Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2012 r.
12:00
Edytuj ten wpis

Konkurs rowerowy: Centralny Szlak Rowerowy Roztocza

Trasa Rowerowa - Podlesie Małe - naturalny zbiornik wodny (Tomasz Szkołut)
Trasa Rowerowa - Podlesie Małe - naturalny zbiornik wodny (Tomasz Szkołut)

Pragnę polecić wszystkim czytelnikom Dziennika Wschodniego (tym młodszym i starszym) Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który prowadzi przez najpiękniejsze jego rejony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zobacz zdjęcia Centralny Szlak Rowerowy Roztocza autorstwa pana Tomasza

Etapy trasy: Kraśnik – Zwierzyniec, Zwierzyniec – Hrebenne, Hrebenne – Lwów. W sumie to 185 km niezapomnianych wrażeń. Bo rower + Lubelszczyzna to tylko Roztocze – cisza, spokój i przyroda.

Przedstawię wam jeden z etapów, a mianowicie etap Kraśnik – Zwierzyniec (100, 6 km). Dlaczego wybrałem akurat ten etap? Ponieważ znam część tej trasy osobiście. Przy niej znajduje się mój rodzinny dom skąd pochodzę – tu jest serce moje.

Wybrana przeze mnie trasa to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ciszę, chęć odpoczynku na łonie natury, bez gwaru i natłoku turystów, a poruszać będziemy się w większości drogami asfaltowymi.

Trasa Kraśnik – Zwierzyniec jest bardzo dobrym pomysłem na wycieczki, w szczególności dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ nie jest trudna, umożliwia zwiedzanie najważniejszych zabytków w okolicy i podziwianie najpiękniejszych widoków Roztocza, a co najważniejsze omija najbardziej uczęszczane drogi, wiec ruch pojazdów jest mały.

Wybierając tą trasę musimy pamiętać jednak, że lepszym wyborem będzie rower z przerzutkami, ponieważ poruszać będziemy się nie tylko po asfalcie, a wzniesień i pagórków jest też sporo. Powyższa trasa jest dobrze oznaczona, nawet wtedy, gdy to środek lasu, czy szczere pole, a drogi stawiają nam zagadkę w prawo czy w lewo.

Wycieczkę możemy zacząć w dowolnej i dogodnej dla nas części trasy, a jest z czego wybierać, bo od samego Kraśnika, aż po Zwierzyniec mijamy m.in. Stróżę, Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, Batorz, Dolinę Poru, Otrocz, Chrzanów, Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu, Goraj, Hosznię Ordynacką, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, Podlesie Duże i Małe, Radecznicę jak również sam Szczebrzeszyn. Na długości całej trasy, każdy znajdzie coś dla siebie.

W Kraśniku zwiedzimy m.in. starówkę, piękne kościoły, dwie synagogi i wzgórze zamkowe, gdzie stał zamek Zamoyskich.

Stróża urzeknie nas kompleksem stawów oraz barokową kaplicą pw Św. Trójcy, przed którą rośnie potężne drzewo – jawor, a na rozstaju znajduje się stary krzyż morowy, z którym to wiąże się stara legenda o ukrytych skarbach w okolicy skarbach. A jak wiemy każda legenda, zawiera jakąś część prawdy.
Jadąc dalej, w malowniczy krajobraz wprowadzi nas Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, gdzie powitają nas lasy, urokliwe zagajniki, śródleśne polany, wąwozy lessowe, liczne stawy i doliny rzeczne.

W Batorzu, czeka na przyjezdnych rowerzystów – Muzeum Wsi, Ośrodek narciarski Wotex, piękny kościół parafialny p.w. Stanisława Biskupa i kilka ciekawych pomników m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego.

Na naszej trasie przejeżdżać będziemy przez liczne wsie m.in. Otrocz, Chrzanów, gdzie toczyły się walki partyzantów z okupantem. Na ich terenach można doszukać się, pomników wojennych i kapliczek, a w Hoszni Ordynackiej w czasie II wojny światowej znajdował się leśny schron o nazwie "Fort IV" - kryjówka dowództwa 9 Pułku Piechoty AK Ziemi Zamojskiej.

Nie zabraknie również na naszej trasie kolejnej, malowniczej przyrody - Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu i Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy.

Warto również zatrzymać się w Radecznicy, w miejscu kultu św. Antoniego, miejscu licznych cudów, gdzie można zwiedzić Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i kapliczkę na wodzie.

W Szczebrzeszynie, gdzie ,,chrząszcz brzmi w trzcinie”, też jest sporo do oglądania. M.in. kościół parafialny p. w. św. Mikołaja z początku XVII w., cerkiew unicka pw. Zaśnięcia Matki Boskiej z poł. XVI w., dawną synagogę, obecnie dom kultury, kirkut (przy ul. Cmentarnej), ratusz z 1830 r., młyn wodny wzniesiony przez Ordynację na pocz. XX w. i słynny na całą Polskę pomnik chrząszcza, a w sumie od 2011 r. to już dwa pomniki, jeden u podnóża Góry Zamkowej, wykonany z pnia lipowego i drugi 2-metrowy, odlany w brązie, znajdujący się na rynku przed ratuszem.

Wycieczkę kończymy w Zwierzyńcu, gdzie zwiedzania jest na cały dzień. Zobaczyć tutaj koniecznie trzeba barokowy kościół filialny "Na Wyspie" pw. św. Jana Nepomucena wzniesiony w latach 1741-1747 wraz z drewnianą dzwonnicą i cmentarzem, współczesny kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski, park miejski z ciekawymi okazami drzew, kamień - pamiątka plagi szarańczy z 1711 r., Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN, Rezerwat i wzniesienie Bukowa Góra, Stawy Echo, Pałac dawnej Ordynacji Zamojskiej, tzw. Pałac Plenipotenta (obecnie siedziba Dyrekcji RPN) z XIX wieku, budynek zarządu Ordynacji Zamojskiej z XIX wieku i cztery oficyny.

Polecam wszystkim!

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty