Na 15 lat zawarta została wczoraj umowa między miastem a właścicielem elektrociepłowni na Wrotkowie, która zapewnia energię cieplną większości mieszkańców Lublina
Elektrociepłownia na Wrotkowie odpowiada za produkcję dwóch trzecich energii dla sieci Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Drugim, mniejszym zakładem jest elektrownia Megatem na terenie dawnej fabryki samochodów.
Wczoraj LPEC zawarło 15-letni kontrakt z głównym dostawcą. – W umowie zawarliśmy m.in. zapisy umożliwiające elastyczne zarządzanie dostawami z elektrociepłowni, uzależnione m.in. od poziomu cen u poszczególnych dostawców – podkreśla Marek Goluch, prezes LPEC.
– Zawarte porozumienie zapewnia korzyści obu stronom – przekonuje Paweł Okapa, dyrektor EC Lublin-Wrotków. W roku 2023 elektrociepłownia ma całkowicie zaprzestać używania węgla i przejść w pełni na gaz.
Głównym źródłem ciepła jest na Wrotkowie blok gazowo-parowy, ale podczas mrozów konieczne jest uruchamianie dodatkowych źródeł, tzw. kotłów szczytowych. Obecnie są to kotły węglowe. Używane są one również wtedy, gdy trzeba zatrzymać pracę głównego bloku.
Nie później niż w 2023 r. rolę rezerwy mają przejąć cztery kotły gazowe (powstanie dla nich nowy budynek) oraz pięć mobilnych kotłów gazowo-olejowych. Lekki olej opałowy ma być używany tylko „awaryjnie”, gdy niemożliwy będzie pobór gazu.
– Nasza inwestycja przyczyni się do czystszego powietrza w mieście, a co za tym idzie do poprawy zdrowia jego mieszkańców – podkreśla Okapa. Urząd Miasta wydał już decyzję środowiskową, która dopuszcza wymianę kotłów.
LPEC przekonuje, że przejście EC Wrotków na gaz będzie korzystne dla mieszkańców nie tylko dlatego, że z komina będzie ulatywać mniej zanieczyszczeń.
– Bezemisyjna jest również dostawa paliwa – podkreśla Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka miejskiej spółki ciepłowniczej. – Co więcej, nie ma konieczności wywozu odpadów paleniskowych – dodaje rzeczniczka. Nowa instalacja ma być również cichsza dla otoczenia.
Energia z dwóch lubelskich elektrociepłowni za pośrednictwem sieci LPEC trafia do ok. 75 proc. gospodarstw domowych na terenie miasta. Właścicielem LPEC jest miasto, zaś EC Lublin-Wrotków znajduje się w strukturze spółki PGE Energia Ciepła.