– W najbliższych latach uda się odnowić spory fragment Starego Miasta – zapewniają konserwatorzy zabytków. Dziś dokładnie omówią znaleziska, na jakie natrafiono w czasie dotychczasowych remontów.
To organizacja społeczna, która zrzesza nie tylko konserwatorów, ale i specjalistów różnych dziedzin związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. W czasie sesji przedstawione zostaną wyniki badań prowadzonych na terenie Lublina.
– Dużo udało się zrobić, ale jeszcze więcej pozostało do wykonania – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Udało się odnowić np. plac po Farze i Teatr Stary. Kamienica przy ul. Grodzkiej 20 jest w trakcie renowacji.
Do listy tej listy konserwatorzy dopisują jeszcze kamienice: przy Rynku 7 i 8 oraz przy ul. Złotej 3, Bramę Grodzką i zabytki wzgórza zamkowego. W najbliższym czasie większość remontów będzie się koncentrowała właśnie wokół Bramy Grodzkiej i Teatru Starego.
– Dzięki temu uda się odnowić kolejny fragment Starego Miasta – dodaje Kopciowski. – Kamienica przy ul. Dominikańskiej 7 ma już jednego właściciela, który pracuje nad projektem budowlanym. Mam nadzieję, że prace rozpoczną się w przyszłym roku. Jest również realna szansa na remont gmachu przy ul. Archidiakońskiej 1. Przeprowadzono tam już niezbędne badania i właściciel przygotowuje projekt remontu.
Największą przeszkodą w renowacji kamienic jest nie tyle brak pieniędzy, co skomplikowane sprawy własności.
– Jeśli porównamy Lublin z Zamościem, to tam większość kamienic jest w rękach miasta – dodaje Kopciowski. – To znacznie ułatwia przeprowadzenie remontów. U nas wiele budynków ma nieuregulowany stan prawny lub wielu właścicieli. W takiej sytuacji trudno przeprowadzić jakiekolwiek inwestycje.
Podczas dzisiejszej sesji badacze dokładnie omówią poczynione tam odkrycia. Przedstawią również wyniki badań konserwatorskich w gmachu Centrum Kultury przy ul. Peowiaków, oraz kamienicach przy ul. Grodzkiej, Archidiakońskiej i Rybnej.
Spotkanie w Bramie Grodzkiej rozpocznie się o godz. 13.