Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2012 r.
12:00
Edytuj ten wpis

Konkurs rowerowy: Centralny Szlak Rowerowy Roztocza

0 0 A A
Trasa Rowerowa - Podlesie Małe - naturalny zbiornik wodny (Tomasz Szkołut)
Trasa Rowerowa - Podlesie Małe - naturalny zbiornik wodny (Tomasz Szkołut)

Pragnę polecić wszystkim czytelnikom Dziennika Wschodniego (tym młodszym i starszym) Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który prowadzi przez najpiękniejsze jego rejony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zobacz zdjęcia Centralny Szlak Rowerowy Roztocza autorstwa pana Tomasza

Etapy trasy: Kraśnik – Zwierzyniec, Zwierzyniec – Hrebenne, Hrebenne – Lwów. W sumie to 185 km niezapomnianych wrażeń. Bo rower + Lubelszczyzna to tylko Roztocze – cisza, spokój i przyroda.

Przedstawię wam jeden z etapów, a mianowicie etap Kraśnik – Zwierzyniec (100, 6 km). Dlaczego wybrałem akurat ten etap? Ponieważ znam część tej trasy osobiście. Przy niej znajduje się mój rodzinny dom skąd pochodzę – tu jest serce moje.

Wybrana przeze mnie trasa to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ciszę, chęć odpoczynku na łonie natury, bez gwaru i natłoku turystów, a poruszać będziemy się w większości drogami asfaltowymi.

Trasa Kraśnik – Zwierzyniec jest bardzo dobrym pomysłem na wycieczki, w szczególności dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ nie jest trudna, umożliwia zwiedzanie najważniejszych zabytków w okolicy i podziwianie najpiękniejszych widoków Roztocza, a co najważniejsze omija najbardziej uczęszczane drogi, wiec ruch pojazdów jest mały.

Wybierając tą trasę musimy pamiętać jednak, że lepszym wyborem będzie rower z przerzutkami, ponieważ poruszać będziemy się nie tylko po asfalcie, a wzniesień i pagórków jest też sporo. Powyższa trasa jest dobrze oznaczona, nawet wtedy, gdy to środek lasu, czy szczere pole, a drogi stawiają nam zagadkę w prawo czy w lewo.

Wycieczkę możemy zacząć w dowolnej i dogodnej dla nas części trasy, a jest z czego wybierać, bo od samego Kraśnika, aż po Zwierzyniec mijamy m.in. Stróżę, Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, Batorz, Dolinę Poru, Otrocz, Chrzanów, Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu, Goraj, Hosznię Ordynacką, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, Podlesie Duże i Małe, Radecznicę jak również sam Szczebrzeszyn. Na długości całej trasy, każdy znajdzie coś dla siebie.

W Kraśniku zwiedzimy m.in. starówkę, piękne kościoły, dwie synagogi i wzgórze zamkowe, gdzie stał zamek Zamoyskich.

Stróża urzeknie nas kompleksem stawów oraz barokową kaplicą pw Św. Trójcy, przed którą rośnie potężne drzewo – jawor, a na rozstaju znajduje się stary krzyż morowy, z którym to wiąże się stara legenda o ukrytych skarbach w okolicy skarbach. A jak wiemy każda legenda, zawiera jakąś część prawdy.
Jadąc dalej, w malowniczy krajobraz wprowadzi nas Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, gdzie powitają nas lasy, urokliwe zagajniki, śródleśne polany, wąwozy lessowe, liczne stawy i doliny rzeczne.

W Batorzu, czeka na przyjezdnych rowerzystów – Muzeum Wsi, Ośrodek narciarski Wotex, piękny kościół parafialny p.w. Stanisława Biskupa i kilka ciekawych pomników m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego.

Na naszej trasie przejeżdżać będziemy przez liczne wsie m.in. Otrocz, Chrzanów, gdzie toczyły się walki partyzantów z okupantem. Na ich terenach można doszukać się, pomników wojennych i kapliczek, a w Hoszni Ordynackiej w czasie II wojny światowej znajdował się leśny schron o nazwie "Fort IV" - kryjówka dowództwa 9 Pułku Piechoty AK Ziemi Zamojskiej.

Nie zabraknie również na naszej trasie kolejnej, malowniczej przyrody - Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu i Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy.

Warto również zatrzymać się w Radecznicy, w miejscu kultu św. Antoniego, miejscu licznych cudów, gdzie można zwiedzić Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i kapliczkę na wodzie.

W Szczebrzeszynie, gdzie ,,chrząszcz brzmi w trzcinie”, też jest sporo do oglądania. M.in. kościół parafialny p. w. św. Mikołaja z początku XVII w., cerkiew unicka pw. Zaśnięcia Matki Boskiej z poł. XVI w., dawną synagogę, obecnie dom kultury, kirkut (przy ul. Cmentarnej), ratusz z 1830 r., młyn wodny wzniesiony przez Ordynację na pocz. XX w. i słynny na całą Polskę pomnik chrząszcza, a w sumie od 2011 r. to już dwa pomniki, jeden u podnóża Góry Zamkowej, wykonany z pnia lipowego i drugi 2-metrowy, odlany w brązie, znajdujący się na rynku przed ratuszem.

Wycieczkę kończymy w Zwierzyńcu, gdzie zwiedzania jest na cały dzień. Zobaczyć tutaj koniecznie trzeba barokowy kościół filialny "Na Wyspie" pw. św. Jana Nepomucena wzniesiony w latach 1741-1747 wraz z drewnianą dzwonnicą i cmentarzem, współczesny kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski, park miejski z ciekawymi okazami drzew, kamień - pamiątka plagi szarańczy z 1711 r., Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN, Rezerwat i wzniesienie Bukowa Góra, Stawy Echo, Pałac dawnej Ordynacji Zamojskiej, tzw. Pałac Plenipotenta (obecnie siedziba Dyrekcji RPN) z XIX wieku, budynek zarządu Ordynacji Zamojskiej z XIX wieku i cztery oficyny.

Polecam wszystkim!

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty