muzycznych takich jak choćby Jimi Tenor czy Damon Albarn. Właśnie Albarn – lider Blur i Gorillaz, jest gościem specjalnym na najnowszej, znakomitej płycie Allena „Film of life”, a ich wspólny singiel „Go back” stał się hitem wielu list przebojów.
KINO
„Anniversary Client”, godz. 22, Perła - Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1, wstęp wolny
To historia kobiety, która budzi się po nocy spędzonej z mężczyzną i nie wie nic na temat jego intencji. Będąc ciągle pod wrażeniem namiętnego flirtu zachowuje się uprzejmie i opiekuńczo w stosunku do nieznajomego, którego zaczyna traktować jak ukochaną osobę. Przychodzi nieoczekiwany przypływ emocji, zniewaga, a instynkt samoobrony kobiety sprawia, że zaczyna prowadzić grę, która zamienia się w strumień emocji i namiętności. Nagłe wybuchy miłości i rozczarowania, żalu i szczęścia, przypadek, który jest w stanie zmienić losy: zwykły flirt i niezwykły finał.
WYSTAWA
„EASTREET VOL. 3”, godz. 11, Stare Miasto, wstęp wolny
Kolejna edycja jedynej na świecie tak dużej prezentacji fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Intencją organizatorów jest zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej. Stawiają m.in. pytania: jakim ludzie podlegają przemianom i interakcjom, jak człowiek kształtuje swoje otoczenie, a jak samo otoczenie wpływa na życie człowieka, co kryje się „pod powierzchnią” codzienności.
„Armenian Genocide of 1915”, godz. 11 Rynek Starego Miasta, wstęp wolny
Wystawa plakatów powstałych w ramach projektu Armenian Genocide of 1915 in Contemporary Graphic and Art Posters 2001-2015 - międzynarodowej inicjatywy, która w formie konkursu graficznego na plakat upamiętniający ludobójstwo popełnione na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej w latach 1915–1917, skupia artystów z różnych krajów.
Wernisaż wystawy „EASTREET VOL. 3”, godz. 19, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, wstęp wolny
Na ogłoszony w tym roku otwarty nabór, w ciągu zaledwie 6 tygodniu, nadesłanych zostało blisko 10 tys. zdjęć od autorów z całego świata. Zespół kuratorów po intensywnym procesie selekcji i edycji, wybrał 82 zdjęcia autorów z 18 krajów Europy Wschodniej. Wybrane fotografie zostaną, jak co roku, zaprezentowane w formie wystawy w galerii oraz równoległej wystawy plenerowej. Zostanie wydana specjalna publikacja książkowa prezentująca wszystkie zdjęcia oraz autorów.
WARSZTATY
You and Me Myself and I, godz. 11, Pracownia Warsztatów Kultury, ul. Bernardyńska 11, wstęp wolny
Tryptyk warsztatowy polegający na organizacji trzech trwających jednocześnie warsztatów prowadzonych przez muzyków z zespołu Me Myself and I. Program zajęć obejmuje zjawisko śpiewu w ujęciu fizycznym i psychologicznym, mechanizmy wydobywania i kontroli głosu, wprowadzenie do nowoczesnych sposobów śpiewania: akustyczny śpiew a capella, praca z mikrofonem, elektroniczne przetwarzanie głosu na żywo, używanie głosu jako instrumentu, wprowadzenie do Human Beatboxu, śpiew w grupie z liderami (partie solowe). Finałem warsztatu będzie wspólny występ podczas koncertu zespołu.