Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 marca 2012 r.
14:50
Edytuj ten wpis

Konkurs rowerowy: Okolice Wąwolnicy

0 0 A A
Droga Wąwolnica-Nałęczów (Czytelniczka Karolina)
Droga Wąwolnica-Nałęczów (Czytelniczka Karolina)

- Proponuję około 40-kilometrową, ciekawą pod względem krajobrazowym, historycznym oraz sakralnym trasę po okolicach Wąwolnicy, przeznaczoną zarówno dla samotnych rowerzystów, jak i rodzin z dziećmi – napisała nasza Czytelniczka pani Karolina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szlak zaczynamy w Wąwolnicy - jednej z najstarszych miejscowości na Lubelszczyźnie, położonej przy wschodniej granicy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, będącej także ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym.

Wyruszamy z rynku ulicą Gosławskiego, przechodzącą następnie w ulicę Kębelską. Po 400 m skręcamy z drogi głównej w prawo przed kapliczką. Za przejazdem przez tory kolejki wąskotorowej skręcamy w prawo w stronę miejscowości Mareczki.

Jedziemy wzdłuż torów powstałej w 1916r. kolejki wąskotorowej, łączącej niegdyś kolej normalnotorową od stacji Nałęczów z zakładami przemysłowymi w Karczmiskach i Poniatowej, w ostatnich latach pełniącej funkcję kolejki turystycznej. Znajdujemy się w dolinie rzeki Bystrej, zatem mamy okazję obserwować meandry rzeczne, roślinność łąkową, las łęgowy, wiele gatunków ptaków, a nawet ślady bobrów.

W miejscowości Bartłomiejowice natrafiamy na niebieski szlak turystyczny i wykorzystując jego oznaczenia skręcamy w lewo w polną drogę, by zobaczyć głębocznicę (tzw. wąwóz drogowy, powstały wskutek poprowadzenia drogi wzdłuż stoku, co doprowadziło do koncentracji spływu wód i wzmożonej erozji) oraz jeden z najpiękniejszych wąwozów lessowych (fot. 1), charakterystycznych dla tej części Lubelszczyzny.

Uwaga!!! Przy zjeździe do wąwozu szlak jest kiepsko oznaczony (jadąc polną drogą należy wypatrywać zjazdu do wąwozu po prawej). U wylotu wąwozu zatrzymujemy się na chwilę zadumy przy pomniku (fot. 2) upamiętniającym stoczoną w Rąblowie w maju 1944 r. bitwę oddziałów AL i partyzantów z oddziałami niemieckimi.

Powracamy na drogę asfaltową i ruszamy w dalszą trasę: na skrzyżowaniu skręcamy w lewo do miejscowości Grabówki, mijając po drodze wyciąg narciarski. Następnie skręcamy w prawo do Kolonii Rzeczyca, a tam w lewo i przez Zaborze docieramy do miejscowości Noworąblów.

Zauważamy, że zmienił się krajobraz: na północy dominują wąwozy i wysoczyzny lessowe - urozmaicony krajobraz Płaskowyżu Nałęczowskiego, a na południu rozciąga się rozległa płaska przestrzeń – Równina Bełżycka.
W Noworąblowie, nieco za przystankiem autobusowym skręcamy w lewo z drogi głównej w polną, docieramy do miejscowości Huta, w której wjeżdżamy na drogę asfaltową, prowadzącą do Kębła. Po drodze mijamy niezwykle interesującą kapliczkę z drewnianą figurą Chrystusa Frasobliwego, zakutego w łańcuchy (fot. 3). Warto zatrzymać się przy niej na moment i przeczytać wypisany obok wiersz.

W Kęble kolejny przystanek – Kaplica Matki Bożej (fot. 4). Następnie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i dojeżdżamy do rynku Wąwolnicy. Przerwa na obiad, odpoczynek i podziwianie szachownicowego układu pól na wzgórzach otaczających osadę.

Zaczynając drugi etap, udajemy się ulicą Zamkową na Wzgórze Kościelne (fot. 5), z neogotycką bazyliką mniejszą, Kaplicą Matki Boskiej Kębelskiej (stanowiącą fragment zamku z XIV w.) oraz pozostałościami murów obronnych. Zjeżdżając ze wzgórza, skręcamy w prawo w ulicę Puławską (jadąc z dziećmi radzę wykorzystać biegnący wzdłuż niej chodnik), mijamy źródełko, za mostem na rzece Bystrej skręcamy w prawo, a następnie w drogę polną w lewo pod górę.

Dojeżdżamy nią do punktu widokowego, a następnie do drogi asfaltowej - skręcamy w lewo i jedziemy ok. 2,5 km, poznając rolniczy krajobraz Lubelszczyzny, dwukrotnie przecinając tory kolejki. Koło charakterystycznego czerwono-białego budynku szkoły podstawowej w Kolonii Drzewce skręcamy w prawo, a po przejechaniu ok. 700 m ponownie w prawo pod górkę. Po przejechaniu ok. 2,5 km kręta droga główna odchodzi w lewo, a my wjeżdżamy na drogę płytową, biegnącą skrajem miasta Nałęczów. Szczęśliwcy mogą zobaczyć balon unoszący się często nad pobliskimi wzgórzami (fot. 6).

Po zjechaniu głębocznicą, skręcamy w prawo na skrzyżowaniu i drogą asfaltową kierujemy się do Wąwolnicy w stronę zachodu Słońca (fot 7). Na Zarzece, po zjechaniu z dosyć stromej górki, niedaleko za skrzyżowaniem widzimy tablicę nr 3 ścieżki dydaktycznej Sacrum-natura-historia.

Warto zatrzymać się przy niej i odwiedzić pobliski kirkut społeczności żydowskiej, niegdyś zamieszkującej Wąwolnicę. Niestety cmentarz został zniszczony podczas II wojny światowej i dziś zachowało się na nim jedynie 9 nagrobków, w tym 8 uszkodzonych. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez most na Bystrej, obok budynku OSP i po ostatnim podjeździe kończymy wycieczkę na wąwolnickim rynku.

Źródła:
- http://sanktuarium-wawolnica.pl
- http://www.sztetl.org.pl
- Mapa turystyczna: Nałęczów i Wąwolnica, 1:16000, ABAB, Lublin, 1994.
- Mapa turystyczna: Trójkąt Turystyczny, 1:50000, KARTPOL, Lublin, 1998.
- Atlas: Polska Niezwykła, 1:250000, DEMART, Warszawa, 2005.
- Fotografie z własnych wypraw rowerowych

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty